Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Torunianie od niedzieli regularnie spotykają się pod sądem okręgowym przy ul. Piekary. Protestują ze świecami w ręku. Ta forma protestu to pomysł Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia", które sprzeciwia się m.in. zmianom w Sądzie Najwyższym. – Jesteśmy tutaj, aby bronić niezawisłości sądu, ale nie przeciwko PiS. To, co się dzieje w Toruniu, odbywa się w wielu miastach w Polsce. Tak samo było w listopadzie i grudniu w zeszłym roku, kiedy setki tysięcy ludzi wyszły na ulice. Ale tym razem nie ma tu żadnych flag. Tu stoimy my, obywatele, zatroskani tym, co się dzieje w naszym państwie – mówił w środę Ryszard Mosiołek z toruńskiego KOD.

Na początku manifestacji pod sądem zaapelował: – Szanujmy tę przestrzeń, bo należy do nas wszystkich. Zadbajmy o porządek i bezpieczeństwo, nie blokujmy drogi.

Kto przychodzi pod sąd?

Pod sądem okręgowym pojawiają się reprezentanci wielu środowisk, m.in. prof. Zofia Mocarska-Tyc z toruńskiej polonistyki, aktorzy Jolanta Teska i Matylda Podfilipska z Teatru Horzycy, fotografik Wojciech Szabelski, muzycy Mariusz Lubomski i Zbigniew Cołbecki.

Tłum tym razem skandował: „Wolność, równość, demokracja!”, „Konstytucja!”, „Wolne sądy!”, „Nikt nie stoi ponad prawem!”. Jedna z uczestniczek przeczytała wiersz „Gawęda o miłości do ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej. Ok. godz. 21.35 torunianie przenieśli się pod tablicę na kościele akademickim, która upamiętnia brutalnie stłumione opozycyjne manifestacje podczas stanu wojennego.

Grupa lokalnych działaczy – z regionalną szefową Aleksandrą Solecką – stale pojawia się na warszawskich manifestacjach pod Sejmem i Pałacem Prezydenckim. – Do naszego protestu coraz liczniej dołączają ludzie młodzi, którzy zaczynają sobie powoli uświadamiać, że Sąd Najwyższy jest ostatnim miejscem chroniącym naszą demokrację – relacjonuje działaczka. – Oni doskonale widzą, co się dzieje. Że pod pokojową manifestację w Warszawie zwozi się dodatkowe siły policyjne, że pojawiły się armatki wodne i więźniarki. I oni na to reagują.

Manifestacja w niedzielę

A w czasie środowej manifestacji w Toruniu mówiła: – Protestujemy w sprawie tak bardzo dla nas ważnej. Chodzi nam o godność i poszanowanie naszych praw obywatelskich. Pod Pałacem Prezydenckim krzyczeliśmy: „Panie prezydencie, chcemy weta!”. Prezydenckie poprawki do ustaw dotyczących sądów są niekonstytucyjne, co potwierdzają autorytety prawnicze i eksperci.

Działacze Komitetu Obrony Demokracji zamierzają zorganizować dużą manifestację w niedzielę pod pomnikiem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kolejne protesty będą się zaś odbywały codziennie o godz. 21 pod sądem przy ul. Piekary.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.