Według szacunków Komitetu Obrony Demokracji, aż dwa tysiące mieszkańców Torunia protestowało w czwartek wieczorem przeciwko zamachowi na niezawisłość sądów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Mieszkańcy codziennie od niedzieli spotykają się pod sądem okręgowym przy ul. Piekary. Protestują ze świecami w ręku. Po pół godzinie przenoszą się pod tablicę na kościele akademickim, która upamiętnia brutalnie stłumione opozycyjne manifestacje podczas stanu wojennego. Tym razem w czwartek było inaczej – zdaniem organizatorów z Komitetu Obrony Demokracji pojawiło się nawet ponad 2 tys. uczestników, którzy po proteście otoczyli świecami budynki sądów na Piekarach i Fosie Staromiejskiej. Policja zablokowała ulicę na całej długości, więc tłum nie musiał tłoczyć się na chodnikach. Protestujący od razu nagrodzili ich okrzykami: „Brawo, policja! Dziękujemy!"

Demokracji nie oddamy!

Pod sądem okręgowym regularnie pojawiają się reprezentanci wielu środowisk jak m.in. wykładowcy uniwersyteccy, artyści, przedsiębiorcy, prawnicy, społecznicy. Pojawiły się polskie flagi i kilka skromnych transparentów, a mieszkańcy trzymali nad głowami egzemplarze Konstytucji RP i zapalone świece. Śpiewali hymn i „Mury” Jacka Kaczmarskiego.

Wznosili hasła: „Chcemy potrójnego weta", „Solidarność naszą bronią", „Wolni ludzie, wolny wybór", „Obywatele, pięści w górę, obalimy dyktaturę", „Precz z komuną", „Żądamy weta", „PiS do domu", „Wolność, równość, demokracja", „Demokracji nie oddamy", „Nie składamy parasolek".

Uczestnicy odczytali także listę nazwisk posłów PiS, którzy zagłosowali za zmianą ustroju sądów. Po każdym nazwisku tłum skandował „Hańba!” – Jeszcze dwa dni temu w Brodnicy pod sądem stał jeden człowiek i dzisiaj stoi tam 60 osób. Ludzie się budzą – mówiła jedna z uczestniczek.

Absolutny fundament demokratycznego państwa

Nie zabrakło oczywiście dłuższych przemówień. – Sąd Najwyższy decyduje o ważności wyborów. Pamiętajmy, że Prawo i Sprawiedliwość nie mogło pogodzić się z porażką w wyborach samorządowych i z dużym oporem lansowało tezę o ich sfałszowaniu. Teraz będą mogli unieważnić wybory. W normalnej sytuacji pozostawał nam Trybunał Konstytucyjny i Konstytucja. Trybunał wzięli politycy, a wczoraj Jarosław Kaczyński powiedział, że konstytucja to tylko taka książeczka. A przecież ten właśnie dokument jest gwarantem wszystkich naszych wolności – mówił Adrian Stelmaszyk, działacz partii Razem.

– Spotykamy się tu dlatego, że trójpodział władzy to absolutny fundament państwa demokratycznego – opowiadała społeczniczka Anna Lamers. – Jest z nami wielu młodych ludzi, którzy nie pozwolą, aby dyktatorskie rządy zaprzepaściły to, co przez lata wolności udało nam się osiągnąć, a do czego się przyzwyczailiśmy. Chciałabym podziękować wszystkim tym, którzy przed trzema albo czterema dekadami walczyli w „Solidarności". Znów grozi nam dyktatura i wciąż nie wolno im odkładać broni. Dyktatury czasami rodzą się małymi kroczkami, nie musi być wojskowy zamach stanu. Ta władza musi nieustannie czuć naszą presję, że ich reformy nie przejdą.

Kolejne protesty będą się odbywały codziennie o godz. 21 przy ul. Piekary. W niedzielę na godz. 17 regionalny KOD zwołuje wielką manifestację pod pomnikiem Mikołaja Kopernika.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Wolność - równość - demokracja! Konstytucja! Konstytucja!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Niezawisłość sądów od partyjnych upodobań widać było w decyzjach sędziego (s)Tuleyi... To tak a propos upartyjnienia wyboru sędziów. Sędziami powinny zostać roboty, wgrać im zestawy paragrafów w pamięć i niech sądzą.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Za wszystko dziękuję i przyjmuję na klatę ;)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Drogie siostry torunianki i Wy bracia toruńczycy! (mój apel nie jest skierowany do p. Całbeckiego i Jego Wysokości Przydupasów ;) czy naprawdę myślicie, że jakiekolwiek wzniosłe hasła i manifestacje zmienią naszą wspólną rzeczywistość? czy panu prezesowi robi jakąś różnicę czy będzie nas/Was 00, 1000, 10000 czy milion? Bardzo ciężko będzie obywatelom wytłumaczyć, że ta "reforma" jest zagrożeniem dla statystycznego Kowalskiego. Powinno się to robić łopatologicznie, na prostych przykładach - pytanie tylko jak? Można przekonywać, że przez tą "reformę" Kowalski nie będzie miał szans przed sądem w starciu z różnymi instytucjami państwowymi, gdzie orzekał będzie sędzia z nadania ministra Ziobry. Na przykład z policją - kiedy nie przyjmie mandatu, z urzędem skarbowym - który naliczy nienależną opłatę, ze szpitalem publicznym - jeżeli doznamy uszczerbku na zdrowiu w wyniku źle przeprowadzonego zabiegu. I tu pojawia się problem, bo niby jak było przed tą "reformą"? Czy obywatel Kowalski zamiast potulnie przyjąć mandat, wolał rozstrzygnąć wątpliwości przed sądem? ;) czy obywatel Kowalski miał szansę na szybkie rozstrzygnięcie sporu i wygraną z urzędem skarbowym? czy mógł liczyć na zadowalające odszkodowanie ze szpitala, zasądzone w rozsądnym terminie? Jeżeli nie, to dlaczego obywatel Kowalski powinien dzisiaj stanąć w obronie sądów? ;) jestem oczywiście przeciwko łamaniu konstytucji i przeciwko tej reformie kadrowej w polskich sądach, tylko kiedy słyszę od sędziów i ekspertów, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest potrzebna, tylko nie w takiej formie i ci eksperci wiedzą jak można z sensem te sądy zreformować, to nasuwa się pytanie - dlaczego państwo sędziowie i eksperci nie przeprowadzili tych reform wtedy kiedy rządziła PO?! mimo wszystko zapalmy ten znicz/świeczkę, na tym nagrobku.
  @seba-76 Dotychczas sądziłem, że jesteś plebejskim Januszem toruńskich forów internetowych ale ty musisz być z KOD-u bo nie rozróżniasz zapachu od smrodu ! Dziadzio w UB, tatko w SB Ty w KOD-zie "demokracja" jest dziś w modzie ! Pamiętaj kundle szczekają, a karawana jedzie dalej.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @1robert315 powtarzasz się. a karawan jedzie, jedzie ale WOLNOŚĆ kocham rozumiem WOLNOŚCI oddać nie umiem karawan staramy się zatrzymać, zawrócić tam, gdzie jego miejsce. Karawan niech grzebie stary świat, który tkwi w umyśle wodza i jest jedynym, w którym czuje się komfortowo, bezpiecznie i władczo. To nie ma prawa wrócić. A jak wróci to tylko na chwilę bo my wolni OBYWATELE nie poddamy się.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @seba-76 spadaj śmieciu do swojej obory, żniwa wkrótce. I nie pisz Judasz braci i siostry bo nóz się otwiera ty hipokryto bez mózgu.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @rozczarowana-torunianka Zajmij się czymś pożytecznym w swoim drętwym życiu np. podniesieniem wyżu demograficznego. Dostaniesz pośrednio od Prezesa 500+ !
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @1robert315 Dzięki za rady, ale wydaje mi się, że zajmuję się czymś pożytecznym, chociaż przyznaję, dzień dzisiejszy mam na straty. Za dużo czasu poświęciłam na sprawdzanie postępów w bojach o wolność. Pożyteczniej jednak wieczór spędziłam. Są już zdjęcia, możesz popatrzeć. A pińcet plus to prezes z własnego daje pośrednio, czy z naszych podatków? Tylko, że jedną ręką daje, a drugą pośrednio zabiera - masło już za ponad 6 zet, truskawki po 10 były, ciepła woda w kranie też podwojona zostanie. benzyna chwilowo zastopowana.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @rozczarowana-torunianka skąd się biorą takie kretynki?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @rozczarowana-torunianka Masła żreć nie musisz przerzuć się na margarynę, a truskawki to nie artykuł pierwszej potrzeby. Pisz o tym co jest, a nie fantazjujesz o tym co może być lub będzie. 500+ to na rozwój Polskiego Narodu cioto jedna.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Zwyciężymy! Pozdrowienia z Warszawy. youtu.be/L2X4mbj91kY
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Nie damy się zamknąć w dyktaturze
  @ebattery Tkwimy w dyktaturze w zasadzie od przewrotu majowego. Najpierw bohater narodowy Piłsudski, zdeptał tzw" standardy demokratycznego państwa prawa", potem jeden okupant, następnie malowani komuniści w PRL, potem okrągłostołowcy. A wystarczyło rozgonić okrągłostołowe towarzystwo wzajemnej adoracji na cztery wiatry już w 1989/1990 r., jak zrobiono to w Czechach, gdzie nikt już nie wraca to tamtych dni. Mają spokój, my nie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  2.000 oszołomów na 180.000 mieszkańców jaki to procent?
  @Marek Stein Dla czego obrażasz ludzi broniących prawa w Polsce?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @ebattery Jakiego prawa? Puste hasła: "bronimy prawa", "bronimy standardów demokratycznych" - jakiego, jakich? Konkrety proszę.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @Marek Stein Przecież to komentarz pisany z fejkowego konta, sprawdźcie sami, np jego znajomych. "Sekcja znajomych jest pusta".
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @ebattery Głąbie, to dla nich komplement. Uprzejmy jestem i nie lubię inwektywów, to wszystko.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Zabrać partiom oPOzycyjnym (docelowo wszystkim) dotacje finansowe, a te kupowane przez Sorosa "manifestacje" skończą się od ręki !
  @1robert315 można zabrać te dotacje. Ale wszystkim partiom. Najwięcej bierze partia PiS. A na manifestacjach jest nas coraz więcej i będzie jeszcze więcej dopóki będzie forsowana nieprawość i niesprawiedliwość przez rządzącą postpezetpeerowską partię z jej wszechwładnym wodzem, który nawet nie musi udawać się na Plenum KC, gdyż wystarczy skinienie ręką, aby każdy, kogo przywoła stawał przed nim na baczność.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @1robert315 Nie oceniaj innych po sobie. To, że ty chodzisz na pisowskie propagandowe ustawki nie znaczy, że inni robią to z takich samych pobudek.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @Janusz Porejko Dlaczego płaca nam w korytarzach za spędy PO i nowoczesnej? Ciekawe czy swetru skonczy jak kij bo domaga sie od tej bandy głąbów wpłat na konta. Ciekawe czy znowu chce podeptacna maderze ,ale nie za swoje?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0