Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wystawa, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, to starannie wyselekcjonowane fotografie autorstwa Daniela Pacha, przedstawiające unikatowe zabytki, urokliwe zakątki i oddające niepowtarzalną atmosferę i piękno miasta Kopernika. Ekspozycja będzie prezentowana w Sejmie do poniedziałku 18 września.

Średniowieczne zabytki w Toruniu zostały w 1997 roku wpisane na Listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Najważniejsze z nich to Rynek Staromiejski, gotycki Ratusz Staromiejski oraz zbudowane w tym samym stylu katedra św. Janów i kościoły Wniebowzięcia NMP i św. Jakuba.

Przytulony do prawego brzegu Wisły średniowieczny kompleks, który tworzy Stare i Nowe Miasto, oraz ruiny zamku krzyżackiego, od 1997 r. jest wpisany na Listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, co podkreśla jego architektoniczną unikatowość. Wyróżnia go m.in. zachowany niemal bez zmian charakterystyczny dla tamtej epoki układ urbanistyczny. Cechuje go regularny podział na kwartały, wyznaczone przez ulice przecinające się pod kątem prostym.

Najstarsze budowle na toruńskiej Starówce pochodzą z XIII w. Najcenniejszymi zabytkami są gotycki Ratusz Staromiejski oraz zbudowane w tym samym stylu katedra św. Janów i kościoły Wniebowzięcia NMP i św. Jakuba. Zachwycają także nie mniej warte kamienice mieszczańskie, pałace miejskie i spichrze, których jest tu bez liku, czy wbudowana w mury obronne Krzywa Wieża. Wrażenie robi również reprezentacyjny deptak łączący Rynek Nowomiejski ze Staromiejskim.

Z okazji obchodów 20. rocznicy wpisania Zespołu Staromiejskiego Torunia na Listę światowego dziedzictwa UNESCO dla mieszkańców Torunia oraz turystów odbędzie się niezwykły podniebny spektakl „Place des Anges” francuskiej grupy Gratte Ciel. 23 września o godz. 20 na Rynku Staromiejskim widzom na niebie ukażą się anioły. Postać anioła, który symbolizuje opiekę boską na miastem w czasie długiej i ciężkiej wojny, pojawiła się w XV wieku, stając się integralną częścią herbu miasta.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.