Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Pierwszy w Polsce przypadek zakażenia koronawirusem został właśnie potwierdzony. Jako radni nie możemy nie rozmawiać o tej sytuacji, która jest realnym zagrożeniem dla mieszkańców województwa. Zaprosimy na tę sesję pana wojewodę, reprezentantów służb epidemiologicznych i szpitali, przedstawicieli oświaty. Liczymy, że efektem będzie przede wszystkim precyzyjna informacja dla mieszkańców regionu. Musimy zrobić wszystko, by uniknąć zagrożeń. To poważny problem, wszyscy z zatrwożeniem patrzymy na sytuację epidemiologiczną na kontynencie – mówił marszałek Całbecki podczas spotkania z dziennikarzami.

W regionie są dwie lecznice chorób zakaźnych: w Bydgoszczy i Toruniu. Obie prowadzi samorząd województwa. Oddział zakaźny ma też szpital powiatowy w Świeciu. – Są gotowe do przyjęcia pacjentów z koronawirusem, w każdej chwili mogą przyjąć kilkudziesięciu chorych w odpowiednim, gwarantującym bezpieczeństwo reżimie sanitarnym – deklaruje urząd marszałkowski. – Gdyby jednak epidemia się rozwinęła, przygotowane są łóżka w innych placówkach w całym regionie, łącznie kilka tysięcy. W tym tygodniu odbyło się spotkanie kierownictw tych placówek ze sztabem kryzysowym.  

– Takiej epidemii nie było od dziesięcioleci. Mam nadzieję, że procedury, które sprawdziły się na okoliczność znacznie mniejszych zagrożeń, nie zawiodą. Apelujemy o zdrowy rozsądek, nie można siać paniki, a jednocześnie wszyscy musimy postępować właściwie. W każdej gminie, w każdym powiecie powinny się takie spotkania odbyć – podkreśla Piotr Całbecki.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.