Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od prawie roku Białorusini walczą w pokojowych protestach przeciwko sfałszowanym wynikom wyborów prezydenckich 2020 roku oraz manifestują swoją chęć mieszkania w wolnym kraju. W tym czasie w więzieniach znalazło się ponad 30 tys. ludzi, 8 osób zginęło, ponad 500 osób uznano za więźniów politycznych. Obecnie na Białorusi trwają dziesiątki pokazowych procesów, w których ludzie są skazywani na łagry za udział w pokojowych manifestacjach. Dzieje się to tuż za wschodnią granicą Polski oraz na oczach całego świata.

Od września 2020 roku w naszym województwie, w tym w Toruniu, zamieszkało kilkadziesiąt Białorusinów, którzy w obawie przed represjami politycznymi za swoją aktywność zostali zmuszeni do ucieczki z Ojczyzny. Polska stała się dla nich drugim domem, gdzie próbują ułożyć swoje życie na nowo, z nadzieją, że będą mogli kiedyś bezpiecznie wrócić do Białorusi, kiedy stanie się wolna od reżimu i przemocy.

Wg obliczeń Nestle wydaje 1,5 miliona dolarów miesięcznie na reklamy w białoruskiej telewizji reżimowej – kanałach BT, ONT i STV. Obliczyliśmy, że Nestlé płaci co najmniej 389 tys. dolarów za JEDEN tydzień reklam telewizyjnych. Blok reklamowy w telewizji państwowej: Białoruś-1 - 175 USD, STV - 65 USD, ONT - 400 USD. Telewizja reżimowa odpowiada za sianie nienawiści i dyskredytację Białorusinów, którzy od ponad pół roku protestują po sfałszowaniu prezydenckich wyborów. Reklamy Państwa produktów są puszczane m.in. w przerwach między programami z udziałem zastraszonych więźniów politycznych, w których są zmuszani do publicznego przepraszania za swoją rzekomo ekstremistyczną działalność. Tysiące Białorusinów piszą do państwa na portalach społecznościowych, jednak treści tych komentarzy są usuwane, tym samym skala sprzeciwu staje się coraz większa.

W minionym tygodniu ponad 50 organizacji z 18 krajów zwróciło się do Nestle z listem otwartym przywołującym do zaprzestania sponsorowania reżimowych mediów białoruskich. Podobnie i my, Białorusini mieszkający w województwie kujawsko-pomorskim, prosimy o zastanowienie się i odpowiedź, po której stronie opowiada się Państwa firma – po stronie białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego czy po stronie niszczącego przejawy demokracji reżimu? Wzywamy do natychmiastowego całkowitego zaprzestania finansowania reżimu Łukaszenki!

Białorusini Kujawsko-Pomorskiego

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.