Zostali pobici, bo rozmawiali po rosyjsku - policja szuka sprawców niedzielnego ataku na obcokrajowców na toruńskiej Starówce.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Wraz ze znajomymi zostałem zaatakowany w centrum Torunia przy wejściu na Starówkę. Przyczyną ataku grupy młodych osób była rozmowa w języku rosyjskim w naszym gronie. Nie mieli żadnych skrupułów, aby bić dziewczynę. Kolega, który jest Polakiem z repatriacji, ma pęknięcie kości czaszki, ale na szczęście nie jest to aż tak poważne. Zaatakowano nas pod hasłami „Polska dla Polaków” i „Je.. Ukraińców” – relacjonuje na Facebooku jeden z poszkodowanych.

Do ataku doszło w nocy z soboty na niedzielę, o godz. 1.30, u zbiegu ulicy Podmurnej i placu Teatralnego. Pobitych zostało pięć osób, w tym z Ukrainy, Rosji i Białorusi.

- Dotychczasowe ustalenia wskazują, że zdarzenie zaistniało na tle narodowościowym. Wizerunek sprawców zarejestrowały kamery monitoringu. Funkcjonariusze szukają osób mogących pomóc w ustaleniu personaliów podejrzanych, a także świadków zajścia – informuje Wojciech Chrostowski z Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Toruniu.

Kontaktować można się z wydziałem dochodzeniowo-śledczym KMP: 56 641 26 07 lub 112. Informacje można przekazać anonimowo.

- Najbardziej przeraziła mnie bierność ludzi, którzy nie reagowali i obojętnie mijali zaistniałą sytuację. Napastnicy zdążyli nas zaatakować, odejść i jeszcze raz wrócić, rzucając się na nas z pięściami. Byłem już w niejednym kraju, i czy w Rosji, czy w Ukrainie, czy w Chinach zawsze odnoszono się do mnie z szacunkiem i mogłem liczyć na pomoc innych ludzi. Jestem przerażony tym, co spotyka w ostatnim czasie moich znajomych. Ja rozumiem, że takich osobników nie brakuje wszędzie, ale żeby taka sytuacja miała miejsce w centrum większego polskiego miasta? – pisze uczestnik zdarzenia.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Panie uczestniku, współczuję oczywiście takiej sytuacji i fatalnego zdarzenia. Niestety, gdyby na Pana miejscu było kato-Polak, no taki jak ja, publika zachowałaby się dokładnie tak samo. Znieczulica jest kompletna i bezwarunkowa. Niestety, to jest Polska XXI wieku. Wstyd na nas.
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  Ale za to dwa radiowozy policjantów ochraniają co niedziela katolickich psycholi stojących od szpitalem na św. Józefa z transparentami antyaborcyjnymi. A mogliby w tym czasie łapać przestępców. Zero tolerancji? Proszę przestać kłaniać się PiSowi, panie prezydencie, to może i ktoś uwierzy w Pańskie oburzenie.
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  Masakra co sie stalo z Polskim spoleczenstwem za rzadow jedynie slusznej partii. Kurski ( ten z TVP, a nie brat z GW) zapewne jest bardzo zadowlony.
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  Facjaty jak z marszu niepodległości i manifestacji poparcia rzadu.
  @gustav_mahler
  no, panie mahler, nie tylko genialne symfonie w głowie..ale i oko dobre :)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Mordy jak wszyscy prawdziwi patryjoci, jak by tęsknił za rozumem.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0