Z czego jesteśmy dumni jako torunianie? Na co wydalibyśmy dodatkowe pieniądze w mieście? Jak nas widzą mieszkańcy innych ośrodków w Polsce?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Debata prezydentów

10 stycznia 2018 roku o godz. 12.30 w warszawskiej siedzibie „Gazety Wyborczej” na ul. Czerskiej 8/10 zacznie się wielka debata prezydentów 19 polskich miast pt. „Miasta też w ruinie? Przyszłość polskich metropolii". Więcej informacji i rejestracja na spotkanie: www.przystanekmiastodebata.evenea.pl lub telefonicznie: 22 555 54 55. Zapraszamy!

Przystanek
Przystanek  Toruń

Torunianie ponad wszelką wątpliwość kochają swoje miasto. Udowadniają to wszechstronnie badania, które na zlecenie „Gazety Wyborczej” i TOK FM przeprowadziła firma Kantar Millward Brown w październiku 2017 r. w ramach debaty „Przystanek Miasto”. Zachwycamy się urodą Torunia, jesteśmy dumni z naszych osiągnięć, dynamicznego rozwoju infrastrukturalnego i lokalnej kultury. Niemal powszechnie – bo w 95 proc. – uważamy, że nasze miasto w ciągu ostatnich pięciu lat zmieniło się na lepsze.

PRZYSTANEK MIASTO: JAK SIĘ ZACZĄŁ TORUŃ W MOIM ŻYCIU?

Jesteśmy w ścisłej czołówce

Jeśli chodzi o subiektywne poczucie komfortu życia w Toruniu, całkowicie w tyle zostawiamy największe miasta. W swoim mieście czujemy się na ogół zdecydowanie lepiej niż mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania i Gdańska. Aż 81 proc. z nas zdecydowanie wierzy, że nasze miasto ma swój niepowtarzalny klimat – w tej kategorii bije nas tylko Kraków, który zebrał 85 proc. takich opinii spośród swoich mieszkańców. Aż 93 proc. z nas uważa, że Toruń jest czysty – tu ustępujemy jedynie Rzeszowowi, który zebrał rekordowe stuprocentowe wsparcie.

Gdy zestawimy ze sobą opinie na temat zieleni miejskiej, możemy uznać tylko wyższość Szczecina (96 proc.). Zajmujemy tu drugie miejsce z Rzeszowem (94 proc.). Nie mamy też kompleksów, oceniając, czy nasz Toruń jest żywy, czy senny. Wrocław jest zwycięzcą w tej kategorii, bo za żywy uważa go aż 91 proc. mieszkańców. My zajmujemy trzecie miejsce ex aequo z Rzeszowem (po 88 proc.) – drugi jest Kraków (90).

Jeśli chodzi o komunikację miejską, aż 83 proc. mieszkańców Torunia ocenia ją pozytywnie. Tu zwyciężył Białystok (85), a za nami na liście miejsca zajęły Warszawa (81) i Kraków (80). 86 proc. torunian pozytywnie ocenia nasze warunki do sportu i rekreacji. Wygrywamy tutaj z Rybnikiem, Rzeszowem (85), Gdańskiem (82), Warszawą (79), Wrocławiem (77).

Gorzej wygląda nasze przekonanie, czy w Toruniu da się zdobyć pracę, która pozwoli utrzymać nam swoje rodziny. Tylko 25 proc. torunian uważa, że to łatwe zadanie. Tutaj całkowicie deklasują nas wielkie ośrodki w rodzaju Warszawy, Poznania i Gdańska (53), Wrocławia (50), Krakowa (47).

Czego potrzebujemy?

Torunianie, jeśli chodzi o osiągnięcia infrastrukturalne w przeciągu ostatnich pięciu lat, najbardziej dumni są ze swoich projektów drogowych. W tej kategorii bezsprzecznie wygrywa budowa mostu drogowego im. gen. Elżbiety Zawackiej, która zebrała aż 77 proc. głosów. Zdobywca drugiego miejsca – Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki – mógł liczyć już tylko na 11 proc. wskazań. 6 proc. zdobyła budowa hali sportowej na Bema, a rewitalizacja zabytków na Starówce już tylko 5 proc. głosów.

Jeśli chodzi o inwestycje w miejską infrastrukturę, torunianie w pierwszej kolejności wydaliby pieniądze na komunalne budownictwo mieszkaniowe (46 proc.). Kolejne miejsca w tej statystyce przypadły: infrastrukturze drogowej (39 proc.), urządzaniu zieleni, miejsc rekreacji i wypoczynku (31) oraz komunikacji miejskiej (20).

W kategorii inwestycji drogowych i transportowych, które powinny być pilnie u nas wykonane, zdecydowanie zwyciężył remont mostu im. Józefa Piłsudskiego, który zebrał aż 57 proc. wszystkich głosów. Drugie miejsce zajęła budowa nowej linii tramwajowej do północnej części Torunia (30 proc.). Mniej pilne inwestycje drogowe to: kontynuacja budowy ul. Olsztyńskiej (22 proc.), kontynuacja budowy Trasy Mostowej Wschodniej (18), przebudowa al. św. Jana Pawła II (14).

PRZYSTANEK MIASTO: JAK NAM SIĘ ŻYJE W TORUNIU?

.
.  .

Jak nas widzą inni?

Jesteśmy dumni z naszego miasta, ale październikowe badania pokazują, że Polacy powszechnie nie utożsamiają Torunia z sukcesem. Autorzy sondażu zapytali Polaków, które miasta w naszym kraju najbardziej się rozwinęły w ciągu ostatniej dekady. Respondenci głosowali w tym wypadku na trzy dowolnie wybrane ośrodki. Torunianie najchętniej wskazywali tu Warszawę – zdobyła 48 proc. głosów. Na dalszych miejscach uplasowały się: Wrocław (29 proc.), Gdańsk (26), Poznań (23), Toruń (19), Kraków (13).

A jak głosowała reszta kraju? Znów zwyciężyła Warszawa z 44 proc. głosów. Drugie miejsce zajął Wrocław (39 proc.), a trzecie – Poznań (21). Następne miejsca zajęły: Kraków (17), Gdańsk (15), Katowice (8), Łódź, Rzeszów (6), Gdynia, Szczecin (4), Lublin, Białystok (3). Toruń wraz z Kielcami i Bydgoszczą zebrał zaledwie 2 proc. głosów wszystkich Polaków.

Który ośrodek w kraju ma zaś najlepsze perspektywy? 16 proc. torunian wskazało swoje miasto. W tym zestawieniu wyprzedziliśmy Kraków (14 proc.), Bydgoszcz i Gdynię (7), Łódź (5), Szczecin (4). Najlepsza znów okazała się Warszawa, która dostała 50 proc. głosów z Torunia. Dalsze miejsca zajęły: Wrocław (30), Gdańsk (27), Poznań (24).

Ale w klasyfikacji ogólnopolskiej już tak dobrze nie jest – Toruń zdobył zaledwie 2 proc. głosów, tak jak Białystok i Bydgoszcz. Kto nas wyprzedził? Na czele tabeli niespodzianek nie ma. Wygrywa znów Warszawa z 47 proc. głosów. Następne miejsca zajęły duże ośrodki, takie jak: Wrocław (38), Poznań (22), Kraków (18), Gdańsk (15), Katowice (8), Łódź (6). W tej kategorii wyprzedziły nas również: Rzeszów (5), Szczecin (4), Gdynia (4), Lublin (3).

PRZYSTANEK TORUŃ: MIASTO ZMIENIŁO SIĘ NA LEPSZE

Na co wydalibyśmy 5 zł?

Autorzy sondażu zapytali respondentów, na co wydaliby 5 zł dodatkowego podatku. U nas zdecydowanie wygrały „lepsze szkoły”, które wsparło aż 65 proc. mieszkańców. Torunianie chętnie przeznaczyliby dodatkowe środki ze swojego budżetu domowego na place zabaw dla dzieci (65 proc.), remonty ulic (63) i budowę ścieżek rowerowych (62). Więcej niż połowa torunian – 58 proc. – wskazało zaś rozwój komunikacji publicznej, a także postawienie ławek na ulicach, przystankach i w parkach. Większość jest także za budową basenów (57 proc.), wsparciem klubów sportowych i remontami kamienic (55). Mniej torunian głosowało na organizację „wielkiego festiwalu sztuki” (48 proc.) i zatrudnienie większej liczby policjantów w mieście (44). Jedynie 25 proc. mieszkańców czuje potrzebę postawienia „pomnika wielkiego Polaka”, a 15 proc. domaga się budowy „reprezentacyjnego kościoła”.

Specjaliści w osobnej kategorii zbadali przedstawicieli największych polskich miast – liczących powyżej 450 tys. mieszkańców. W tej grupie priorytety są nieco inne. Najważniejsze dla mieszkańców aglomeracji wydają się place zabaw i remonty ulic (58 proc. wskazań), naprawa chodników (57), lepsze szkoły (56), rozwój komunikacji publicznej (52), więcej ławek na ulicach, przystankach i w parkach (50), budowa basenów, remonty kamienic, budowa ścieżek rowerowych (49), wsparcie klubów sportowych (42), organizacja wielkiego festiwalu sztuki (39), zatrudnienie większej liczby policjantów (38). Najmniej głosów zdobyły: postawienie pomnika wielkiego Polaka (17) i budowa reprezentacyjnego kościoła (10).

.
.  .

Czekamy o opinie

Bardzo prosimy o komentarze, opinie, polemiki. Czekamy na listy: redakcja@torun.agora.pl i opinie na torun.wyborcza.pl oraz na facebook.com/TorunWyborcza

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem