Na stronie torun.wyborcza.pl możemy głosować na najważniejsze miejsca zielone w naszym mieście i województwie. Na razie najwięcej głosów otrzymało Wrzosowisko. Ale czy ta przewaga utrzyma się do końca plebiscytu? Walka jest zacięta.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Podczas kolejnej odsłony naszej akcji zachęcamy czytelników, aby opowiedzieli nam o swoich ulubionych zielonych miejscach w Toruniu i całym województwie. Spośród nadesłanych propozycji wybraliśmy po 12 dla miasta i 12 dla regionu. Czytelnicy w głosowaniu wskażą swoje ulubione zielone miejsca. Akcję zakończy uroczysta gala z udziałem prezydentów miast i marszałków województw.

W naszym mieście w plebiscycie na razie prowadzi park naturalny Wrzosowisko – to północno-zachodni skraj zewnętrznego pierścienia Twierdzy Toruń o unikatowej przyrodzie. Zaraz za nim uplasował się Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu, który należy do najstarszych parków miejskich w Polsce. Na podium znalazł się jeszcze zlokalizowany w lewobrzeżnej części miasta park Tysiąclecia. Dużo głosów torunianie oddali także na Barbarkę i Glazję - niewielki park pomiędzy skrzyżowaniem ul. Waryńskiego i Antczaka a rondem na pl. Pokoju Toruńskiego.

Miejsce szóste na razie należy do Doliny Marzeń, urokliwego parku ze Strugą Toruńską i zegarem słonecznym w centralnym punkcie. Kolejne miejsca zajmują: Kępa Bazarowa, Toruńskie Planty, Rudelka i park na Bielanach. Tabelę zamykają zaś Ogród Zoobotaniczny i park Na Skarpie.

W głosowaniu na atrakcje regionalne zdecydowanie na razie prowadzą Bory Tucholskie, które budują mocną przewagę nad Puszczą Bydgoską i Tucholskim Parkiem Krajobrazowym. Zaraz za podium znalazły się Nadwiślański Park Krajobrazowy, Brodnicki Park Krajobrazowy i Wdecki Park Krajobrazowy. Kolejne miejsca zajmują zaś: Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, Nadgoplański Park Krajobrazowy, Krajeński Park Krajobrazowy, Chełmiński Park Krajobrazowy, Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy, Góry Łosiowe - Park Krajobrazowy.

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem