Wrzosowisko w Toruniu i Bory Tucholskie w województwie - oto zwycięzcy plebiscytu na największe zielone atrakcje w naszym mieście i regionie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Podczas kolejnej odsłony naszej akcji Supermiasta i Superregiony 2022 zachęcaliśmy czytelników, aby opowiedzieli nam o swoich ulubionych zielonych miejscach w Toruniu i całym województwie. 23 czerwca 2022 r. w siedzibie „Gazety Wyborczej" przy ul. Czerskiej w Warszawie odbędzie się gala finałowa.

Wrzosowisko wygrywa w Toruniu

Jak wyglądało głosowanie w naszym mieście i regionie? Toruńskie Wrzosowisko, które zwyciężyło w naszym plebiscycie, od początku prowadziło, choć w pewnym momencie pierwsze miejsce mocno atakował park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu.

Sukces tej części Torunia nie powinien dziwić – to miejsce jest teraz obiektem sporu między władzami miasta a społecznikami, którzy chcą ustanowienia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Park Naturalny Wrzosowisko" na całym terenie zielonym między ul. Storczykową, św. Jana Bosko i Ugory. Losy Wrzosowiska – tak jak losy większości toruńskich parków – silnie wiążą się z historią naszego miasta. Znajdziemy tutaj schrony piechoty z końca XIX w. i rowy przeciwczołgowe, które kopali więźniowie obozu w Stutthofie. To miejsce teraz opanowała przyroda. Znajdziemy tutaj wiele gatunków chronionych turzyc, mchów i porostów. Społecznicy postanowili walczyć o zachowanie tego terenu ze względu na jego unikalne walory przyrodnicze i krajobrazowe.

Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu należy zaś do najstarszych miejskich założeń ogrodowych w Polsce. Jego początki sięgają 1816 r. Zajmuje powierzchnię 25 hektarów, z czego 0,5 hektara przypada na wody. Jest cennym dziełem sztuki ogrodowej. Wysoka wartość przyrodnicza zdecydowała o wpisaniu tego terenu do rejestru zabytków.

Trzecie miejsce w plebiscycie zajęła Barbarka, jeden z najciekawszych pod względem przyrodniczym i rekreacyjnym zakątków w Toruniu. Jeszcze przed dwiema dekadami to miejsce nie było aż tak modne wśród lokalnych spacerowiczów, joggerów i miłośników przyrody. To wszystko zmieniło się w 2004 r., kiedy to na Barbarce powstała Szkoła Leśna, prowadzona przez Stowarzyszenie Tilia. Ta prężnie działająca organizacja pozarządowa w pierwszych latach swojej działalności na Barbarce postanowiła zaangażować się w adaptację na cele społeczne istniejącej tam infrastruktury.

Kolejne miejsca w głosowaniu zajęły: park Tysiąclecia, park Glazja, Kępa Bazarowa, Toruńskie Planty, Rudelka, park Na Skarpie, Dolina Marzeń, park na Bielanach, Ogród Zoobotaniczny.

Bory Tucholskie zwyciężają w regionie

Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Wyborcza.pl

W głosowaniu na zieloną atrakcję w całym województwie od początku mocną przewagę nad konkurentami zagwarantowały sobie Bory Tucholskie, jeden z najcenniejszych pod względem przyrodniczych regionów w Polsce. Dominują tu lasy iglaste, pełne saren, dzików, jeleni i lisów. Rzadko, ale bywają widywane też wilki. Nad głowami latają m.in. cietrzewie, głuszce, czarne bociany, wędrowne sokoły. Roi się tu od jezior, najczęściej niewielkich. W rezerwacie w Wierzchlesie znajdziemy najliczniejsze skupiska cisów w Europie. Najstarsze z tutejszych drzew rosną od siedmiu wieków.

Brodnicki Park Krajobrazowy – zdobywca drugiego miejsca – to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Jest tu ponad sto jezior. Nie brakuje ośrodków zaszytych w sosnowym lesie, z dostępem do linii brzegowej, w których za niewielkie pieniądze wypożyczymy łódź i żaglówkę. Do największych jezior należą tu: Bachotek, Sosno, Zbiczno. Infrastruktura turystyczna przy nich jest solidnie rozbudowana. Kajakarzy kusi też kręty nurt rzeki Drwęcy. To także rewelacyjny teren do pieszych wędrówek.

Trzecie miejsce zajęła Puszcza Bydgoska, kompleks leśny położony na południe od Bydgoszczy i Torunia. Charakteryzuje się występowaniem rozległych pól wydm śródlądowych, porośniętych borem sosnowym z domieszkami gatunków liściastych dębu, brzozy, grabu. Rozciąga się na obszarze o długości około 65 km i szerokości od 12 do 20 km.

Kolejne miejsca w naszym plebiscycie zajęły: Tucholski Park Krajobrazowy, Nadwiślański Park Krajobrazowy, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, Wdecki Park Krajobrazowy, Nadgoplański Park Krajobrazowy, Chełmiński Park Krajobrazowy, Góry Łosiowe – Park Krajobrazowy, Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy, Krajeński Park Krajobrazowy.

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Z jednej strony dobrze, że lokalna społeczność obroniła (chyba..) Wrzosowisko przed deweloperką. Z drugiej strony cała sytuacja pokazuje słabość tego typu rankigów, gdzie 200-letni park na Bydgoskim Przedmieściu, piękny, bogaty przyrodniczo, pełen atrakcji i tłumnie odwiedzany przez mieszkańców, przegrywa z kawałkiem sosnowego lasu i podeschniętych, krzaczastych ugorów. Podejrzewam, że przed tym rakingiem 90% torunian nie miało bladego pojęcia czym jest to Wrzosowisko i gdzie leży. Po prostu, jego 'popularność' została sztucznie wyklikana przez lokalnie zaangażowaną grupę mieszkańców...
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Brawo społecznicy!!!
  Pamiętam jak Zalewski chciał JAR sprzedać 1zł/m2 ojcu Rydzykowi, a PZPR się wtedy nie zgodził. Co teraz nikt nie pamięta, a w tej chwili jest sytuacja podobna - tylko z drugiej strony jest deweloper, co chce tam stawiać bloki.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0