Niezwykła wystawa miniaturowych makiet i modeli kolejowych w Toruniu zaczęła się w sobotę i potrwa do godz. 16 w niedzielę. Pasjonaci makiety modułowej zadbali o odwzorowanie najdrobniejszych szczegółów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dzieła Toruńskiej Makiety Modułowej oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Kolei i Zabytków Techniki można zobaczyć bezpłatnie na pierwszym piętrze Galerii Wnętrz AMC przy ul. Lelewela 33 w Toruniu. Wystawa jest czynna w sobotę od godz. 12 do 20 i w niedzielę od 10 do 16.

Najdrobniejsze szczegóły

Na powierzchni 200 metrów kwadratowych stanęło około 100 metrów bieżących makiety modułowej, którą przygotowali pasjonaci modelarstwa kolejowego z Torunia, Bydgoszczy i Grudziądza. Wystawcy zadbali o odwzorowanie nawet najmniejszych szczegółów, aby wiernie pokazać realny ruch kolejowy i samochodowy.

Sygnały świetlne, dźwiękowe, ruchome szlabany na przejazdach kolejowych można zobaczyć podczas wystawy.

- Prezentujemy wraz z kolegami, pozytywnie zakręconymi modelarzami miniaturowe pociągi, czyli modułową makietę kolejową w skali 1:87. Nazwa "modułowa makieta" pochodzi stąd, że każdy z nas buduje jakiś moduł, jedni stacje, inni posterunki, jeszcze inni szlaki, każdy w zaciszu swojego domu, pracowni buduje jakąś część rzeczywistości kolejowej, która musi się zaczynać i kończyć w odpowiedni sposób, żebyśmy mogli na takiej imprezie jak ta, połączyć wszystkie nasze prace w jedną całość. Żeby pociągi z jednej stacji jeździły do drugiej stacji - wyjaśnia Krzysztof Rutkowski, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Kolei i Zabytków Techniki.

Takie makiety powstają czasem latami, zaczyna się od drewnianej skrzynki, potem kładzie się styropian, tory, następnie modeluje teren i tak dalej

Chętni mogą brać udział w różnych grach i zabawach, a nawet poprowadzić pociąg, przy okazji wspierając WOŚP. Wszyscy odwiedzający mogą liczyć na porady z modelarstwa oraz zrobić zakupy w specjalnie przygotowanym na tę okazję sklepiku.

Modelarze dla WOŚP

- Wszyscy lubimy pomagać, dlatego przy okazji tego wydarzenia chcemy wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, a pomogą nam w tym toruńscy harcerze, którzy będą kwestować w Galerii Wnętrz AMC - informują organizatorzy.

Impreza przyciągnęła miłośników kolei i modelarstwa w każdym wieku. Dorosłych fascynowała pieczołowitość, z jaką odtworzono detale kolejowej rzeczywistości, dzieci przede wszystkim pędzące po miniaturowych torach pociągi.

- Najbardziej podobał mi się pociąg wojskowy. Przewoził czołgi. Był jeszcze taki bardzo szybki pociąg pasażerski, też super - relacjonował 5-letni Piotruś z Torunia. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Bez zdjęć artykuł jest bez sensu.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  Miłośnicy miniaturowych mózgów dokazują w Toruniu w RadYju
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Może jakieś zdjęcia?
  @Zbój Łamignat
  Są przecież. Szkoda, że w dużej części przedstawiają zwiedzających. No i fotografa poniosło z zabawą głębią ostrości...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Rany jakie wkurzające zdjęcia.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0