Przedsiębiorca, który złożył wniosek o zwolnienie ze składek za trzy miesiące od marca do maja i opłacił składkę za marzec, może wnioskować do ZUS o zwrot nadpłaty.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Plebiscyt Supermiasta

Dziewięć rzeczy, z których Toruń jest dumny. Wybierz sukces 30-lecia. Zagłosuj!

Zgodnie z zapisami tzw. tarczy antykryzysowej możliwe jest uzyskanie zwolnienie z opłacania składek za marzec, kwiecień i maj.

– Zwolnienie można uzyskać dla całości należności lub dla 50 proc. ich łącznej kwoty. Z pełnego zwolnienia ze składek mogą skorzystać prowadzący działalność z przychodem do 15 681 zł, spółdzielnie socjalne, duchowni oraz przedsiębiorcy, którzy zgłaszają do ubezpieczeń do dziewięciu osób. W przypadku większych firmy, które zgłaszają do ubezpieczeń od 10 do 49 osób zwolnieniem zostanie objęte 50 proc. kwoty wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych. Co ważne za osoby prowadzące pozarolniczą działalność i osoby z nimi współpracujące oraz duchownych zwolnieniu będą podlegać składki od najniższej podstawy ich wymiaru – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Zwolnienie z opłacania składek, dotyczy składek nieopłaconych. Wyjątek stanowią składki za marzec. Przedsiębiorca, który opłacił składkę za marzec, a dopiero potem zadeklarował, że chce skorzystać ze zwolnienia, może wystąpić do ZUS o zwrot pieniędzy. Wniosek trzeba jednak złożyć najpóźniej przed upływem terminu opłacenia składek za kwiecień. Dokument można złożyć elektronicznie przez PUE ZUS, w postaci papierowej za pośrednictwem poczty lub osobiście w placówce ZUS.

Przedsiębiorca składający wniosek nie może mieć zaległości wobec ZUS za okresy wcześniejsze.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem