Miasto poszukuje firm, które podejmą się realizacji trzech "parków kieszonkowych": na Wrzosach, Rubinkowie i Stawkach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Prace nad pierwszymi parkami kieszonkowymi w Toruniu rozpoczęły się w 2021 roku, po przeprowadzonych wcześniej konsultacjach społecznych. Ustalono wtedy, gdzie mogłyby się pojawiać takie zieleńce. Wybrano 23 lokalizacje.

8 lipca opublikowano zamówienie na realizację jednego toruńskiego parku kieszonkowego, 13 lipca kolejnych dwóch. Są to:

  • Park kieszonkowy Szwajcarski Zakątek – przy ul. Narcyzowej i Zagonowej: dywan kwiatowy w kształcie zegara, łąka z krokusami, ławki podwieszane imitujące alpejskie wyciągi narciarskie, miniwodotrysk na wzór genewskiego Jet d’Eau czy alpinarium – nawiązujące do tematyki Szwajcarii.
  • Park kieszonkowy Greckie Klimaty – przy ul. Rydygiera 4-6-8: wzór w nawierzchni z motywem greckim, ceramiczne donice w kolorze niebieskim, dominującym w przestrzeni Grecji, z przeznaczeniem na zieleń. Zieleń wzbogacą również: drzewa formowane w postaci „zielonego parasola", kasztan jadalny, zawilec grecki czy rozmaryn lekarski – nawiązujące do tematyki Grecji. Integrację wśród mieszkańców wzbogacą: ławki solarne wyposażone w porty USB, zbiorniki wodne z wodotryskami, biblioteczka plenerowa – tj. miejsce mające służyć wymianie książek między mieszkańcami, szachy terenowe, wodotryski czy ławki parametryczne. W centralnej części parku planuje się zarezerwować przestrzeń o wymiarach 2x3 m dla kompozycji przestrzennej, której formę i tematykę będzie można wyłonić w drodze konkursu. Zgodnie z życzeniem mieszkańców projektowany park kieszonkowy podzielony zostanie umownie na dwie strefy „Relaksu" (ciszy) i „Integracji".
  • Park kieszonkowy Zacisze Holandii – przy ul. Szuwarów i Tataraków: drewniane chodaki holenderskie jako donice dla zieleni lub element małej architektury, ogród deszczowy z małym wiatrakiem na wzór holenderski, ławka interaktywna opowiadająca ciekawostki o Holandii – nawiązujące do tematyki Holandii; Integrację wśród mieszkańców wzbogacą gry podłogowe, tj. „kółko i krzyżyk" czy minilabirynt.

- Ideą dla toruńskich parków kieszonkowych jest stworzenie nie tylko bioróżnorodnych i sprzyjających adaptacji do zmian klimatu terenów zieleni - przyjaznych jego bywalcom i dostosowanych do ich potrzeb - ale również wykreowanie przyrodniczo-kulturowego szlaku tematycznego, nawiązującego do tematyki krajoznawczej, pozwalając odbyć w naszym mieście podróż dookoła świata, poprzez odkrywanie charakterystycznych ciekawostek z różnych stron naszego globu -  wyjaśnia Anna Karmienko z Wydziału Środowiska i Ekologii.

Każdemu parkowi nadana zostanie nazwa nawiązująca do innego kraju. Cel jest ambitny, parki kieszonkowe mają promować Toruń i to nie tylko w kraju.  - Charakterystyczne symbole - odzwierciedlone m.in. w elementach małej architektury, czy kolorystyce roślinności - pozwolą wypromować innowacyjne założenia zieleniarskie Torunia poza granicami naszego kraju – wyjaśnia Anna Karmienko.

Do 6 czerwca wykonano sześć kompletnych dokumentacji projektowych dla parków kieszonkowych, oprócz już wymienionych są to: Artyleryjska/Strzałowa ("Fiński Relaks"), Polna/Strehla/Fieldorfa Nila ("Francuskie Inspiracje") i Matejki/Słowackiego ("Litewska Ojczyzna").

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem