Tradycyjne nabożeństwo drogi krzyżowej odbyło się w piątek po południu na ulicach Torunia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Uczestniczący w nim wierni przeszli przez Starówkę od kościoła garnizonowego św. Katarzyny do katedry św. Janów, po drodze rozważając kolejne etapy Męki Pańskiej. W procesji przeszli m.in. biskup toruński Wiesław Śmigiel oraz zastępca prezydenta miasta Zbigniew Fiderewicz. 

Nabożeństwo to symboliczne odtworzenie drogi Chrystusa na Golgotę. Jest odprawiane w Wielkim Poście. W średniowieczu rozpowszechnili je franciszkanie. W ostatni latach w Polsce droga krzyżowa przeżywa renesans popularności i jest organizowana na ulicach wielu miast – w piątek w diecezji toruńskiej procesje odbyły się też w Chełmnie, Grudziądzu, Kowalewie Pomorskim i Wąbrzeźnie. Najbardziej wytrwali uczestniczą w wielokilometrowych, tzw. ekstremalnych drogach krzyżowych. W piątek z Torunia wyruszają dwie – Rodzinna Ekstremalna Droga Krzyżowa wiodła przez Papowo i liczyła 22 km, zaś uczestnicy Toruńskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej postanowili zmierzyć się z 40-kilometrową trasą m.in. przez Zamek Bierzgłowski.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  I po to w naszym kraju jest wojsko?Czy klechistan przestanie dowodzić wojskiem polskim?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0