W tej chwili jest już bardzo dużo ruchów opozycyjnych. Są kobiety, nauczyciele, rodzice, prawnicy. Ważne jest teraz, abyśmy wszyscy się zjednoczyli i działali razem - powiedział Krzysztof Łoziński po tym, jak został wybrany na nowego szefa Komitetu Obrony Demokracji
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Łoziński ostatecznie jako jedyny kandydował na przewodniczącego KOD-u na sobotnim zjeździe wyborczym w Toruniu. Kontrkandydat Mateusz Kijowski w ostatniej chwili się wycofał, zgłoszenia dwóch innych chętnych nie spełniały wymogów formalnych. 130 delegatów poprało Łozińskiego, 28 było przeciw, siedmiu wstrzymało się od głosu. Na wyniki wyborów sala zareagowała owacją na stojąco.

– Przed nami zatrzymanie bardzo złej zmiany, która się w Polsce dzieje, która jest szalenie niebezpieczna w obecnej sytuacji międzynarodowej, gdzie od trzech lat systematycznie, aczkolwiek powoli narasta napięcie wojenne. Trzeba o tym mówić jawnie i otwarcie – zaczął swoje wystąpienie nowy przewodniczący.

Łoziński straszy Konstytucją wg PiS

Łoziński krytykował PiS za obronę terytorialną, sprawę Trybunału Konstytucyjnego, reformę prokuratury oraz zmiany w Kodeksie postępowania karnego, m.in. dopuszczające użycie w sądzie nielegalnie zdobytych dowodów.

– Kolejna niebezpieczna gra to pomysł zmiany Konstytucji podstępem – kontynuował. – Pan Andrzej Duda powiedział, że suweren zadecyduje i trzeba będzie to uznać. A zatem nie mamy większości konstytucyjnej, zrobimy referendum, w którym nabajdurzymy, oszukamy ludzi, powiemy „suweren się zgodził na zmianę Konstytucji”, po czym zmienimy ją na taką, jaką chcemy, a suweren nie będzie w ogóle pytany o szczegóły.

Łoziński mówił, że PiS może wrócić do swojego starego projektu Konstytucji, stworzonego jeszcze za prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Dokument postulował znaczne rozszerzenie uprawnień prezydenta. – W tej Konstytucji nie ma prawa do zgromadzeń i strajków, jest natomiast prawo użycia wojska przeciw ludności cywilnej w czasie pokoju – przypominał nowy szef KOD-u.

Łoziński to jeden z założycieli KOD-u, był publicystą, autorem książek i himalaistą, w PRL działał w opozycji demokratycznej.

– Jesteśmy opluwani i szkalowani jako „komuniści i złodzieje”, natomiast tak się składa, że 70 proc. naszych członków to ludzie pierwszej Solidarności – mówił w sobotę, na co delegaci zareagowali okrzykami „Solidarność!”. – Byłem naprawdę istotnym działaczem podziemia Solidarności, natomiast pan Jarosław Kaczyński w tamtym czasie nie odważył się do Solidarności zapisać. Był pracownikiem, nie działaczem.

Przed głosowaniem Łoziński zapowiadał, że KOD czeka odbudowa dobrego wizerunku. Zadeklarował, że organizacja nie powinna przekształcać się w partię, bo zrzesza ludzi o różnych poglądach.

– Jako ruch społeczny zrobiliśmy już rzecz najważniejszą: przetrwaliśmy czas, w którym byliśmy praktycznie jedyną zorganizowaną opozycją – podsumował. W tej chwili jest już bardzo dużo ruchów opozycyjnych. Są kobiety, nauczyciele, rodzice, prawnicy. Ważne jest teraz, abyśmy wszyscy się zjednoczyli i działali razem.

Wybory w cieniu sprawy faktur

Zjazd wyborczy przebiega w burzliwej atmosferze. Chęć walki o fotel przewodniczącego zgłaszał też dotychczasowy lider Mateusz Kijowski, krytykowany za sprawy nieopłaconych alimentów i faktur, jakie firma jego i jego żony wystawiała KOD-owi.

