Marszałek Piotr Całbecki przekaże 172 mln zł z unijnych pieniędzy na trwającą właśnie rozbudowę szpitala na toruńskich Bielanach. Wcześniej 238 mln zł kredytu na ten cel przyznał Europejski Bank Inwestycyjny. Już za rok ma być gotowy nowych główny gmach lecznicy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rozbudowa szpitala wojewódzkiego w Toruniu, licząc z wyposażeniem, będzie kosztować ok. 540 mln zł. Aby sfinansować tak dużą inwestycję, konieczne są pieniądze z kilku źródeł. Największe to kredyt z EBI, z którym województwo podpisało umowę w zeszłym roku. We wtorek dopięło zaś formalności związane z przekazaniem szpitalowi 172 mln zł z kolejnego źródła, Regionalnego Programu Operacyjnego. Zarządzający nim marszałek Całbecki podpisał umowę w tej sprawie z dyrektor lecznicy Sylwią Sobczak.

Na montaż finansowy przedsięwzięcia złożą się jeszcze: pieniądze własne województwa i szpitala oraz, na co liczymy, dotacja z innego unijnego źródła – zarządzanego przez instytucje rządowe Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dotacja unijna na gmach główny

Przyznane we wtorek pieniądze z RPO pozwolą sfinansować powstający już nowy główny gmach szpitala, w kształcie litery H. Będzie to serce nowej lecznicy, znajdzie się w nim 11 różnych jednostek z 254 łóżkami, w tym złożony z 10 sal centralny blok operacyjny oraz SOR, czyli szpitalny oddział ratunkowy. Na dachu powstanie lądowisko dla helikopterów. Z 172 mln zł z RPO starczy też na wyposażenie tego gmachu.

– Nie będziemy kupować sprzętu przez kolejne 10 lat. Oddamy do użytku szpital już w pełni wyposażony – deklaruje marszałek.

Planowany termin zakończenia wszystkich prac w lecznicy to grudzień 2019 r., ale główny obiekt ma być oddany wcześniej, bo już za rok. Jeszcze prędzej skorzystamy z nowego parkingu wielopoziomowego na ponad 400 aut. Fizycznie jest już na ukończeniu, ale po zejściu z obiektu budowlańców konieczne będą jeszcze prace papierkowe.

– W listopadzie br. zapraszamy do parkowania na poziomach 0–3 – mówi Aleksander Szczęsny, prezes zarządzającej rozbudową spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne.

Szpital rośnie w oczach

Plan modernizacji lecznicy zakłada jeszcze remont obecnego gmachu głównego szpitala oraz budowę pawilonów: na część administracyjną z apteką, oddział chorób zakaźnych i poradnie przyszpitalne oraz oddział psychiatryczny. Generalnym wykonawcą prac jest firma Budimex.

– W tej chwili budowana jest kolejna cześć budynku H, w której docelowo znajdzie się SOR – mówi dyrektor Sobczak. – Jest już nowy budynek techniczny, gdy będzie można podłączyć wszystkie instalacje, zaczniemy wyburzać stary. W to miejsce powstanie pawilon zakaźny.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  "Już za rok ma być gotowy nowych główny gmach lecznicy."- pisane na kolanie, wiem są już wakacje, ale to nie tłumaczy. A szpital rośnie.... dobrze, dobrze.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0