Inscenizacja powitania J霩efa Pi連udskiego w Toruniu, okoliczno軼iowe przem闚ienia, kwiaty i ogromna bia這-czerwona flaga - zobacz, jak mieszka鎍y Torunia obchodzili 104. rocznic odzyskania niepodleg這軼i.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Świętowanie rozpoczęło się już w czwartek (10 listopada). W Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia można było oglądać sprzęt wojskowy. Tego samego dnia na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbywały się sztafetowe biegi dzieci i młodzieży z okazji Święta Niepodległości. 

W piątek (11 listopada) złożono kwiaty pod pomnikiem gen. Hallera, po nabożeństwie w kościele garnizonowym uczestnicy obchodów przemaszerowali na Rynek Staromiejski, gdzie zaplanowano inscenizację powitania Józefa Piłsudskiego w Toruniu i wspólne odśpiewanie hymnu polskiego.

- Myślę, że to ważne święto, tego dnia Polska odzyskała niepodległość, i dlatego powinniśmy o nim pamiętać - mówił jeden z harcerzy niosących flagę Polski.

Uroczystości zakończył przemarsz na plac Rapackiego i uroczysty apel pod pomnikiem Marszałka. 

- Mamy państwo, które na przestrzeni 32 lat przeprowadziło nas przez wiele pozytywnych zmian, które pozwoliło nam zrealizować aspiracje, które były wcześniej tylko marzeniami - mówił pod pomnikiem Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. - Kolejne kryzysy budują atmosferę światowego chaosu, trzeba nam więc utrwalać to, co nas łączy, a nie podsycać podziały. Gorszące sceny, kiedy sami odzieramy się z naszych wartości, autorytetów moralnych, kiedy relatywizuje się prawdy historyczne, np. gorszący atak na Jana Pawła II czy przywódców Solidarności.

Tego dnia na Rynku Staromiejskim odbywał się piknik historyczny z udziałem grup rekonstrukcyjnych, a w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka - warsztaty plastyczne dla dzieci.

Na Rynku można było zobaczyć pojazdy wojskowe i umundurowanie, harcerze brali udział w grze terenowej, a posilić można się było grochówką. 

Po południu o godz. 17 w auli UMK zaplanowano koncert. Z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza wystąpił skrzypek Adam Falenta, a w programie koncertu znalazły się: polonez "Pożegnanie ojczyzny" M.K. Ogińskiego, Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 M. Karłowicza i II Symfonia c-moll op. 15 autorstwa I. F. Dobrzyńskiego.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
  Komentarze
  Zaloguj si
  Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem
  A P馧toraka dlaczego nie podpisali軼ie?
  ju ocenia貫(a)
  0
  0
  Pi連udski by tch鏎zem zdrajc, kt鏎y zdezerterowa z Warszawy w przeddzie ocalenia Warszawy przez polskie wojsko, kt鏎e nie stch鏎zy這 przez Rosj tak, jak Pi連udski.
  ju ocenia貫(a)
  0
  2