Jestem pod wrażeniem, widząc, jak efektywnie realizowane jest to przedsięwzięcie - mówił Vytenis Andriukaitis, unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa, wizytujący budowę szpitala w Toruniu
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rozbudowa szpitala wojewódzkiego na toruńskich Bielanach rozpoczęła się w grudniu ub.r., a zakończy pod koniec 2019 r. Postęp robót widać gołym okiem, z wielkiej dziury w ziemi zaczyna wznosić się  konstrukcja nowego budynku głównego, w którym znajdą się m.in. centralny blok operacyjny i szpitalny oddział ratunkowy, a na dachu powstanie lądowisko dla helikopterów.

W poniedziałek budowę wizytował komisarz Andriukaitis, Litwin odpowiedzialny w Komisji Europejskiej za sprawy zdrowia i bezpieczeństwa.

– Realizując tę inwestycję, pozyskaliśmy środki nie tylko z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, co jest proste, ale również z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), a to jest bardzo skomplikowane. Udało się również dzięki współpracy z panem komisarzem i jego służbami, które pozytywnie w Brukseli zaopiniowały ten wniosek – uzasadnia zainteresowanie komisarza inwestycją marszałek województwa Piotr Całbecki.

EFIS to narzędzie realizacji planu inwestycyjnego dla Europy, znanego bardziej jako plan Junckera. Nie są z niego udzielane bezzwrotne dotacje, a kredyty i inne zwrotne formy wsparcia z gwarancją unijną. Budowa toruńskiego szpitala będzie kosztowała 540 mln zł, jest finansowana z różnych źródeł. Największe z nich to kredyt na 238 mln zł, udzielony przez Europejski Bank Inwestycyjny właśnie ze środków EFIS.

– Opieka zdrowotna to nie jest wydarzenie jednorazowe i jeden wybudowany budynek – uczulał Andriukaitis. – To cały system powiązanych ze sobą operatorów, którzy muszą działać w sposób zintegrowany. Zarówno działania w obszarze podstawowej opieki zdrowotnej, długoterminowej opieki medycznej, jak i specjalistycznej opieki szpitalnej muszą być ze sobą odpowiednio zintegrowane.

Ze szpitala komisarz pojechał do Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki, gdzie poprowadził dyskusję z obywatelami.

– Mamy swoje sugestie i swoje propozycje, jak poprzez rozwój inwestycji medycznych i poprawę jakości usług w obszarze zdrowia wpłynąć pozytywnie na przyspieszenie rozwoju gospodarczego – zapowiedział marszałek Całbecki. – Zdrowie jest elementem gospodarki, zawsze tak na to patrzyliśmy w województwie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Po wybudowaniu nowego szpitala koniecznie powrót CM UMK do Torunia !
  już oceniałe(a)ś
  0
  0