Trwa "Wios這wanie dla Wielkiej Orkiestry 安i徠ecznej Pomocy". Zmagania wio郵arzy odbywaj si w 10 miastach mi璠zy innymi w Toruniu, w Galerii Copernicus.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wyborcza gra z WOŚP. Wylicytuj okładkę Tygodnika Bydgoszcz Toruń

Jak co roku w Toruniu i w innych miastach w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywają się zmagania wioślarzy. Wiosłowanie odbędzie się po raz trzynasty, a do rywalizacji przystąpią mieszkańcy: Bydgoszczy, Gdańska, Gorzowa Wielkopolskiego, Krakowa, Lublina, Poznania, Szczecina, Torunia, Warszawy i Wrocławia.

W Toruniu ergometr stanął w Galerii Copernicus. Przez 8 godzin będą na nim wiosłować chętni torunianie. Każdy z nich ma "przepłynąć" dystans 500 metrów. Chodzi o to, aby zrobić to jak najszybciej, wtedy za wiosłami będzie mogła usiąść kolejna osoba. Zwycięża to miasto, w którym w zmaganiach weźmie udział największa liczba osób. 

Toruń liderem

Za udział w wydarzeniu każdy z uczestników otrzyma specjalny certyfikat.

Toruń jest liderem, jeśli chodzi o tę "orkiestrową" konkurencję. Bierze w niej udział od 2018 roku i co roku zwycięża. W 2022 torunianie "przewiosłowali" 158 kilometrów. Rok temu w zmaganiach brało udział 316 osób. Na drugim miejscu uplasował się wtedy Wrocław (290 osób "przepłynęło" 145 km).

Miasto, które w tym roku wygra, otrzyma ergometr wioślarski ufundowany przez Polski Związek Towarzystw Wioślarskich.

Do wylicytowania wyjątkowe wiosło

Jednym z elementów wydarzenia jest Sztafeta Osobistości, podczas której zmagają się: samorządowcy, sportowcy (koszykarze, siatkarki), posłowie i inne znane w mieście osoby. - To wiosłowanie toruńskie jest naprawdę rewelacyjne. Wydarzenie od wielu organizuje Sławek Kruszkowski wspólnie z Akademickim Związkiem Sportowym. Wioślarstwo toruńskie to potęga – dwa srebrne medale olimpijskie, niezliczona liczba medali mistrzostw świata, zarówno seniorów, jak i juniorów, no i wielkie zamiłowanie do tej dyscypliny sportu. W tej zaciętej międzymiejskiej rywalizacji kilka lat byliśmy na pierwszym miejscu i myślę, że teraz też te zawody wygramy dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! - mówił w trakcie imprezy Michał Zaleski, prezydent Torunia.

W tym roku w ramach wiosłowania odbywa się licytacja na rzecz WOŚP. Do wylicytowania jest wiosło z podpisami wicemistrzyni olimpijskiej, mistrzyni świata i Europy wioślarstwa Katarzyny Zillmann oraz srebrnego i brązowego medalisty mistrzostw świata, mistrza Europy wioślarstwa Mirosława Ziętarskiego.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
    Komentarze
    Zaloguj si
    Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem