Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tofifest, jako jeden z nielicznych festiwali w Polsce, poważnie i kompleksowo traktuje promocję kina z regionu, z którego się wywodzi. Od początku istnienia wręcza filmowcom związanym z regionem kujawsko-pomorskim nagrodę Flisak. Otrzymali ją m.in.: Bogusław Linda, Jakub Gierszał, Piotr Głowacki, Olga Bołądź, Małgorzata Kożuchowska i Marcin Gładych. Jednocześnie przygotowuje premiery kinowe filmów z Torunia i Bydgoszczy, wydaje książki i publikacje promocyjne.

Teraz debiutuje strona internetowa filmowytorun.pl z Filmową Trasą Turystyczną po Toruniu. Pierwszy tego rodzaju projekt w kraju pokazuje wszystkie miejsca, które stały się planami filmowymi.

Trasę otworzył w niedzielę Krzysztof Zanussi, który w naszym mieście zrealizował „Rok spokojnego słońca”. Akcja tego obrazu rozgrywa się tuż po drugiej wojnie światowej. Zdjęcia powstały na toruńskiej Starówce, w filmie widać m.in. areszt śledczy, ul. Podmurną, most Pauliński, Wolę Zamkową. Film zdobył Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji oraz nominację do Złotego Globu za najlepszy film zagraniczny.

Więcej informacji: filmowytorun.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.