Ruszyła przebudowa 22-kilometrowego odcinka drogi nr 599 między Lipnem a granicą województwa. Trasa będzie gotowa w połowie przyszłego roku
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Trasa wiedzie w kierunku Płocka, w Kamieniu Kotowym krzyżuje się z drogą wojewódzką nr 541 (Dobrzyń nad Wisłą - Sierpc), zapewnia też komunikację okolicznych gmin z krajową „dziesiątką”.

Właśnie w Kamieniu Kotowym we wtorek zainaugurowano pracę. Pierwsze łopaty wbili w ziemie m.in. członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść oraz radny sejmiku Piotr Pręgowski, czyli popularny aktor, grający m.in. Pietrka w serialu "Ranczo". 

Przetarg na roboty budowlane wygrała Eurovia, której oferta opiewała na 59 mln zł. W połowie 2018 r. trasa powinna być gotowa, wykonawca daje siedem lat gwarancji.

Jezdnia zostanie wzmocniona i poszerzona do siedmiu metrów. Powstaną pobocza, zaplanowano budowę nowych i remont istniejących zatok autobusowych, oświetlenie przejść dla pieszych i nowe znaki. Pod drogą znajdzie się 25 przepustów dla niewielkich zwierząt, a na odcinku leśnym skarpy zostaną wyprofilowane łagodnie, by umożliwić przejście łosiom. Lipno oraz gmina wiejska Lipno i gmina Tłuchowo dorzucą do budowy ponad 2,1 mln zł – to ich wkład na ciągi pieszo-rowerowe.

Trasa jest jedną z 14, które województwo chce wyremontować z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego. Na wszystkie ma zapisane ponad 100 mln euro. Marszałek Piotr Całbecki chce ponadto zabiegać o kredyt w Europejskim Banku Inwestycyjnym w ramach planu Junckera, który pozwoliłby znacząco rozszerzyć plany modernizacji dróg.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  czyżby pierwsza normalna, bezklechowa budowa? na fotach brak czarnoskukienkowych...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0