Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wybór dziewiątki to dopiero pierwszy etap naszego plebiscytu. Teraz z tej listy chcemy wybrać jedno wydarzenie, które będzie największym sukcesem 30-lecia. W tym momencie rola redakcji się kończy. Teraz wszystko w rękach naszych czytelników. Głosowanie potrwa do 30 kwietnia, wyniki ogłosimy w piątek 8 maja. Zagłosujcie już teraz.

Skąd plebiscyt Supermiasta?

W tym roku mija 30 lat od pierwszych w historii III RP wyborów do rad gmin. Gdy spojrzymy na szare zdjęcia naszych miast z 1990 r., zobaczymy, jak gigantyczną drogę w tym czasie pokonaliśmy.

Utworzenie samorządów, wzmocnionych następnie reformą z 1999 r., to jeden z największych sukcesów odnowionej Polski. Z okazji tej niezwykle ważnej rocznicy zaprosiliśmy Was do udziału w plebiscycie Supermiasta. Razem z Wami chcemy zastanowić się, co nam się najbardziej w ciągu tych 30 lat udało. Co jest największym sukcesem, z czego jesteśmy najbardziej dumni?

Naszą akcję podzieliśmy na kilka etapów

• Od 13 marca czekaliśmy na Wasze propozycje: jakie wydarzenie, inwestycja, zjawisko są największym sukcesem Torunia w ciągu ostatnich 30 lat? Przyszły ciekawe propozycje, w większości dotyczące całego miasta, ale nie zabrakło też wydarzeń istotnych dla dużych i mniejszych osiedli. Trudno się temu dziwić, wszak tak wielkie osiedla jak Rubinkowo I, Rubinkowo II, Bydgoskie Przedmieście, osiedle Na Skarpie to w istocie miasteczka ze swoją społecznością, sublokalną historią i osiągnięciami, które łącznie budują tożsamość, czasami większą niż identyfikacja z całym Toruniem.

Nasze redakcyjne jury musiało jednak patrzeć na Toruń globalnie, na fakty i inwestycje, które zmieniły na zawsze oblicze miasta, wpłynęły na życie wszystkich jego mieszkańców, niezależnie od ulicy, osiedla, gdzie są zameldowani. Zdecydowaliśmy się na 9 naszym zdaniem najistotniejszych, które poddajemy pod głosowanie.

• Głosować będziemy na naszej stronie internetowej torun.wyborcza.pl od piątku 27 marca do czwartku 30 kwietnia. Wyniki ogłosimy w piątek 8 maja.

• We wtorek 16 czerwca odbędzie się uroczysta gala Supermiast w redakcji „Gazety Wyborczej” na ul. Czerskiej 8/10 w Warszawie. Trzy z nich otrzymają Grand Prix przyznane przez jury złożone z ekspertów z redakcji lokalnych. 

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ

Zobacz: REGULAMIN PLEBISCYTU

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.