Prace nad pierwszymi parkami kieszonkowymi w Toruniu rozpoczęły się w 2021 roku, po przeprowadzonych wcześniej konsultacjach społecznych. Ustalono wtedy, gdzie mogłyby się pojawiać takie zieleńce. Wybrano 23 lokalizacje.
8 lipca opublikowano zamówienie na realizację jednego toruńskiego parku kieszonkowego, 13 lipca kolejnych dwóch. Są to:
- Ideą dla toruńskich parków kieszonkowych jest stworzenie nie tylko bioróżnorodnych i sprzyjających adaptacji do zmian klimatu terenów zieleni - przyjaznych jego bywalcom i dostosowanych do ich potrzeb - ale również wykreowanie przyrodniczo-kulturowego szlaku tematycznego, nawiązującego do tematyki krajoznawczej, pozwalając odbyć w naszym mieście podróż dookoła świata, poprzez odkrywanie charakterystycznych ciekawostek z różnych stron naszego globu - wyjaśnia Anna Karmienko z Wydziału Środowiska i Ekologii.
Każdemu parkowi nadana zostanie nazwa nawiązująca do innego kraju. Cel jest ambitny, parki kieszonkowe mają promować Toruń i to nie tylko w kraju. - Charakterystyczne symbole - odzwierciedlone m.in. w elementach małej architektury, czy kolorystyce roślinności - pozwolą wypromować innowacyjne założenia zieleniarskie Torunia poza granicami naszego kraju – wyjaśnia Anna Karmienko.
Do 6 czerwca wykonano sześć kompletnych dokumentacji projektowych dla parków kieszonkowych, oprócz już wymienionych są to: Artyleryjska/Strzałowa ("Fiński Relaks"), Polna/Strehla/Fieldorfa Nila ("Francuskie Inspiracje") i Matejki/Słowackiego ("Litewska Ojczyzna").
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze