Plebiscyt Supermiasta. Przez ostatnie 30 lat Toruń zmienił się nie do poznania. Razem z czytelnikami wskazaliśmy dziewięć wydarzeń i inwestycji, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju miasta. Teraz czytelnicy wybiorą tę najważniejszą.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wybór dziewiątki to dopiero pierwszy etap naszego plebiscytu. Teraz z tej listy chcemy wybrać jedno wydarzenie, które będzie największym sukcesem 30-lecia. W tym momencie rola redakcji się kończy. Teraz wszystko w rękach naszych czytelników. Głosowanie potrwa do 30 kwietnia, wyniki ogłosimy w piątek 8 maja. Zagłosujcie już teraz.

Skąd plebiscyt Supermiasta?

W tym roku mija 30 lat od pierwszych w historii III RP wyborów do rad gmin. Gdy spojrzymy na szare zdjęcia naszych miast z 1990 r., zobaczymy, jak gigantyczną drogę w tym czasie pokonaliśmy.

Utworzenie samorządów, wzmocnionych następnie reformą z 1999 r., to jeden z największych sukcesów odnowionej Polski. Z okazji tej niezwykle ważnej rocznicy zaprosiliśmy Was do udziału w plebiscycie Supermiasta. Razem z Wami chcemy zastanowić się, co nam się najbardziej w ciągu tych 30 lat udało. Co jest największym sukcesem, z czego jesteśmy najbardziej dumni?

Naszą akcję podzieliśmy na kilka etapów

• Od 13 marca czekaliśmy na Wasze propozycje: jakie wydarzenie, inwestycja, zjawisko są największym sukcesem Torunia w ciągu ostatnich 30 lat? Przyszły ciekawe propozycje, w większości dotyczące całego miasta, ale nie zabrakło też wydarzeń istotnych dla dużych i mniejszych osiedli. Trudno się temu dziwić, wszak tak wielkie osiedla jak Rubinkowo I, Rubinkowo II, Bydgoskie Przedmieście, osiedle Na Skarpie to w istocie miasteczka ze swoją społecznością, sublokalną historią i osiągnięciami, które łącznie budują tożsamość, czasami większą niż identyfikacja z całym Toruniem.

Nasze redakcyjne jury musiało jednak patrzeć na Toruń globalnie, na fakty i inwestycje, które zmieniły na zawsze oblicze miasta, wpłynęły na życie wszystkich jego mieszkańców, niezależnie od ulicy, osiedla, gdzie są zameldowani. Zdecydowaliśmy się na 9 naszym zdaniem najistotniejszych, które poddajemy pod głosowanie.

• Głosować będziemy na naszej stronie internetowej torun.wyborcza.pl od piątku 27 marca do czwartku 30 kwietnia. Wyniki ogłosimy w piątek 8 maja.

• We wtorek 16 czerwca odbędzie się uroczysta gala Supermiast w redakcji „Gazety Wyborczej” na ul. Czerskiej 8/10 w Warszawie. Trzy z nich otrzymają Grand Prix przyznane przez jury złożone z ekspertów z redakcji lokalnych. 

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ

Zobacz: REGULAMIN PLEBISCYTU

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  W obecnej sytuacji największym wydarzeniem i inwestycją (na którą chętnie zagłosuję) będzie pomoc miasta dla ofiar koronawirusa - pracowników pozostawionych bez środków do życia i firm pozbawionych dochodów z dnia na dzień. To będzie prawdziwy sukces Torunia i z niego będziemy najbardziej dumni.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  Zalewski bo dobrze zalewa
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  Zalewski to Słońce Torunia przecież
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Brakuje przekazania dla Rydzyka za bezcen ziemi na terenie Portu Drzewnego oraz finansowania imperium ojca dyrektora.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Naprawdę GW już tak nisko upadła?
  Niepoważne kandydatury przynajmniej w 3 przypadkach.
  Kolejna kompromitacją pana Łopatyńskiego. tylko, że to nie problem bo Gazeta już ledwo zipie z powodu manipulacji i kłamstw. Nie mogę uwierzyć , że na naszych oczach można tak niszczyć estos Solidarności.
  @shopgirl2017
  Może chodzi Ci o domestos?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @shopgirl2017
  proponuje szybkie odwiedziny u psychologa.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0