Tylko do niedzieli trwa głosowanie na największe zielone atrakcje Torunia i całego regionu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Podczas kolejnej odsłony naszej akcji Supermiasta i Superregiony 2022 zachęcamy czytelników, aby opowiedzieli nam o swoich ulubionych zielonych miejscach w Toruniu i całym województwie. Spośród nadesłanych propozycji wybraliśmy po 12 dla miasta i 12 dla regionu. Czytelnicy w głosowaniu wskażą swoje ulubione zielone miejsca. Akcję zakończy uroczysta gala z udziałem prezydentów miast i marszałków województw. Plebiscyt odbywa się na stronie torun.wyborcza.pl/.

Kto prowadzi? W Toruniu Wrzosowisko, które mieści się między ul. Storczykową, św. Jana Bosko i Ugory. Jego losy – tak jak losy większości toruńskich parków – silnie wiążą się z historią. Znajdziemy tutaj schrony piechoty z końca XIX w. i rowy przeciwczołgowe, które kopali więźniowie obozu w Stutthofie. To miejsce teraz opanowała przyroda. Znajdziemy tutaj wiele gatunków chronionych turzy, mchów i porostów. Społecznicy postanowili walczyć o zachowanie tego terenu ze względu na jego unikalne walory przyrodnicze i krajobrazowe. Trwa spór z władzami miasta, które chcą część tego terenu oddać deweloperom.

Wrzosowisku depcze po piętach park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu, który należy do najstarszych miejskich założeń ogrodowych w Polsce. Jego początki sięgają 1816 r. Zajmuje powierzchnię 25 ha, z czego 0,5 ha przypada na wody. Park leży wzdłuż Wisły na Bydgoskim Przedmieściu, w lekko falistym terenie, z wyraźną skarpą opadającą w kierunku południowym – ku terasie zalewowej Wisły.

Park jest cennym dziełem sztuki ogrodowej. Wysoka wartość przyrodnicza zdecydowała o wpisaniu tego terenu do rejestru zabytków. Pełni rolę parku miejskiego – położony w bezpośrednim sąsiedztwie centrum i jednocześnie daleki od zgiełku jest doskonałym miejscem spacerów, wypoczynku i rekreacji.

Miejsce trzecie należy do parku Tysiąclecia, który leży w lewobrzeżnej części Torunia. Ma powierzchnię ok. 19 ha. Pełni przede wszystkim funkcję rekreacyjną, ma też walory kompozycyjne i historyczne. Jego lokalizacja jest ściśle związana z istniejącymi na tym obszarze obiektami fortecznymi. Park jest bowiem położony na obszarze zabytkowego fortu „Przyczółek Mostowy", w jego starszej części, która powstała w latach 1824-1832. Rozciąga się na stoku bojowym fortu. Północną granicę stanowi grobla uformowana po linii fosy i dalej ul. Podgórska. Południową i zachodnią granicę wyznacza linia drzew – w tej części przepływa też potok Wielanda, na którym jest staw.

Kolejne miejsca w plebiscycie

Zaraz za podium znajduje się Barbarka. Kolejne miejsca zajmują zaś: Park Glazja, Toruńskie Planty, Kępa Bazarowa, park Na Skarpie, Dolina Marzeń, Rudelka, park na Bielanach, Ogród Zoobotaniczny.

W głosowaniu na największe zielone atrakcje w regionie nadal prowadzą Bory Tucholskie. Drugie miejsce zajmuje Brodnicki Park Krajobrazowy, a trzecie Puszcza Bydgoska. Dalej w kolejności są: Tucholski Park Krajobrazowy, Nadwiślański Park Krajobrazowy, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, Wdecki Park Krajobrazowy, Nadgoplański Park Krajobrazowy, Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy, Góry Łosiowe – Park Krajobrazowy, Krajeński Park Krajobrazowy, Chełmiński Park Krajobrazowy.

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem