Tradycyjną procesję organizowaną podczas Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa poprzedziła msza święta w katedrze św. Janów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Msza święta w toruńskiej katedrze św. Janów pod przewodnictwem bpa Wiesława Śmigla rozpoczęła się w czwartek o godz. 9. Po zakończeniu nabożeństwa ok. godz. 10 procesja ruszyła ul. Kopernika i Piekary do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie wyznaczono pierwszą stację. Potem wierni przeszli przez Rynek Staromiejski do świątyni Ducha Świętego (druga stacja).

Następnie procesja przemierzyła tradycyjną trasę ul. Szeroką oraz Królowej Jadwigi na Rynek Nowomiejski. W tamtejszym kościele św. Jakuba zaplanowano trzecią stację. Ostatnia stacja i zakończenie procesji wyznaczono przy kościele garnizonowym.

Boże Ciało to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. Wierni szczególnie wspominają ostatnią wieczerzę i przeistoczenie chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. Boże Ciało obchodzi się w czwartek w oktawie Zesłania Ducha Świętego, jest to więc święto ruchome. Tradycyjnym elementem polskich obchodów jest uliczna procesja z Najświętszym Sakramentem, podczas której dzieci sypią kwiaty. Zatrzymuje się ona kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są fragmenty każdej z Ewangelii związane tematycznie z eucharystią.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Demonstracja ciemnoty :-(
  już oceniałe(a)ś
  1
  0