Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Sławomir Mrożek wydał „Tango” w 1964 roku, rok później w Teatrze Polskim w Bydgoszczy odbyła się polska prapremiera sztuki. 35-letni wówczas autor miał już za sobą teatralny debiut („Policja”, 1958), jednak to właśnie tę sztukę po warszawskiej premierze w reżyserii Erwina Axera okrzyknięto rewelacją. – Od pamiętnej premiery „Wesela” nie było w Polsce sztuki, która by wzbudziła równie jednogłośny aplauz – zachwycał się wówczas znany krytyk i historyk literatury Jan Błoński. – „Tango” podsumowuje doświadczenia dramatyczne polskiej awangardy. Stomila, Eleonorę, Babcię nawet spłodzili metafizyczni maniacy Witkacego, którzy najbłahszą codzienność chcieli przeistoczyć w dzieło sztuki.

To jedna z niewielu polskich sztuk, których działania nie osłabia upływ czasu i zmiana władzy. Akcja dramatu rozgrywa się w mieszkaniu trzypokoleniowej rodziny, której życie zostało zdominowane anarchizującą wolnością wywodzącą się z ducha awangardy. Najmłodszy członek rodziny – Artur, syn Stomila i Eleonory, nie może znieść życia bez jasnego systemu norm i wartości, usiłuje więc dokonać rewolucji i wprowadzić konserwatywne uporządkowanie w artystowski nieład domu rodzinnego. – Nie może tu być wykroczeń, bo nie ma żadnych zasad i nic nie jest możliwe, ponieważ wszystko jest możliwe – tak opisywał swój świat Artur.

Scenografię do toruńskiego spektaklu przygotowała Matylda Kotlińska, a za kostiumy odpowiada grupa Mixer. Choreografię opracował Arkadiusz Buszko. W spektaklu zobaczymy Annę Magalską, Ewę Pietras, Joannę Rozkosz, Pawła Kowalskiego, Tomasza Mycana, Michała Marka Ubysza, Arkadiusza Walesiaka.

Premiera odbędzie się w sobotę o godz. 19 na dużej scenie Teatru Horzycy przy pl. Teatralnym 1 w Toruniu. Bilety: 35 zł, 25 zł (ulgowy), 20 zł (szkolny).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.