Publicysta Krzysztof Łoziński został wybrany w Toruniu nowym szefem Komitetu Obrony Demokracji. Dotychczasowy przewodniczący KOD Mateusz Kijowski tuż przed głosowaniem wycofał swoją kandydaturę
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Walne zgromadzenie delegatów przyjęło, moim zdaniem nieprawdziwe, sprawozdanie finansowe. Nie mogę tego firmować, niestety - tłumaczył Kijowski powody rezygnacji w TVN 24. – W pewnych sytuacjach trzeba się opowiedzieć po stronie wartości, a nie walczyć o stanowiska czy o zaszczyty, czy o cokolwiek w tym stylu. W ten sytuacji nie mogłem podjąć innej decyzji, ponieważ od zawsze walczymy o praworządność, o uczciwość, o demokrację. To, co się tutaj wydarzyło, moim zdaniem zaprzecza tym wartościom.

W tej sytuacji jedynym kandydatem na szefa Komitetu był publicysta, działacz opozycji PRL i jeden z założycieli KOD Krzysztof Łoziński. Początkowo pozostawał w cieniu, ale w styczniu 2017 r. został członkiem zarządu tej organizacji. W sobotnim głosowaniu dostał poparcie 130 delegatów, przeciw było 28, siedmiu się wstrzymało. Uprawnionych do głosowania było 170 osób.

– Mamy bardzo poważny kryzys wizerunkowy, który powoduje kryzys dalszy – mówił przed wyborami Łoziński. – KOD po pierwsze musi być uczciwy, po drugie mniej centralistyczny, a bardziej oddolny, z większą swobodą grup lokalnych.

Zobacz:

Entuzjazm kontra energia

Przed wyborami KOD zamieścił w internecie rozmowy z kandydatami.

- Lider KOD-u musi porywać ludzi swoim zapałem i energią - mówił Kijowski. - Porywać do aktywności, do twórczego myślenia, do debaty i dyskusji. Najgorszym, co może spotkać KOD, to przewodniczący, który wszystko wie najlepiej i oczekuje jedynie realizacji jego pomysłów.

- KOD musi odzyskać czystą i uczciwą twarz oraz zaufanie - przekonywał Łoziński. - Dlatego potrzebne jest nowe otwarcie, nowy entuzjazm, a przede wszystkim wiara w końcowy sukces. Ja tę wiarę mam i moim obowiązkiem jest podzielić się nią z członkami KOD.

W gęstej atmosferze

Walne zgromadzenie KOD obraduje w sobotę i niedzielę w Toruniu w nowej sali na Jordankach. 

Obrady odbywają się w gęstej atmosferze. Decyzją zarządu głównego KOD akredytowani dziennikarze mogli wejść tylko na wybory przewodniczącego, pozostałe punkty programu, w tym dyskusja nad sprawozdaniem z dotychczasowej działalności, zostały utajnione. Taką decyzję mogli zmienić delegaci, ale wniosek o wpuszczenie mediów na salę przepadł w głosowaniu. Niezadowoleni z niej działacze wywiesili na statywie kamery kartkę z napisem #wolnemedia.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Czy Łoziński będzie lepszym szefem KOD niż Kijowski?

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  No i nastąpił poKOD !
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Cholera ! Ilu tu wnerwionych ,że w KOD idzie ku lepszemu.
  @iku1 Bo to są trolle rządowe i trochę ruskich, zresztą zawsze wspólnie działają, jak coś naprawdę niepokojącego dla rządu się dzieje. Ciekawe dlaczego, prawda?... Teraz próbują taktyki: nie popierajcie KOD-u, bo KOD to PiS-bis. Cwana zagrywka, ale dość prostacka i łatwa do przejrzenia.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @niepoprawna Idzie ku lepszemu? Po matim "fakturze" juz wszystko będzie lepiej choc nie zmienia to faktu ze KOD juz się skończył i wierny pozostaje tylko aktyw przy ogólnej obojetnosci spolecznej. Vide ostatnia manifestacyjka w sprawie oswiaty
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @america_n_beauty 30 osób pod Ratuszem, po całych dniach nawoływań i mobilizacji we wszystkich mediach, ja kręcę...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Badanie zwłok zostawmy patomorfologom. Jak tam weekend? Mnie przy dobrych drinkach z martini:)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Żegnaj, KODzie. Ani minuty pracy, ani złotówki dla posługujących się PiSowskimi metodami karierowiczów.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Panie Kijowski, zabraklo panu mestwa i honoru. Wstyd. Gdybys odszedl miesiace temu dla dobra KOD i "oddal" sie do dyspozyji organizacji, ludzie szybko zapomnieli by bledy. Ale nie na tyle aby wybierac cie kolego do wladz. Zniszczyles ruch.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Nie wiem czy Łoziński będzie lepszym szefem KOD, uważam tylko , że Kijowski okazał się porażką.A co dalej z KOD ?Jak na razie KOD nie odniósł sukcesu.Nie powstrzymał destrukcji Polski.Może ją spowolnił, ale nie powstrzymał.O wiele bardziej skuteczni są Obywatele RP.
  @arawin321 KOD jest zapewne szczerze wzruszony bratnią troską towarzysza arawina321.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @jesz71 zywalizacja nie just tu potrzebna. Jest miejsce dla radykalnych dzialan i dzialn u "podstaw"
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @t0021 Bardzo przeprasza, ale nie życzę sobie RADYKALNYCH działań - tych mamy na co dzień zbyt wiele.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  KOD podejmując decyzję o wyrzuceniu dziennikarzy z obrad pokazał jak to im zależy na demokracji. Kupa śmiechu. Jakby mieli "jaja" i wierzyli w wolne media ci pożal się boże obrońcy demokracji, to by rzucili swoje mandaty delegatów w obronie wolnych mediów, a stać ich było tylko na wywieszenie transparentu. Śmiechu warte towarzystwo... i gdzie te "jedynki" wyborczej i tvn24 w obronie wolnych mediów?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Co tam było takiego strasznego, że trzeba było to utajnić? No i czekam na nowe otwarcie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0