Nagrody Prezydenta Miasta Torunia trafiły po raz 22. do torunian wykazujących szczególne osiągnięcia w swoich dziedzinach działalności.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W edycji 2016 wpłynęły 62 zgłoszenia, spośród których prezydent Torunia Michał Zaleski nagrodził w Dworze Artusa 12 laureatów w 10 kategoriach. 

Laureaci Nagród Prezydenta Miasta Torunia 2016:

Kategoria: Poświęcenie i postawa obywatelska - Krystyna Nowakowska

Jedna z inicjatorek powołania w Toruniu Rady Seniorów, zaangażowana w ideę Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nagroda za zainicjowanie powstania toruńskiej Rady Seniorów oraz całokształt działań na rzecz wspierania seniorów, m.in. poprzez organizację Senioriady.

Kategoria: Poświęcenie i postawa obywatelska - dr Małgorzata Rębiałkowska-Stankiewicz

Nagroda za zaangażowanie w pracę psychoonkologa w Akademii Walki z Rakiem, organizację licznych akcji profilaktycznych, warsztatów, spektakli teatralnych o tematyce związanej z walką z rakiem. Współorganizatorka Ogólnopolskiego Sympozjum „Piękno mimo wszystko”.

Kategoria: Sport - Jan Konikiewicz i Karol Lejman

Menedżerowie firmy One Sport - agencji sportowej działającej na rynku polskim i europejskim. Właśnie jej toruńscy sympatycy sportu zawdzięczają organizację zawodów żużlowych: Speedway Best Pairs oraz Speedway Euro Championship (najbliższa edycja tej ostatniej zostanie rozegrana na Motoarenie już wkrótce: 30 czerwca). O prestiżu obu cyklów rozgrywek decyduje wielkie zainteresowanie kibiców i telewizyjna transmisja do 71 krajów. Za marką tych wydarzeń stoją laureaci znani również z działalności charytatywnej – na przykład ze współpracy z Fundacją DW 43 oraz Fundacją Światło.

Kategoria: Człowiek kultury - Krzysztof Wachowiak

Nagroda za rozwój klubu NRD, zaangażowanie w organizację projektów Cosmic Undergroud, Steve Nash & Turntable Orchestra. Organizator m.in. festiwalu muzycznego NADA, Festiwalu Kawy – Coffee Fest oraz Musztarda Jam mistrzostwa Polski bmx flatland. Producent filmu o Grzegorzu Ciechowskim i Republice

Kategoria: Wydarzenie kulturalne - Sławomir Wierzcholski - muzyk twórca Festiwalu Harmonica Bridge

Nagroda za autorską organizację od 15 lat Festiwalu Harmonica Bridge, który pozwolił nam w Toruniu poznać mistrzów harmonijki z 18 krajów.

Kategoria: Ochrona zdrowia - Marzena Bogus-Serocka

Nagroda dla toruńskiej fizjoterapeutki i doświadczonej koordynatorki Zespołu Rehabilitantów Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu. W zgodnej opinii swoich współpracowników i pacjentów imponuje zawodowym znawstwem i chęcią udzielania pomocy innym. Jest zawsze pogodna i wiarygodna w okazywanym wsparciu – zapewne z racji fachowego przygotowania do zawodu i osobistych doświadczeń w cierpliwym powracaniu do zdrowia.

Kategoria: Nauka - Zofia Kaczmarek

Nagroda dla uczennicy Liceum Akademickiego w Toruniu za zwycięstwo w olimpiadzie astronomicznej "I w końcu, Kopernik była kobietą". Uczennica drugiej klasy Liceum Akademickiego w Toruniu pokonała 137 uczestników z całej Polski. Dwa razy reprezentowała Polskę na Międzynarodowej Olimpiadzie Astronomii i Astrofizyki.

Kategoria: Promocja miasta - Zuzanna Kawa

Uczennica Społecznej Szkoły Stowarzyszenia „Edukacja”, ze średnią ocen 6,0; tańczy w Zespole Pieśni i Tańca „Młody Toruń”, a także osiąga premiowane miejsca w ogólnopolskich konkursach „Z poprawną polszczyzną na co dzień” i „Z ortografią na co dzień”. O dobre imię Torunia dba przede wszystkim jako autorka cyklu książek o Ani Wood, przetłumaczonych na języki: angielski, francuski i rosyjski. W ostatnim czasie ukazało się chińskie wydanie jej książek, a także azerskie i uzbeckie.

Kategoria: Promocja miasta - mgr inż. arch. Andrzej Ryczek

Przed laty związany z toruńskim samorządem, w którym kierował Wydziałem Architektury oraz Miejską Pracownią Urbanistyczną. Jest autorem lub współautorem opracowań urbanistycznych i koncepcji architektonicznych, w tym strategii rozwoju Torunia czy pierwszego „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Torunia”. Na swoim koncie ma realizację znanych i podziwianych obiektów w Toruniu, m.in. projektów: ołtarza z czasu wizyty w Toruniu Ojca Świętego Jana Pawła II, kościoła pw. bł. Stefana Frelichowskiego, wnętrza i otoczenia kościoła pw. św. Antoniego, wnętrza kaplicy w Wyższym Seminarium Duchownym, a w ostatnim czasie także najnowszego toruńskiego kościoła, czyli sanktuarium Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Kategoria: Przedsiębiorczość i ekonomia społeczna - Krzysztof Bruź

Biznesmen, za którym stoi ceniona w Toruniu marka supermarketów Torimpex Trade. Jest to sieć sklepów z kapitałem wyłącznie polskim, założona w 1990 roku i skupiająca obecnie 8 toruńskich placówek. Firma jest ważnym toruńskim pracodawcą, gdyż zatrudnia 250 osób. Szczyci się także swoim asortymentem, wahającym się od 10 tys. do 20 tys. produktów, pozyskiwanych głównie od polskich dostawców.

Kategoria: Innowacyjne metody stosowane w edukacji dzieci i młodzieży - Rafał Urbański

Nauczyciel w ZSPS i VIII LO. Nagroda za zaangażowanie w rozwój pasji muzycznych swoich podopiecznych, ich sukcesów w konkursach muzycznych oraz przygotowywanie opraw muzycznych podczas licznych przedsięwzięć na terenie Torunia.

Kategoria: Ochrona dziedzictwa narodowego - Bogdan Taczak

Wieloletni i były prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Toruniu. Jako bratanek pierwszego dowódcy powstania wielkopolskiego w godny sposób zachowuje rodzinną
i polską tradycję patriotyczną. Pamiętał o tych, o których wielu przez lata nie chciało pamiętać. Dzielił się tym z toruńskimi dziećmi i młodzieżą, sadził dęby pamięci i skutecznie zabiegał o erygowanie katyńskiej tablicy pamiątkowej w krużgankach toruńskiego kościoła Mariackiego. Ocalił w ten sposób cząstkę dramatycznej polskiej historii, budząc tym szacunek i respekt wśród torunian.

Galę rozdania nagród uświetnił William Prestigiacomo z zespołem.


.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem