15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, nazywanej również Cudem nad Wisłą stoczonej w dniach 13-25 sierpnia 1920 r., w czasie wojny polsko-bolszewickiej, pomiędzy oddziałami radzieckiej Armii Czerwonej a armiami Wojska Polskiego. Była to decydująca bitwa tamtej wojny. 

Oddziały polskie znalazły się w krytycznej sytuacji, mimo to udało im się pokonać wojska radzieckie Frontu Zachodniego Michaiła Tuchaczewskiego. 

"O tej ważnej dacie przypominamy także co roku w Toruniu – w 2022 r. Święto Sił Zbrojnych RP rozpoczniemy mszą świętą w kościele garnizonowym św. Katarzyny. Po nabożeństwie odbędzie się przemarsz połączony z uroczystym apelem pamięci. Ceremonia zakończy się złożeniem kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego" - informuje Urząd Miasta w Toruniu.

Program uroczystości:

15 sierpnia (poniedziałek)

12 – msza św. w kościele garnizonowym

13.15 – przemarsz kolumny na Rynek Staromiejski ulicami: pl. św. Katarzyny, św. Katarzyny, Rynek Nowomiejski, Królowej Jadwigi, Szeroka

13.30 – uroczystość wojskowa na Rynku Staromiejskim

14.30 – zakończenie uroczystości

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem