Każdy, kto ma ciekawe materiały dotyczące pandemii i chciałby się nimi podzielić, może przekazać je do Archiwum Państwowego w Toruniu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Prowadzimy akcję „Archiwum Pandemii AD. 2020”, w ramach której zachęcam do składania w naszym Archiwum wszelkich materiałów związanych z naszym życiem w czasie obecnej pandemii. Mogą być to wszelkiego rodzaju materiały, fotografie, wspomnienia, ulotki, plakaty, wzory do wyszywania maseczek, relacje – mówi Mateusz Superczyński z Archiwum Państwowego w Toruniu.

Fotografie i inne pamiątki przekazywane są głównie w formie cyfrowej drogą mejlową (archiwumpandemii@torun.ap.gov.pl). Szczegółowe informacje, w jaki sposób i gdzie materiały przekazać znajdziemy na stronie archiwum.

– Już trochę pamiątek zebraliśmy, są to głównie zdjęcia, ale oczywiście jesteśmy zainteresowani także dokumentami, zapiskami lub pamiętnikami z czasu pandemii, jeśli ktoś takie prowadził – mówi Superczyński.

„Jedno, jak na ironię, z chińskich przekleństw (choć wymyślone raczej przez Brytyjczyków) brzmi: Obyś żył w ciekawych czasach… Hegel, wybitny niemiecki filozof, miał powiedzieć kiedyś, że okresy szczęścia są pustymi kartami w historii świata, że karty te zapełniane są właśnie przez nieszczęścia. Patrząc wstecz na naszą historię, trzeba przyznać, że jest w tym sporo prawdy, smutnej, ale niestety prawdy. Jednak w tym trudnym okresie nie możemy zapomnieć, że to w dużej mierze od nas zależy, jakie informacje przekażemy następnym pokoleniom o czasie pandemii” – zachęca Archiwum.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ciekawe czy ta instytucja państwowa przyjęłaby zdjęcie pewnego posła na cmentarzu , albo wyniki listy przebojów trójki.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Chyba wszystkie archiwa państwowe biorą udział w tej akcji.
  Może ktoś podrzuci w ramach darów panoramicznych pozytywny wynik testu na koronawirusa albo zużyte maseczki ;)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0