Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Naszą współpracę z regionem Fife zaczynaliśmy od projektów unijnych, dotyczących osób bezrobotnych i niepełnosprawnych. Obecnie prowadzimy bogatą współpracę kulturalną – ostatnio w Fife ze swoim recitalem wystąpił Rafał Blechacz, teraz czekamy na rewizytę artystów szkockich. Przygotowujemy projekty z zakresu współpracy gospodarczej, liczymy również na współpracę naukowców. Dzisiejsza wystawa potwierdza jak silne i serdeczne związki istnieją między Szkotami i Polakami – mówi marszałek Piotr Całbecki.

„Polskie Drogi do Wolności"

Otwarta dziś w urzędzie marszałkowskim polsko-szkocka wystawa fotografii „Polskie Drogi do Wolności” poświęcona jest liczącemu 3,5 tysiąca oficerów i 11 tysięcy żołnierzy I Korpusowi Polskiemu przebywającemu w Szkocji w latach 1941–1947. Dedykowano ją polskim żołnierzom, którzy na szkockiej ziemi przygotowywali się do walki na frontach II wojny światowej oraz wszystkim niosącym pomoc i wsparcie w tym trudnym dla wszystkich czasie.

„Zawsze będziemy wdzięczni...”

– Chcemy podziękować Cichociemnym – dzielnym żołnierzom, którzy szkolili się w naszym regionie Fife, i których część powróciła do Polski, by walczyć o wolność – powiedział podczas uroczystości przewodniczący rady regionu Fife Jim Leishman. – Generał Elżbieta Zawacka, jedyna kobieta wśród Cichociemnych, była wspaniałą osobą. Generał Sosabowski również był niezwykłym człowiekiem oraz wspaniałym dowódcą. Zawsze będziemy wdzięczni za jego wkład w wysiłek Zjednoczonego Królestwa podczas II wojny światowej.

Sześcioosobowa grupa radnych i urzędników z regionu Fife odwiedzi m.in. Zespół Szkół Muzycznych w Toruniu, Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego, Młyn Wiedzy oraz Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży, zwiedzi też Muzeum Piernika, toruńską Starówkę i Ciechocinek.

– Z naszymi gośćmi będziemy rozmawiać o perspektywach wspólnych działań w dziedzinie kultury, promocji obu regionów przez sport i turystykę, projektach INTERREG oraz doświadczeniach w zakresie wspierania inwestorów – mówi Beata Krzemińska, rzecznik prasowa urzędu marszałkowskiego.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.