Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Urząd prosi, by książki przynosić tylko przy okazji wyjścia do sklepu czy apteki albo spaceru z psem.

- Skutki zawieszenia działalności instytucji kultury, w tym bibliotek, odczuwają także seniorzy. Pragniemy umożliwić im dalsze korzystanie z tej formy spędzania czasu, jaką jest obcowanie z literaturą, dlatego w ramach naszej akcji osoby starsze otrzymają książki prosto do domu – mówi marszałek Piotr Całbecki.

- Dla zachowania najwyższych środków ostrożności książki będą naświetlane promieniowaniem ultrafioletowym - zapewnia Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego. - Następnie trafią m.in. do podopiecznych dziennych domów opieki, którzy obecnie, dzięki współpracy Urzędu Marszałkowskiego i żołnierzy Wojsk Ochrony Terytorialnej, otrzymują do domów bezpłatne posiłki. W kolejnym etapie chcemy dostarczać książki do samorządów lokalnych, które zajmą się ich dystrybucją na swoich terenach.

Specjalnie oznakowane kartony znajdują się przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu przy placu Teatralnym 2 i ul. Skłodowskiej-Curie 73 oraz przed przedstawicielstwami:

- w Bydgoszczy przy ulicy Jagiellońskiej 9,

- we Włocławku przy ulicy Bechiego 2,

- w Inowrocławiu przy ulicy Dworcowej 115,

- w Grudziądzu przy ulicy Waryńskiego 4. 

Książki można też przynosić poza godzinami pracy przedstawicielstw - wtedy trzeba je włożyć do torby i zostawić na bramce wejściowej. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.