Toru雟ki artysta Arek Paso篡t kontynuuje strajk g這dowy pod instytucjami kultury. Malarz protestuje przeciwko upartyjnieniu polskiej kultury, cenzurze i komercjalizacji 篡cia artystycznego. Jak deklaruje, b璠zie g這dowa, dop鏦i starczy mu si.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Spotkać go można m.in. pod Centrum Sztuki Współczesnej, Urzędem Marszałkowskim i Teatrem Horzycy w Toruniu. Śpi w pudle, nad którym pojawił się transparent „Głodówka”. We wtorek minie szósty dzień jego protestu.

– Pierwszego dnia spisała mnie straż miejska i policja, ale gdy funkcjonariusze zrozumieli, że znam przysługujące mi prawa i że mam pomoc prawników, dali mi spokój. Cieszę się, że mogę liczyć na pomoc ze strony pracowników instytucji kultury, pod którymi przebywam – opowiada toruński artysta.

Kim jest Pasożyt?

Arkadiusz Tadych to 30-letni malarz i performer. W latach 2006-2010 działał w Grubie Najgorszej – nieformalnej grupie, która była krytyczna wobec instytucji kultury. W 2010 roku przybrał pseudonim „Pasożyt”, którym do dziś sygnuje wszystkie swoje działania. Przez trzy lata mieszkał w różnego rodzaju instytucjach kultury, m.in. w czerwcu 2012 rezydował przez dwa tygodnie w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Zwiedzający przynosili mu jedzenie, ubranie, pościel, kosmetyki. W Toruniu zainicjował i współtworzy niezależną Grupę Nad Wisłą, która skupia artystów i społeczników. Kolektyw w swoich działaniach odwołuje się do tradycji awangardy i aktywizmu społecznego.

Pasożyt podkreśla, że jego protest nie jest skierowany wyłącznie przeciw rządom Prawa i Sprawiedliwości. – Nie występuję w żadnych barwach partyjnych – mówi artysta. – Niektórzy mówią mi, że teraz protestuję, bo PiS mnie odciągnął od koryta, że pozbawił mnie przywilejów. Jakich przywilejów? Wszystkie patologie, przeciwko którym się opowiadam, od lat mają się dobrze w naszym życiu kulturalnym i społecznym.

To nie jest performance

Torunianie różnie reagują na jego strajk głodowy. „Weź się, k..., do roboty” – ktoś krzyczy z samochodu przejeżdżającego pod CSW.

– To nie jest artystyczny wybryk, jakiś kolejny performance – opowiada Pasożyt. – Chcę uświadomić ludziom, że kultura to nie jest pasożytnictwo, że artysta to nie jest pasożyt, który żyje na innych. Spotykam się na ogół z ciepłą i cierpliwą reakcją mieszkańców. Wszystkim staram się wytłumaczyć swoje motywy. Dyskutuję, rozdaję ulotki. Ci, którym mój protest się nie podoba, nie chcą ze mną rozmawiać.

Postulaty Deklaracji Sprzeciwu

Strajk jest częścią „Deklaracji Sprzeciwu” – politycznego manifestu Grupy Nad Wisłą. 1 maja 2017 twórcy ogłosili listę swoich postulatów. Protestują m.in. przeciwko upartyjnieniu kultury, coraz częściej powtarzającym się aktom cenzury, nieuczciwym konkursom na dyrektorów instytucji, publicznemu wsparciu działań komercyjnych i postępującej festiwalizacji życia artystycznego, upadku edukacji artystycznej, ignorowaniu potrzeb organizacji pozarządowych.

Postulują za to ustanowienie ubezpieczenia zdrowotnego dla artystów, a także przeznaczenie jednego procenta PKB na kulturę. Żądają także odwołania Piotra Glińskiego ze stanowiska ministra kultury i dziedzictwa narodowego. – Polityka kadrowa, niejasne sposoby finansowania podmiotów oraz destrukcja działań programów w instytucjach kultury kompletnie dyskredytują Piotra Glińskiego. Żądamy niezależnego politycznie i światopoglądowo ministra kultury – piszą artyści w swoim manifeście.

Do kiedy Pasożyt będzie głodował? – Władze nie spełnią naszych postulatów. Tu nie mam żadnych złudzeń. Moim głównym celem jest przekonanie Polaków, że rząd i samorząd mogą na zawsze zaszkodzić polskiej kulturze, a to jest najważniejsza rzecz, jaką mamy. Będę głodował, dopóki starczy mi sił – opowiada torunianin.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
  Komentarze
  Zaloguj si
  Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem
  Pasozyt niech si wezmie do pracy,a nie bez pozwolenia zajmuje chodnik. Ciekawe czy juz wytrzezwia?
  ju ocenia貫(a)
  0
  0
  Zwyk造 lewacki 簑l umys這wy dzia豉j帷y na zlecenie tych z fatalnej oPOzycji i tyle.
  @1robert315 Widze Robercie, ze duzo czasu poswiecasz na komentarze w internecie. Poza tym cos jeszcze robisz? Na czyje zlecenie dzialasz?
  ju ocenia貫(a)
  0
  0
  @mr__woland Bo go mam. Jem te na 郾iadanie serek wiejski, chleb z mase趾iem i POpijam ciep造m kakao. Nie dzia豉m na zlecenie POlskoj瞛ycznych brukowc闚. Pisz od siebie. Jeszcze co chcesz wiedzie ?
  ju ocenia貫(a)
  0
  0
  @mr__woland Napisa, 瞠 pisze od siebie.W polskoj瞛ycznym j瞛yku ;) I to w zasadzie wszystko t逝maczy.
  ju ocenia貫(a)
  0
  0
  W Polsce 篡je wielu artyst闚, kt鏎zy nie wdaj帷 si w polityk dobrze sobie radz na rynku sztuki. Mo瞠 obywatel Paso篡t wzi掖by si do pracy, kt鏎ej efektu chcieliby kupowa ludzie, a nie szanta穎wa w豉dze, 瞠by finansowa造 mu jego performance?
  @omacku Teraz wielu pseudoartyst闚 i pseudopolityk闚 篡je nie z pracy, sztuki, tworzenia czego, opracowywania czego, a z performance... bo nie wa積e jak, wa積e 瞠by m闚ili... mamy jak wida w Toruniu nie tylko takie parlamentarne, ale i "artystyczne" przyk豉dy....
  ju ocenia貫(a)
  0
  0
  "Przez trzy lata mieszka w r騜nego rodzaju instytucjach kultury, m.in. w czerwcu 2012 rezydowa przez dwa tygodnie w Muzeum Sztuki Wsp馧czesnej MOCAK w Krakowie. Zwiedzaj帷y przynosili mu jedzenie, ubranie, po軼iel, kosmetyki. " - ale wielki artysta. Jak wida "paso篡t" to nie pseudonim, przydomek, ksywa, a faktyczna funkcja (sic!) pe軟iona w spo貫cze雟twie....
  ju ocenia貫(a)
  0
  0
  „jego protest nie jest skierowany wy陰cznie przeciw rz康om Prawa i Sprawiedliwo軼i” Otwieraj帷 Marsz dla Puszczy przedstawiciel Greenpeace zastrzeg, 瞠 to nie jest protest przeciwko rz康om Beaty Szyd這. Mateusz Kijowski nie zwo造wa marszy przeciwko pisowi. Jaka epidemia NIENAZYWANIA rzeczy po imieniu. Z czyjego nadania jest Szyszko, Gli雟ki i reszta kohorty. Jaka to partia, a w豉軼iwie Partia (pretensje do jedynej s逝szno軼i tylko 郵epy nie widzi)? Ale nie, to nie s protesty przeciwko pisowi.
  @lukasiklukasik Szanowny, jak mo積a przeczyta, nie odr騜nia bycia za czym a bycia przeciw czemu. A 瞠 optowanie za czym odczytywane jest jako opcja przeciw czemu, to problem duopolu wykszta販ony w umys豉ch nastawionych przede wszystkim na konfrontacj a nie rozumienie.
  ju ocenia貫(a)
  0
  0
  Dzielny go嗆. Nale篡 do tej (niestety) niedu瞠j grupy ludzi, kt鏎zy rozumiej wag spraw i problem闚 w imi kt鏎ych protestuje.
  ju ocenia貫(a)
  0
  0
  Jest tu pewna sprzeczno嗆 w czynno軼i, kt鏎 si podj掖, albowiem do g這d闚ki niepotrzebne s si造, gdyby jako artysta zawiesi sw dzialalno嗆 i na przyk豉d chcia wy豉dowa 這pat kilka w璕larek w璕la, to mo瞠 m鏬豚y co o braku si造 powiedzie... G這d闚ka zak豉da, 瞠 cz這wiek si g這dzi, g這dzi i g這dzi i koniec w imi idei... i nie spo篡wa podwawelskiej i chleba ze smalcem wieczorami w namiocie jak dzia豉cze KODu pod Urz璠em Rady Ministr闚, tak aby g這d闚ka trwa豉 miesi帷ami...
  @america_n_beauty No mistrzu tropienia sprzeczno軼i :)) Homo sovieticus a america_n_beauty :))
  ju ocenia貫(a)
  0
  0