W sobotę (6 sierpnia) po raz 14. odbywa się piknik dla słuchaczy Radia Maryja "Dziękczynienie w Rodzinie". Do Torunia przyjechali m.in. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, oraz Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11 w amfiteatrze przy toruńskim sanktuarium. W samo południe pod przewodnictwem ordynariusza diecezji toruńskiej Wiesława Śmigla sprawowana była Eucharystia. Natomiast o godz. 17 zaplanowano nabożeństwo z procesją różańcową.

W sąsiadującym z kościołem amfiteatrze odbywają się koncerty. Występują m.in. Jan Wojdak i zespół Wawele, Państwowy Akademicki Zespół Pieśni i Tańca „Hutsulia" z Ukrainy oraz artyści scen polskich w programie zatytułowanym „Z operetką w Twoim domu – Łukasz Lech i jego goście".

– Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich na „Dziękczynienie w Rodzinie". Chcemy państwu podziękować. Chcemy podziękować wszystkim, którzy współtworzą Radio Maryja i dzieła przy nim powstałe. Trudno do każdego dojść i dać mu np. bukiet kwiatów, piękne biało-czerwone róże. Nie możemy tego zrobić, dlatego chcemy dać każdemu coś z kultury. Jest się czym cieszyć. Czeka mnóstwo atrakcji, nie tylko muzycznych. Będą stanowiska gastronomiczne, będą górale z kożuchami, będzie Miasteczko Zdrowia – mówił o. Tadeusz Rydzyk.

Konferencja prasowa poprzedzająca imprezę rozpoczęła się od wyrazów współczucia złożonych rodzinom osób, które zginęły w wypadku autokaru z polskimi pielgrzymami w Chorwacji. 

– W tym dzisiaj radosnym dniu dotarła do nas bardzo smutna informacja o wypadku polskiego autokaru. Pielgrzymi jadący do Medjugorje na terenie Chorwacji mieli wypadek. Są ofiary śmiertelne, są ranni. Wiemy, że minister Adam Niedzielski udał się na miejsce. Z tego miejsca w imieniu nas wszystkich zgromadzonych, biorących udział w konferencji prasowej, ale myślę, że w imieniu wszystkich zgromadzonych tu pielgrzymów, składamy rodzinom bardzo serdeczne wyrazy współczucia. Jesteśmy z wami w myśli i w modlitwie – powiedziała Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP.

– Pan premier Mateusz Morawiecki rozmawiał już także z premierem Chorwacji o pomocy medycznej. To wszystko oczywiście nie zastąpi tych, którzy odeszli, ale będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, aby pomagać rodzinom ofiar – powiedział Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Czarnek dziękował o. Rydzykowi i rodzinie Radia Maryja za to, co robią. – Wam wszystkim chciałbym przyznać generalnie medal edukacji narodowej, ale że nie ma takiej procedury: generalnego medalu, to korzystając z okazji wszystkim wam dziękuję – mówił. 

Grażyna Ignaczak-Bandych odczytała list od prezydenta Andrzeja Dudy. „Radio Maryja i wspólnota skupiona wokół tej stacji to wspaniały, duchowy, medialny i społeczny fenomen. Bez jego udziału nie sposób wyobrazić sobie polskiego życia publicznego i nie sposób wyobrazić sobie narodowej debaty poświęconej najważniejszym dla Polski sprawom. Pozwólcie drodzy Państwo, że dołączę do Waszego dziękczynienia. Chcę serdecznie podziękować wszystkim współtworzącym Rodzinę Radia Maryja za służbę ojczyźnie, za podtrzymywanie ducha patriotyzmu, za kultywowanie dziedzictwa wiary i tradycji, które czyni nas Polakami (…). Dziękuję za Państwa stanowczy głos przypominający, że nie można budować dobrej przyszłości w oderwaniu od historii, bez świadomości, skąd przychodzimy i jakie wartości nas ukształtowały" – napisał Andrzej Duda. 

Podczas imprezy można skorzystać z Mobilnej Strefy Zdrowia, gdzie można wykonać bezpłatnie badania. Jest ona częścią projektu „Zdrowe Życie", poświęconemu profilaktyce zdrowotnej, przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Grupę PZU. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Odbył się kolejny sabat w Toruniu. Ile towarzysz dyrektor zarobił ?
  A jakie to ważne badania można wykonać ?
  już oceniałe(a)ś
  30
  0
  Zblatowanie władzy państwowej i kościoła to nieszczęście tego kraju. Polacy są jednak gremialnie za głupi żeby to dostrzec i zmienić.
  Następne wybory pokażą czy już trochę zmądrzeliśmy.
  już oceniałe(a)ś
  25
  0
  A ile trzeba zapłacić Rydzykowi za możliwość handlowania kożyuchami góralskimi?
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  laskę niech mu zrobi...trafi do nieba na 100 %,
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  Czarnek, Rydzyk i Zaleski. Świetne trio. Jak trzech tenorów perorujących jednym głosem. I wiadomo w co gra prezydent miasta. Zamiast gospodarza pisowski działacz partyjny. Czas na zmianę !
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  Zaleski - człowiek bez kręgosłupa. Dziwię się torunianom, że takiego gościa wybierają.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  Dlaczego ci wszyscy panowie nie są ubrani w komże? Przypadek?
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Bez jego udziału nie sposób wyobrazić sobie polskiego życia publicznego i nie sposób wyobrazić sobie narodowej debaty poświęconej najważniejszym dla Polski sprawom. - ja sobie wyobrażam bez problemu i twierdzę, że odbyłoby się to z korzyścią dla tej debaty
  już oceniałe(a)ś
  5
  0