Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W budynku przy Krasińskiego, gdzie mieszczą się oddziały zakaźne Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, otworzone zostało jeszcze jedno piętro. W ten sposób udało się zwiększyć liczbę łóżek dla osób chorujących na COVID-19 z 46 do 66. Ten nowy odcinek uruchomiono w poniedziałek późnym popołudniem. Jeszcze tego samego dnia “położono” tam kilka osób. W tych dodatkowych salach opiekę chorym zapewnia personel z oddziału wewnętrznego bielańskiej lecznicy. Lekarzy i pielęgniarek pracujących w części zakaźnej szpitala nie wystarczyłoby do opieki nad dodatkowymi pacjentami. Zgodnie z planem personel będzie się na tym oddziale zmieniał co dwa tygodnie.  

Trwają też prace nad zwiększeniem liczby stanowisk intensywnej terapii dla chorych na COVID-19. Jeszcze w ubiegłym tygodniu były dwa takie łóżka na Bielanach. Teraz ich liczba ma się zwiększać. W sumie będzie ich osiem. Wszystkie będą się mieściły na Bielanach, a pacjentami zajmie się personel oddziału anestezjologii i intensywnej terapii.  

Jak już pisaliśmy, największym problemem, jeśli chodzi o leczenie osób zakażonych koronawirusem, jest nie sprzęt, ale niedostateczna liczba odpowiednio wyszkolonego personelu. 

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.