Po raz drugi w Toruniu manifestowali przeciwnicy wprowadzanych przez PiS reform w sądownictwie. W poniedziałek wieczorem utworzyli znów łańcuch światła pod Sądem Okręgowym przy ul. Piekary.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Świece symbolizują „łańcuch światła i czystych intencji”. Do takiej formy protestu namawia Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia", które sprzeciwia się m.in. zmianom w Sądzie Najwyższym. - Prosimy przynieść tylko świece bądź znicze. Prosimy o nieprzynoszenie flag i transparentów. Na zakończenie pikiety przejdziemy przed kościół Ducha Świętego, by pod tablicą „Solidarności” postawić przyniesione świece i znicze" – pisali organizatorzy przed protestem.

W poniedziałek pod sądem pojawiło się kilkuset torunian. Manifestację rozpoczął "Mazurek Dąbrowskiego". Uczestnicy spotkania przemawiali i skandowali. 

KOD zamierza pikietować w Toruniu także we wtorek, w środę i czwartek. – Będziemy manifestowali tak długo, jak długo będzie taka potrzeba – opowiada Aleksandra Solecka, szefowa regionalnego Komitetu Obrony Demokracji.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Oj nie dobre - polityka zaczyna przybywać do Torunia na ulice. Dobrze że w tym czasie nie przechodziłem blisko bo bym sobie narobił kłopotów. Jak widzę KOD-owców agresja bierze górę nad rozsądkiem - no ale to oni nawołują do siłowego przejęcia władzy a jakoś trzeba się bronić przed idiotami. Dajcie nam tylko powód - przyjdziemy do was zobaczymy kto ma więcej argumentów.
  @pitercab Gdy następnym razem Macierewicz wjedzie w kogoś pod Toruniem, prokuratorami będą ludzie Ziobry, sędziami też będą ludzie Ziobry. Szczęścia w procesie życzę. lol
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @torunczyk2 A dotychczasowe działania sądów w/s najwiekszych afer to miód, malina? Zwykli ludzie oczekują zmian, zwłaszcza ci, którzy mają przykre doświadczenia z sądownictwem. a takich jest sporo.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Zamiast teraz demonstrować i pikietować trzeba było w poprzedniej kadencji pracować i reformę sądów przeprowadzić. WIemy ile ciągną się sprawy, jak zapadają wyroki, ile jest kontrowersyjnych spraw i sędziów pod specjalną ochroną. Przykłady sędziów łamiących przepisy drogowe i machajacych sędziowskimi legitymacjami - ciągle o tym słyszeliśmy przez ostatnie kilkadziesiąt lat, a to przecież tylko jeden z wielu, wielu przykładow...
  Tak, tego nie da się zanegować. Reformy wymaga sądownictwo i służba zdrowia, a także inne dziedziny życia społecznego. Na takie reformy czekamy. Ale prawa nie stanowi się pod osłoną nocy, przez zaskoczenie, bez dania szansy na uczciwą dyskusję wszystkim zainteresowanym i potrafiącym przewidzieć konsekwencje zmian. Przepisy drogowe łamie, niestety wielu Polaków, nie tylko tych uprzywilejowanych, z immunitetami. Jest na to powszechne przyzwolenie "mistrzów kierownicy", a nie powinno być. Natomiast z tych przykładów nierozliczonych przez długi czas wypadków przypominam sobie głównie wypadek Pani Premier oraz ministra Macierewicza, który trasę z Torunia do Warszawy czy/i odwrotnie pokonał w rekordowo szybkim czasie. Po spowodowaniu wypadku nie został na miejscu, jak tego wymagają przepisy, tylko zaanektował jakiś samochód zastępczy i pognał dalej, aby zapobiec jakiejś wojnie zapewne. Reasumując, protestujemy bo nie chcemy prawa stanowionego pod osłoną nocy, zabezpieczającego interesy jednej grupy będącej aktualnie u władzy. I nie ma tu znaczenia czy to PiS czy PO czy inna partia, która wygra wybory . A obecnie rządzącym przypomnę za Tuwimem Lecz nade wszystko - słowom naszym, Zmienionym chytrze przez krętaczy, Jedyność przywróć i prawdziwość: Niech prawo zawsze prawo znaczy, A sprawiedliwość - sprawiedliwość. Niech więcej Twego brzmi imienia W uczynkach ludzi niż w ich pieśni,
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @marcin.grzegorz Jak wymienimy dzis wszystkich lekarzy,t o kolejki się nie skrócą, leki nie będą tańsze, a szpitale lepsze. PiS mógłby usprawnić pracę sądów, ale chce tylko wymienić sędziów na swoich.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @marcin.grzegorz A więc jednak przyszło opamiętanie na najwyższym szczeblu. Protesty ludu okazały się owocne.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @rozczarowana-torunianka niestety, to jednak nie do końca jasna interwencja.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @kaktus1a Wiesz kto nominuje sędziów w innych krajach np. w Niemczech czy Holandii? A może właśnie obecna propozycja powoduje, że sędziowie będą pod większą kontrolą taką, którą można weryfikować w sposób parlamentarny/przy urnie wyborczej, bo jak widać przez ostatnie lata sędziowie sami wybierali sędziów, sędziowie się sami werfyfikowali i sami się osądzali... choć to ostatnie za bardzo im nie szło - może teraz będzie to bardziej demokratyczne, bo osoby z mandatu wyborczego bedą miały częściowy wpływ na te wybory i osądy? A nie że sędziowie wszystko sami sobie? To żaden zamach na demokrację jak to się niektórzy rozpisują, bo podobne rozwiązania obowiązują w innych europejskich demokracjach. Zamiast merytorycznej dyskusji w sejmie wyciąga sie ludzi pod byle pretekstem na ulice i buduje mury etc.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @marcin.grzegorz Holandia: "Nominacje przyznawane są na podstawie rekomendacji [Holenderskiej] Rady [Sądownictwa], które z kolei odzwierciedlają opinie zarządów sądów oraz sugestie komisji ds. wyboru" Niemcy: "W komisjach ds. powoływania sędziów zazwyczaj większość stanowią sędziowie wyłaniani przez sędziów, bez żadnych wpływów władz politycznych. Władze landowe czy federalne powołują lub mianują tak wyłonionych kandydatów i najczęściej jest to formalność. Sędziowie od momentu powołania w ogóle nie zależą od żadnej innej władzy. Ministrowie nie sprawują kontroli nad sądami nawet organizacyjnej, tak jak ma to miejsce obecnie w Polsce." Chciałbyś, aby sąd obsadzony przez Misiewiczów decydował o ważności kolejnych wyborów? Bo to jest tu stawką.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  głupi naród jeszcze się cieszy...komuna wraca
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  wczoraj był już poniedziałek, a tekst dotyczy niedzieli
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Ci z KOD-u nie rozróżniają zapachu od smrodu ! Dziadek w UB, tatko w SB, synek w KOD-zie "demokracja" jest dziś w modzie ! " Warchoły, to wy! - Wy, co liżecie obcych wrogów podłoże, czołgacie się u obcych rządów i całujecie najeźdźcom łapy, uznając w nich prawowitych wam królów. Wy hołota, którzy nie czuliście dumy nigdy, chyba wobec biedy i nędzy, której nieszczęście potrącaliście sytym brzuchem bezczelników i pięścią sługi. Wy lokaje i fagasy cudzego pyszalstwa, którzy wyciągacie dłoń chciwą po pieniądze - po łupież pieniężną, zdartą z tej ziemi, której złoto i miód należy jej samej i nie wolno ich grabić. Warchoły, to wy, co się nie czujecie Polską i żywym poddaństwa i niewoli protestem. Wy sługi! Drzyjcie, bo wy będziecie nasze sługi i wy będziecie psy, zaprzęgnięte do naszego rydwanu, i zginiecie! I pokryje waszą podłość NIEPAMIĘĆ!"
  @1robert315 Tak, zaraz się okaże że w UB, SB i ZOMO to 10 mln Polaków było. Idź do Macierewicza posłuchać wykładu o wybuchających parówkach.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @kaktus1a Przeciętny wyborca PO jest wykształcony jak Bartoszewski, łagodny i uprzejmy jak Niesiołowski, obiektywny jak TVN24 i GW, kulturalny jak Palikot,, przystojny jak Ćwiąkalski, skromny jak Wałęsa, kochliwy jak Sawicka, prawdomówny jak Lis i Karolak, kobiecy jak Grodzka. Przeciętny wyborca PO popiera parady równości, gender, ma żałobę po tęczy z Placu Zbawiciela oraz szydzi z polskiego Patriotyzmu i polskich Katolików. Godłem dla przeciętnego wyborcy PO jest ptak z czekolady bez korony siedzący na kupie g., a flagą różowy balonik. Przeciętny wyborca PO stoi tam gdzie MAK, Anodina, Lasek, GW, TVN, Janukowicz , Putin, Berkut i mówiący po rosyjsku strzelcy wyborowi strzelający do bohaterskich sanitariuszek Obrońców Majdanu. Przeciętny wyborca PO stoi tam gdzie kiedyś stało PZPR, UB, SB, WSI, ZOMO, GRU i NKWD
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @1robert315 To dziwne bo w PIS są byli PZPRowcy, prokuratorzy stanu wojennego, żołnierze z pacyfikacji na Wybrzeżu, a moi znajomi popierający PiS chwalą Putina, a Obrońców Majdanu mają za UPA. Coś ta Twoja logika słabo wytrzymuje zderzenie z rzeczywistością.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @kaktus1a Widocznie masz głupich znajomych, a kto z kim przestaje takim się staje proste ?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @1robert315 O czepiłeś się znajomych. A nie czepiłeś się prokuratora ze stanu wojennego, żołnierzy z pacyfikacji Wybrzeża, PZPRowskich aparatczyków. Znaczy oni w Tobie PiS nie przeszkadzają, ale wszystkich innych od komuchów wyzywasz. Himalaje hipokryzji.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0