134 projekty znalazły się na ostatecznych listach projektów do głosowania w budżecie obywatelskim Torunia na rok 2023. Głosowanie odbędzie się od 24 września do 3 października.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W piątek ogłoszono ostateczne listy projektów do głosowania w budżecie obywatelskim Torunia na 2023 rok. Ocenie merytorycznej podlegało 188 projektów, które były poprawne formalnie i mogły być poddane dalszej weryfikacji. Oceniano m.in. "zgodność propozycji z prawem, wykonalność techniczną i finansową, racjonalność gospodarowania środkami publicznymi, zgodność z już przyjętymi i stosowanymi programami i planami działania, ogólnodostępność, koszty eksploatacji itp.".

Łączna szacowana wartość projektów na liście do głosowania wynosi prawie 20 mln zł, do rozdysponowania jest nieco ponad 7 mln zł.

Drzewa i place zabaw

Większość projektów w budżecie obywatelskim Torunia dotyczy ochrony zieleni w mieście i nasadzeń nowych drzew i krzewów lub utworzenia nowych placów zabaw dla dzieci, remontów i doposażenia tych już istniejących, wymiany lub montażu oświetlenia, remontów chodników, odnowienia ławek. Nie brakuje też pomysłów społeczno-kulturalnych. Warto wymienić m.in. Leśne Dojo - przestrzeń performance'u łączącą kulturę, sport i integrację społeczną lub Stars Wars Festiwal Drwęcy. Są także festyny, turnieje, wycieczki (turniej tenisa stołowego, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych).

Pomnik, defibrylatory i kociarnia

Z droższych pomysłów wymienić można budowę: toru rolkowego, miejsc parkingowych, boiska, tężni solankowej, rewitalizację parku Bielawskiego, zakup defibrylatorów AED do toruńskich szkół oraz budowę pomnika Mariana Rosego przed Motoareną.

"Rok 2022 jest rokiem szczególnym dla toruńskiego sportu żużlowego. KS Apator Toruń obchodzi bowiem 60-lecie startów pod historyczną nazwą w ligowej rywalizacji. Na przestrzeni lat z toruńskim klubem było związanych wielu zawodników, którzy godnie reprezentowali Toruń w Polsce i za granicą. Jednak Marian Rose zapisał się w sposób szczególny w historii klubu" - uważają autorzy tego projektu.

Wśród projektów jest także rozbudowa kociarni w schronisku miejskim. "W ostatnich latach do schroniska przyjmowanych jest coraz więcej kotów, ostatniego roku przebywało ich nawet więcej niż psów. Schronisko dysponuje 100 miejscami, a potrzebnych jest ich około 300" - uzasadniają pomysłodawcy.

Na liście znalazły się także: zakup umundurowania dla lokalnej OSP, prowadzenie pasieki miejskiej i doposażenie punktu widokowego na ulicy Majdany.

Projekt polega między innymi na zakupie i montażu dwóch betonowych lunet astronomiczno-widokowych, wymianie starych, wyblakłych tablic informacyjnych na nowe oraz dodaniu tablicy poświęconej rezerwatowi przyrodniczemu Kępa Bazarowa, a także wykonaniu darmowej aplikacji - przewodnika do geolokalizowania zabytków poprzez obiektyw telefonu i uzyskiwania podstawowych informacji o zabytkach.

Pełna lista projektów

Kiedy i jak głosować?

Głosowanie odbędzie się w dniach od 24 września, godz. 00.01, do 3 października 2022, godz. 23.59.

Głosowanie odbędzie się na dwa sposoby:

 • elektronicznie - przez cały okres głosowania - pod adresem internetowym https://www.budzet.torun.pl,
 • papierowo - poprzez wrzucenie wypełnionej karty do głosowania do jednej z urn w punkcie głosowania (patrz na wykaz punktów i dostępne terminy).

Gdzie głosować?

Wykaz punktów do głosowania wraz z terminami, w których będzie można zagłosować poprzez wrzucenie karty papierowej do urny:

 • Punkt Informacyjny Urzędu Miasta (PIUM) Centrum, ul. Wały gen. Sikorskiego 8 - mieszkańcy będą mogli zagłosować od 26 do 30 września oraz 3 października w godz. 9-17.
 • Punkt Informacyjny Urzędu Miasta (PIUM) CH "Copernicus", ul. Żółkiewskiego 15 - mieszkańcy będą mogli zagłosować od 26 do 30 września oraz 3 października w godz. 9-16.30.
 • Punkt Informacyjny Urzędu Miasta (PIUM) CH "Plaza", ul. Broniewskiego 90 - mieszkańcy będą mogli zagłosować od 26 do 30 września oraz 3 października w godz. 9-16.30.
 • Kancelaria Urzędu Miasta Torunia, ul. Grudziądzka 126 b - mieszkańcy będą mogli zagłosować od 26 do 30 września oraz 3 października w godz. 7.30-15.
 • Wydział Obsługi Mieszkańców UMT, ul. Wały gen. Sikorskiego 25 - mieszkańcy będą mogli  zagłosować od 26 do 30 września oraz 3 października w godz. 7.30-15.30
 • Centrum Aktywności Lokalnej "Kamienica Inicjatyw", ul. Kopernika 22 - mieszkańcy będą mogli zagłosować 26 września w godz. 9.30-11.
 • Osiedlowy Dom Kultury "Bielawy", ul. Szczecińska 38 - mieszkańcy będą mogli zagłosować 26 września w godz. 16-19.
 • Centrum Aktywności Lokalnej "Willa z pasją", ul. Grunwaldzka 38 - mieszkańcy będą mogli zagłosować 27 września w godz. 9-12.
 • Centrum Kultury Dwór Artusa, Filia Dom Muz RUDAK, ul. Okólna 169 - mieszkańcy będą mogli zagłosować 27 września w godz. 16-18.
 • Centrum Aktywności Lokalnej - Czerniewice, ul. Włocławska 256 - mieszkańcy będą mogli zagłosować 29 września w godz. 11-13.
 • Centrum Aktywności Lokalnej "Dom kultury?", ul. Sienkiewicza 11/3 - mieszkańcy będą mogli zagłosować 29 września w godz. 18-19.
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem