Średniowieczne zabytki w Toruniu zostały w 1997 r. wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. – Ten wpis oznacza prestiż i popularność. W zeszłym roku według badań odwiedziło nas około 2 mln turystów, którzy docenili przede wszystkim piękno naszej Starówki – mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia.
Trwają ostatnie przygotowania do hucznych obchodów tej rocznicy. Specjaliści montują właśnie dekoracje na Rynku Staromiejskim - nad całym placem za pomocą dźwigów rozwieszane są liny. W sobotę o godz. 20 widzom na niebie ukażą się anioły. Postać anioła, który symbolizuje opiekę boską na miastem w czasie długiej i ciężkiej wojny, pojawiła się w XV w., stając się integralną częścią herbu miasta. Widowisko grupy Gratte Ciel będzie połączeniem akrobacji na linie ze sztuką cyrkową i teatrem ulicznym. W towarzystwie nastrojowej muzyki zawieszeni nad głowami publiczności będą wykonywać ewolucje, zrzucając na ziemię lekkie pióra. Pokaz dopełni specjalnie przygotowana iluminacja świetlna, która w połączeniu z efektownymi kostiumami oraz charakteryzacją stworzy niezapomniany spektakl.
Gratte Ciel swoim spektaklem uświetniało wiele ważnych wydarzeń, takich jak nadanie Marsylii tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, obchody Nowego Roku w Madrycie i obchody 200-lecia niepodległości Argentyny. Widowisko „Place des Anges” pokazywane było m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Australii, Rumunii, Maroku, Hiszpanii, Holandii i Południowej Afryce.
W sobotę 23 września o godz. 20 na Rynku Staromiejskim widzom na niebie ukażą się anioły YouTube
W sobotę na specjalne prezentacje zapraszają toruńskie instytucje kultury. Do akcji włączają się m.in. Muzeum Okręgowe, Centrum Sztuki Współczesnej, Baj Pomorski, Dwór Artusa, Toruńska Orkiestra Symfoniczna i Zamek Krzyżacki. W niedzielę o godz. 17 w sali na Jordankach wystąpi Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” pod batutą Anny Duczmal-Mróz. W programie znajdą się kompozycje m.in. Mikołaja Góreckiego, Roxanny Panufnik, Ludwiga van Beethovena, Antonina Dworzaka i Karola Szymanowskiego.
Przypomnijmy, że w zeszły wtorek w Sejmie RP otwarto wystawę fotografii "Toruń. 20 lat na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO". Tworzyły ją wyjątkowe zdjęcia Daniela Pacha
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.
Z artykułu, a także z plakatów wynika, że w obchody dwudziestolecia włączone są wszystkie instytucje kultury poza TAK. Jak wiadomo Agenda jest tylko od zbierania wszelkich możliwych "bęcek" i z...... Do tej pory robiła to przynajmniej pod swoim logo (nazwą).
Szkoda, że Pan Redaktor jest tak mało dociekliwy...