W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów Święta Niepodległości w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Częścią kampanii ,,Kujawsko-pomorska gęsina na Świętego Marcina" jest konkurs, w którym można wygrać gęsią tuszkę.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nasz konkurs odbywa się poprzez formularz, w którym znalazł się także regulamin. Aby wziąć w nim udział, wystarczy odpowiedzieć na jedno pytanie: co przyrządzisz z wygranej tuszki?

Akcja „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina" to radosne świętowanie i kulinarne doznania. To inicjatywa zapoczątkowaną przez marszałka Piotra Całbeckiego w 2009 roku. Tegoroczny Festiwal Gęsiny, który odbędzie się w piątek i sobotę 11-12 listopada, po dwóch latach wraca do podtoruńskiego Przysieka.

Podczas wydarzenia będzie można znaleźć wyjątkowe artykuły – regionalne produkty, żywność ekologiczną i rękodzieło. W Gęsiej Karczmie będą odbywać się degustacje, którym towarzyszyć będą muzyka na żywo i konkursy z nagrodami. Nie zabraknie pokazów prowadzonych przez znanych kucharzy: Mateusza Gesslera, Grzegorza Łapanowskiego, Cristiny Catese i Tomasza Purola.

Najlepsi producenci gęsiny będą mogli zawalczyć o Złoty Półgęsek. Zapoczątkowana w 2012 roku nagroda trafi do małych przedsiębiorców, którzy będą obecni jako wystawcy podczas Festiwalu Gęsiny. Tych, którzy będą woleli pozostać w domach, organizatorzy zapraszają na Wirtualny Ryneczek. W ofercie znajdą się produkty wystawców biorących udział w Festiwalu Gęsiny.

Więcej szczegółów na temat akcji specjalnych pojawi się wkrótce na stronie www.kujawsko-pomorskie.pl oraz na www.czasnagesine.pl/

Konkurs na gęsią tuszkę

Jak co roku marszałek Piotr Całbecki przekazuje mieszkańcom regionu gęsie tuszki na świąteczny obiad, w tym roku jest ich 2022. Można je wygrać w konkursach przeprowadzanych przez regionalne i lokalne media.

Świeże gęsie tuszki organizatorzy będą rozwozić w tym roku w sobotę 23 października samochodami chłodniami do poniżej wymienionych miast: Aleksandrów Kujawski, Brodnica, Bydgoszcz, Chełmno, Chełmża, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Inowrocław, Lipno, Mogilno, Nakło, Radziejów, Rypin, Sępólno Krajeńskie, Świecie, Toruń, Tuchola, Wąbrzeźno, Włocławek, Żnin.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  W tytule już widać główny problem - tuszka warta 150 zł !!!! W ciągu ostatnich 2 miesięcy cena gęsi i elementów z gęsi wzrosła o 150%!!! - piersi z gęsi ze średniej ceny 32 zł/kg do 84 zł/kg. Szanowni producenci dalej pchajcie wszystko na eksport bo jest koniunktura - przy tych cenach już straciliście rynek wewnętrzny - ten z pewnym wysiłkiem budowany od lat
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Obrzydliwe.
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  Wstyd! Jak można traktować zwłoki zwierzęcia jako nagrodę i jeszcze to promować?!
  już oceniałe(a)ś
  1
  5