Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Morawiecki na konferencji prasowej w środę zapowiedział kolejny etap luzowania obostrzeń wprowadzonych podczas pandemii koronawirusa.

I tak od najbliższej soboty zniesiony zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa w otwartej przestrzeni przy zachowaniu 2-metrowego dystansu. Również 30 maja przestaną obowiązywać limity osób w sklepach, lokalach gastronomicznych i kościołach.

Premier powiedział też, że dopuszczalne będą zgromadzenia publiczne na powietrzu do 150 osób z zachowaniem dystansu społecznego lub obowiązkiem zasłaniania nosa i ust.

Z kolei od soboty 6 czerwca otwarte mogą zostać siłownie, sale zabaw, baseny, parki rozrywki, kluby fitness, a także kina, opery, teatry i balet. Decyzja o otwarciu instytucji kulturalnej należeć będzie do dyrektora. 

- To nie jest obowiązek, tylko możliwość. Opinia na ten temat jest różna, w teatrach sezon kończy się w czerwcu, więc nie wszyscy chcą teraz zaczynać - stwierdził minister kultury Piotr Gliński. - Pamiętajmy, że wypełniamy pojemność widowni do 50 procent i nosimy maseczki, to dwa podstawowe wymogi. Nie możemy jeszcze określić daty pełnego odmrożenia, ale koncerty plenerowe do 150 osób też mogą się odbyć

Od 6 czerwca można będzie organizować imprezy rodzinne i wesela do 150 osób bez konieczności noszenia maseczek. 

Zamknięte cały czas pozostaną m.in. dyskoteki i kluby rozrywki. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.