Fronton Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu został wieczorem oświetlony w biało-czerwono-białych barwach wolności.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Sejmik województwa w przyjętym 28 września br. stanowisku wyraził poparcie dla walczących o demokrację Białorusinów. Fronton Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu został wieczorem oświetlony w biało-czerwono-białych barwach wolności.

- My, radni Województwa Kujawsko-Pomorskiego, (…) pragniemy wyrazić naszą solidarność z mieszkańcami Białorusi. Ten historyczny moment, w którym białoruskie społeczeństwo w zdecydowany sposób opowiedziało się za wolnością, niezależnością i demokratycznym rozwojem swojego państwa, wymaga naszego zdecydowanego poparcia. Dążenie do osiągnięcia pełnej suwerenności jest podstawą do budowania społeczeństwa opartego na szacunku dla każdego człowieka. (…) Jesteśmy z Wami! – czytamy w stanowisku, które jest aktem poparcia dla Białorusinów walczących o demokratyczne przemiany w swoim kraju.

Biel, czerwień i biel - w równych poziomych pasach - to historyczne barwy Białorusi, przyjęte po proklamowaniu niezależnego państwa w 1918 roku. Tak wyglądała też oficjalna białoruska flaga państwowa w latach 1991-1995. Obecnie używa jej demonstrująca na ulicach opozycja.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem