Cały świat, wielu ludzi, których nie znamy osobiście, przychodzą z różnoraką pomocą - piszą siostry z klasztoru Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Wincentego a Paulo w Chełmnie, gdzie u 48 osób potwierdzono kilka dni temu koronawirusa.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wojewoda kujawsko-pomorski poinformował w sobotę o czterech nowych zakażeniach w regionie. Jedna osoba pochodzi z Grudziądza, jedna z Torunia i dwie z powiatu bydgoskiego. Wyzdrowiały trzy osoby.

W sumie od początku epidemii w województwie kujawsko-pomorskim zachorowały 554 osoby. 194 z nich wyzdrowiały, ale niestety 28 zmarło.

Obecnie najwięcej osób zakażonych pochodzi z Bydgoszczy (145), Torunia (103) oraz powiatu chełmińskiego (65).

Przypomnijmy: w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Wincentego a Paulo w Chełmnie u 48 osób potwierdzono koronawirusa. Zakażonych są 42 zakonnice, ksiądz i pięć osób świeckich. Siostry prowadzą dom pomocy społecznej, w którym przebywają między innymi osoby niepełnosprawne intelektualne. Próbki pobrano od wszystkich z klasztoru i DPS-u, a także od osób mających z nimi kontakt (łącznie zbadano ponad 330 osób). Na szczęście u nikogo z podopiecznych nie potwierdzono zakażenia.

„Doświadczenie, którego obecnie mogłyśmy stać się uczestnikami nie jest łatwe, po ludzku trudne do dźwigania. Jednak czym więcej dni w nim trwamy, tym bardziej dostrzegam, że prędzej niż wirus »korona« rozprzestrzenia się łańcuch dobra, ludzkiej solidarności. Cały świat (nie przesadzam), wielu ludzi, których nie znamy osobiście przychodzą z różnoraką pomocą” – napisała na stronie klasztoru siostra Małgorzata Pranga.

Niektóre z zakażonych osób przewieziono do szpitala w Grudziądzu, inne do izolatorium w Ciechocinku.

Liczba osób zakażonych z podziałem na powiaty i miasta prezydenckie:

Bydgoszcz 145

Grudziądz 13

Inowrocław 5

Toruń 103

Włocławek 23

powiat aleksandrowski 9

powiat brodnicki 11

powiat bydgoski 31

powiat chełmiński 65

powiat golubsko-dobrzyński 4

powiat grudziądzki 4

powiat inowrocławski 1

powiat lipnowski 13

powiat mogileński 3

powiat nakielski 28

powiat radziejowski 1

powiat rypiński 3

powiat sępoleński 2

powiat świecki 26

powiat toruński 25

powiat tucholski 0

powiat wąbrzeski 7

powiat włocławski 6

powiat żniński 21

w Kujawsko-Pomorskim leczy się także pięć osób spoza województwa (dwie są z powiatu nowomiejskiego, jedna z gorzowskiego, jedna z tyskiego, a jedna z Poznania).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem