Komitet Obrony Demokracji na zjeździe w Toruniu wybiera nowe władze. O stanowisko przewodniczącego dotychczasowy lider Mateusz Kijowski walczy z działaczem opozycji PRL Krzysztofem Łozińskim
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zjazd rozpoczął się w sobotę o godz. 10 w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu, najważniejszy punkt obrad, czyli wybór przewodniczącego, jest planowany na godz. 15.15. Kandydaci mogą zgłaszać się do ostatniej chwili, wcześniej chęć walki o stanowisko przewodniczącego zapowiedzieli Mateusz Kijowski oraz Krzysztof Łoziński.

Kijowski: „Wyciągano mi pseudoafery”

– Pokazywałem, co mogę robić jako przewodniczący, jak wygląda nasza działalność, jak wygląda moja aktywność. Sądzę, że nie będę musiał dużo więcej przekonywać. Jestem w stanie wykazać, że moje działania miały sens i służyły Komitetowi – zapewniał dziennikarzy przed rozpoczęciem obrad Kijowski.

Dotychczasowy lider organizacji jest atakowany za sprawy długów alimentacyjnych i faktur za usługi, które na rzecz KOD miały świadczyć firmy jego i jego żony. Nie uważa jednak, by był obciążeniem dla stowarzyszenia.

– Obciążeniem dla KOD jest to, że zajmowaliśmy się nie tym, co powinniśmy – mówi Kijowski. – Od 10 miesięcy trwa kampania wyborcza, rosło napięcie i w pewnym momencie zaczęto wyciągać pseudoafery, aby zyskać przewagę w tej walce. Jestem przekonany, że jesteśmy w stanie przejść ponad tym, bo to są elementy czarnej kampanii, w dużej mierze fabrykowane.

Łoziński: „W KOD mamy kryzys”

– Mamy bardzo poważny kryzys wizerunkowy, który powoduje kryzys dalszy – powiedział dla odmiany Łoziński, nie chciał jednak przed kamerami wypowiadać się na temat kontrkandydata.

– KOD po pierwsze musi być uczciwy, po drugie mniej centralistyczny, a bardziej oddolny, z większą swobodą grup lokalnych – zapowiedział Łoziński.

Obaj kandydaci są zgodni, że KOD nie powinien przekształcać się w partię polityczną.

– Powinniśmy być stowarzyszeniem albo inną formą ruchu społecznego – uważa Kijowski.

– KOD nie może stać się partią polityczną, bo jest zbiorem ludzi o różnych poglądach – mówi Łoziński. – Nas łączy jedna rzecz: walka o demokrację, sprzeciw wobec wprowadzaniu dyktatury w Polsce, walka o prawa człowieka i prawa obywatelskie. Natomiast partia polityczna musi odpowiedzieć na bardzo konkretne pytania, np. czy jesteś za umową CETA czy przeciw? I każdy w tym momencie ma inne zdanie.

Zjazd tajny, wybory jawne

Zarząd KOD zdecydował, że zjazd będzie obradował bez udziału mediów, akredytowani dziennikarze zostaną wpuszczeni tylko na wybory przewodniczącego.

Prawo głosu ma 170 delegatów, wybranych przez struktury lokalne KOD z całej Polski. Decyzję o utajnieniu zebrania mogą jeszcze zmienić delegaci. Jak powiedział rzecznik KOD Jacek Rakowiecki, są możliwości techniczne, by w razie ich woli zjazd transmitować w internecie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Kto powinien stanąć na czele KOD-u?

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ci z KOD-u nie rozróżniają zapachu od smrodu ! " Warchoły, to wy! - Wy, co liżecie obcych wrogów podłoże, czołgacie się u obcych rządów i całujecie najeźdźcom łapy, uznając w nich prawowitych wam królów. Wy hołota, którzy nie czuliście dumy nigdy, chyba wobec biedy i nędzy, której nieszczęście potrącaliście sytym brzuchem bezczelników i pięścią sługi. Wy lokaje i fagasy cudzego pyszalstwa, którzy wyciągacie dłoń chciwą po pieniądze - po łupież pieniężną, zdartą z tej ziemi, której złoto i miód należy jej samej i nie wolno ich grabić. Warchoły, to wy, co się nie czujecie Polską i żywym poddaństwa i niewoli protestem. Wy sługi! Drzyjcie, bo wy będziecie nasze sługi i wy będziecie psy, zaprzęgnięte do naszego rydwanu, i zginiecie! I pokryje waszą podłość NIEPAMIĘĆ!" Lewacka hołoto jesteście NIEMILE widziani w Toruniu !!!
  @1robert315 Jakie to chrzescijańskie powitanie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @pacific A kto na tym forum twierdził, że będzie jakieś "chrześcijańskie" powitanie ? To jest POwitanie Targowicy i sprzedawczyków.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Co ten aferzysta robi w tym pięknym mieście. Może by go Ziobro tu aresztował za niepłacenie alimentów, ale byłby hit. Złodziej moze znowu wystawi sobie kilka faktur za 100.000 zł ?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0