Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Poza funkcją zwykłego kolejowego stolika Pesa oferuje pasażerom wbudowany w powierzchnię stołu wyświetlacz dotykowy. Informacje i rozrywka są na wyciągnięcie ręki. Stół zawiera wiele przydatnych funkcjonalności, z czego najważniejszą i najbardziej rozbudowaną jest moduł MENU CAFE-BAR, dzięki któremu pasażer ma możliwość złożenia zamówienia w wagonie restauracyjnym nie opuszczając swojego miejsca. System pozwala na wykorzystanie modułu NFC do wykonania płatności za zakupione produkty. Całość połączona jest z punktem zarządzania zamówieniami (kuchnią) który rejestruje pojawiające się zamówienia z poszczególnych miejsc w pociągu.

Stół oferuje gry, zabawy pamięciowe i aplikacje do rysowania na dużym ekranie. Dotykowa klawiatura pozwala redagować teksty, notatki, a następnie za pomocą maila automatycznie wysłać je np. do uczestników rozmowy lub biura. Podróżni będą mieli dostęp do informacji o przebiegu podróży, linii przebiegu trasy z wskazaniem aktualnego położenia, informacji o aktualnej prędkości pojazdu i informacji o zbliżającej się stacji. Ponadto w strefie biznes będzie można również sprawdzić aktualne kursy walut, ważne informacje dnia czy też informacje związane z pogodą w danym miejscu. Dzięki bardzo dobrej jakości obrazu wyświetlanego na powierzchni stołu pasażer ma możliwość oglądania filmów, jest również możliwość przełączenia się na widok z przedniej kamery pociągu.

W powierzchnię stołu obok ekranu wbudowano moduł ładujący bezprzewodowo telefony komórkowe.

Zamontowany w powierzchni stołu ekran jest specjalnie przygotowany do eksploatacji w czasie podróży pociągiem, odporny na zabrudzenia czy polanie płynami oraz częstą zmianę użytkowników.

Drugim mocnym elementem systemu Pesa Smart Travel jest dynamiczna wizualizacja zajętości miejsc znajdująca się w każdej strefie wejścia w pociągu. Składa się z monitorów zainstalowanych przy wejściach oraz z czujników zainstalowanych w fotelach. Już po przekroczeniu progu wejścia do pociągu po lewej i prawej stronie podróżni znajdą wyświetlacze informujące pasażerów gdzie mogą znaleźć wolne miejsca w pociągu. Graficzna informacja pokazuje nie tylko wolne miejsca w wagonie, w którym jest pasażer, ale także liczbę wolnych miejsc w pozostałych przedziałach.

PST dociera również do toalet w pociągach. Po wejściu do toalety z początku nie dostrzegamy żadnych zmian, jednak już po chwili zdajemy sobie sprawę, że standardowe zamontowane w toalecie lustro posiada możliwość wyświetlania. Czyni to dyskretnie, nie zakłócając podstawowej funkcji lustra - przeglądania. Pasażer otrzymuje więc informacje o przebiegu podróży, najbliższej stacji czy nawet czasu, jaki do tej stacji pozostał. Produkty, które dziś są nowościami, do produkcji mają trafić w ciągu kilku lat.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.