Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Średniowieczne zabytki w Toruniu zostały w 1997 r. wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. – Ten wpis oznacza prestiż i popularność. W zeszłym roku według badań odwiedziło nas około 2 mln turystów, którzy docenili przede wszystkim piękno naszej Starówki – mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Trwają ostatnie przygotowania do hucznych obchodów tej rocznicy. Specjaliści montują właśnie dekoracje na Rynku Staromiejskim - nad całym placem za pomocą dźwigów rozwieszane są liny. W sobotę o godz. 20 widzom na niebie ukażą się anioły. Postać anioła, który symbolizuje opiekę boską na miastem w czasie długiej i ciężkiej wojny, pojawiła się w XV w., stając się integralną częścią herbu miasta. Widowisko grupy Gratte Ciel będzie połączeniem akrobacji na linie ze sztuką cyrkową i teatrem ulicznym. W towarzystwie nastrojowej muzyki zawieszeni nad głowami publiczności będą wykonywać ewolucje, zrzucając na ziemię lekkie pióra. Pokaz dopełni specjalnie przygotowana iluminacja świetlna, która w połączeniu z efektownymi kostiumami oraz charakteryzacją stworzy niezapomniany spektakl.

 

Gratte Ciel swoim spektaklem uświetniało wiele ważnych wydarzeń, takich jak nadanie Marsylii tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, obchody Nowego Roku w Madrycie i obchody 200-lecia niepodległości Argentyny. Widowisko „Place des Anges” pokazywane było m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Australii, Rumunii, Maroku, Hiszpanii, Holandii i Południowej Afryce.

W sobotę 23 września o godz. 20 na Rynku Staromiejskim widzom na niebie ukażą się aniołyW sobotę 23 września o godz. 20 na Rynku Staromiejskim widzom na niebie ukażą się anioły YouTube

W sobotę na specjalne prezentacje zapraszają toruńskie instytucje kultury. Do akcji włączają się m.in. Muzeum Okręgowe, Centrum Sztuki Współczesnej, Baj Pomorski, Dwór Artusa, Toruńska Orkiestra Symfoniczna i Zamek Krzyżacki. W niedzielę o godz. 17 w sali na Jordankach wystąpi Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” pod batutą Anny Duczmal-Mróz. W programie znajdą się kompozycje m.in. Mikołaja Góreckiego, Roxanny Panufnik, Ludwiga van Beethovena, Antonina Dworzaka i Karola Szymanowskiego.

Przypomnijmy, że w zeszły wtorek w Sejmie RP otwarto wystawę fotografii "Toruń. 20 lat na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO". Tworzyły ją wyjątkowe zdjęcia Daniela Pacha

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.