Zarząd poprzedniej kadencji postanowił, że obrady – za wyjątkiem samych wyborów przewodniczącego – będą zamknięte dla dziennikarzy. Decyzję tę chcieli zmienić niektórzy delegaci, ale zostali przegłosowani. Niezadowoleni takim obrotem sprawy wywiesili na statywie do kamery kartkę z napisem #wolnemedia.

Kijowski jeszcze w sobotę rano mówił, że w kampanii wyciągnięto przeciw niemu „pseudoafery”. Po dyskusji nad sprawozdaniem z dotychczasowych prac KOD-u ogłosił, że wycofuje swoją kandydaturę. Tłumaczył, że delegaci przyjęli jego zdaniem nieprawdziwe sprawozdanie i on nie może tego firmować.

– W pewnych sytuacjach trzeba się opowiedzieć po stronie wartości, a nie walczyć o stanowiska czy o zaszczyty, czy o cokolwiek w tym stylu. W tej sytuacji nie mogłem podjąć innej decyzji, ponieważ od zawsze walczymy o praworządność, o uczciwość, o demokrację. To, co się tutaj wydarzyło, moim zdaniem zaprzecza tym wartościom – mówił w TVN 24.

Kijowski pod sąd koleżeński

Wcześniej jednak komisja rewizyjna KOD-u postawiła wniosek o postawienie Kijowskiego pod sąd koleżeński. Został przegłosowany.

– Komisja rewizyjna dała absolutorium zarządowi [poprzedniej kadencji], nie kwestionuje zasług Mateusza Kijowskiego dla powstania i organizacji KOD-u. Uznała natomiast, że jednocześnie z powodu tzw. sprawy faktur powinien stanąć przed głównym sądem koleżeńskim – mówi „Wyborczej” Jacek Rakowiecki, rzecznik KOD-u. – Dopiero główny sąd koleżeński może orzec o winie lub jej braku, pomijam to, że w tej sprawie toczy się również śledztwo prokuratorskie.

Komisja rewizyjna KOD-u w swoim raporcie napisała, że firma kierowana przez Kijowskiego fizycznie nie mogła wykonać niektórych usług informatycznych, za które wystawiła faktury, bo nie miała dostępu do serwera.

Sąd koleżeński zostanie wybrany w niedzielę, drugiego dnia zjazdu KOD-u. Zgodnie ze statutem dysponuje katalogiem kar od nagany do skreślenia z listy członków.

– Ale również ma możliwość uniewinnienia, ja tego nie przesądzam – zaznacza Rakowiecki. – Sąd koleżeński będzie musiał się ukonstytuować, stworzyć własny regulamin. Realnie rzecz biorąc, jeśli będzie mógł zacząć rozpatrywać tę sprawę w czerwcu, to będzie dobrze.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Pamiętajcie KODerzy, że pod rządami Łozińskiego i spółki, kiedy Wam coś Ziobro zarzuci, KOD się od Was odetnie, jak odciął się od Konrada Materny. Kijowskiego wyrzuca bez uczciwego rozpoznania sprawy. Taka "solidarność".
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Brzydko jest kłamać: h ttp://www.remuszko.pl/blog.php/?p=5209 Stanisław Remuszko remuszko@gmail.com, 504-830-131
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Lidera się nie wybiera, liderem się jest.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Nie ważne kto i skąd przychodzi ważne aby razem dokopać do podłego dupska podłej zmianie...i ratować Polskę przed mordowaniem przez pispolicje w biały dzień Polaków
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Wypier.... (podziekowac za wspolprace) pasozyta kijowskiego. Niesmak po tym typie zostanie, ale bylby mocny sygnal i jakis poczatek.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Teraz czas na Cenckiewicza i Wyszkowskiego.Jak nic nie znajdą na Łozinskiego ,jego ojca,matkę babkę i dziadka w papierach IPN ,to muszą na gwałt wyprodukować. Ostatecznie szczurek Kamiński ma na pewno jakieś podsłuchy z których zero coś zmontuje.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Gratulacje dla Pana Krzysztofa, że podjał takie zobowiązanie. Niech Pana mądrość wniesie choć troche światła i spokoju, nie wszystko stracone.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  No to może teraz sprawy ruszą w dobrym kierunku, dopóki jeszcze jest czego bronić przed bolszewickim pisem. Trollnia szaleje, a to zawsze dobry znak.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0