Rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na Bielanach bezapelacyjnie wygrała w plebiscycie na wydarzenie roku 2016 czytelników toruńskiej "Wyborczej"
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Plebiscyt zaczęliśmy w święta. Nasza redakcja przygotowała 10 propozycji, na które można było głosować na portalu torun.wyborcza.pl. Ponad jedna trzecia czytelników - 36 proc. - uznała, że wydarzeniem roku było rozpoczęcie rozbudowy szpitala wojewódzkiego na Bielanach. Kolejne miejsca na podium - po 19 proc. wskazań - to: październikowy "czarny protest" torunian przeciw planom zaostrzenia prawa antyaborcyjnego oraz konsekracja kościoła o. Rydzyka.

Rozbudowa lecznicy na Bielanach, której organem prowadzącym jest samorząd województwa, wygrała bezapelacyjnie. Zmodernizowany szpital zupełnie zmieni bowiem standardy leczenia w naszym mieście i wyznaczy trendy innym placówkom medycznym. Przygotowania do inwestycji trwały siedem lat. W tym czasie kadra kierownicza lecznicy jeździła po Europie i podpatrywała dobre wzorce. - Nowoczesne szpitale wyglądają wszędzie mniej więcej tak samo - mówi marszałek Piotr Całbecki. - Kluczem są medyczna funkcjonalność, spójność wewnętrznych ciągów komunikacyjnych, zdających egzamin, kiedy trzeba działać szybko, ratując zdrowie i życie. Z reguły mniej myśli się o tym, jak się w tym wszystkim będą czuli pacjenci. Ale nie u nas. Tu od początku, jako jeden z zasadniczych punktów odniesienia, przyjęto emocjonalne potrzeby człowieka chorego, który nagle znalazł się w obcym mu stresogennym środowisku.

Pacjenci będą leczeni wyłącznie w pokojach dwuosobowych. Obfitość dziennego światła zapewnią duże okna, które przed nadmiernym nagrzewaniem będą chronione automatycznymi zewnętrznymi żaluzjami przeciwsłonecznymi. Pod oknami na wysokości 45 cm od podłogi zostaną zamontowane parapety, będące jednocześnie siedziskami np. dla odwiedzających.

W salach chorych zaprojektowano wielopunktowy system oświetlenia, reagujący na porę dnia. Ciekawie rozwiązano ogrzewanie. Projektanci umieścili tafle grzewcze... w sufitach. Spełnią dwie funkcje: podczas zimnych dni ogrzeją pomieszczenia, a w czasie upałów schłodzą je. Pokoje zyskają nowoczesny system przywoławczy, umożliwiający szybkie wezwanie lekarzy i pielęgniarek. Chorzy będą mieli także inne udogodnienia: tablety w każdej sali zapewnią im dostęp do bezpłatnego bezprzewodowego internetu, a telewizory będą podłączone do bazy filmów. Na psychikę leczonych pozytywnie wpłynie kojąca kolorystyka wyposażenia i wystroju.

Kolejne ułatwienie to łazienka w każdym pokoju, przystosowana do osób mających trudności z poruszaniem się - zapewnią to m.in. szerokie drzwi. Łazienki będą miały więcej punktów oświetlenia, zostaną wyposażone w baterie dotykowe i dozowniki mydła. W całym szpitalu będzie zamontowanych ponad tysiąc zestawów do mycia i kąpieli, w tym ponad 230 baterii prysznicowych. Łączna długość rur prowadzących ciepłą i zimną wodę wyniesie prawie 14 km.

Rozbudowa bielańskiej lecznicy rozpoczęła się w listopadzie 2016 r., a całość będzie gotowa na początku grudnia 2019 r. Powierzchnia budynku powiększy się z 20 tys. m kw. do ponad 50 tys. m kw., a liczba łóżek wzrośnie z 551 do 983. Powstanie nowy budynek szpitalny z lądowiskiem dla helikopterów na dachu. Będzie w nim m.in. zakład diagnostyki obrazowej, szpitalny oddział ratunkowy (SOR), oddział anestezjologii i intensywnej terapii oraz centralny blok operacyjny. Kolejny nowy budynek pomieści oddziały zakaźne oraz poradnie przyszpitalne. Obecny główny gmach zostanie wyremontowany i powiększony o pawilon na aptekę, prosektorium, administrację i sale konferencyjne. Ostatnim etapem będzie budowa nowego szpitala psychiatrycznego. Kompleks uzupełni wielopoziomowy trzypiętrowego garażu na 303 samochody. Poza tym wokół szpitala planowane są parkingi naziemne, w sumie na 156 pojazdów.

Inwestorem jest wojewódzka spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne. Wyłoniony w przetargu generalny wykonawca Budimex z Warszawy y dostanie 336 mln zł brutto. Po doliczeniu zakupu sprzętu rozbudowa szpitala będzie kosztowała 560 mln zł. 238 mln zł kredytu na inwestycję udzielił Europejski Bank Inwestycyjny.

DLA WYBORCZEJ

Piotr Całbecki, marszałek województwa

Cieszę się, że mieszkańcy utożsamiają się z budową nowej lecznicy i popierają tę inwestycję, co potwierdzają wyniki plebiscytu. Ta budowa to ogromny wspólny wysiłek wszystkich mieszkańców województwa, którego efektem będzie poprawa jakości leczenia szpitalnego. Powstanie szpital przyjazny i komfortowy dla pacjentów i dla odwiedzających ich bliskich oraz, co równie istotne, poprawi się dostępność usług medycznych, dzięki czemu skrócą się kolejki i czas oczekiwania na hospitalizację.

not. tor

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Powstaje zarazem miejsce dla wydziałów medycznych przy UMK. Przecież żaden z rozsądnych torunian (a jest nim z pewnością rektor UMK) nie zlekceważy ostentacyjnie 160 tysiący bydgoszczan
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  przy okazji problemów z doraźną opieką stomatologiczną w Toruniu, Pani Barbara Nawrocka, rzecznik regionalnego NFZ stwierdziła oczywistą oczywistość, że samorządy "Nie mogą płacić za leczenie. Ewentualnie dołożyć się do sprzętu i wyposażenia ". Skoro samorząd nie może płacić za leczenie, to jak będzie funkcjonował szpital na Bielanach po rozbudowie? Kto przy zdrowych zmysłach rozbudowuje i wyposaża szpitali za 500-600 mln kredytu, nie mając zaklepanego nowego, wyższego kontraktu z NFZ, przy braku 2000 lekarzy w województwie? Kto przy zdrowych zmysłach rozpoczyna remont ul. Łódzkiej nie mając na to całej kwoty i licząc na wirtualne pieniądze z konkursu?
  @seba-76 Nowoczesny budynek i sprzęt przyciągnie pracowników i pacjentów a za nimi pieniądze . Więcej optymizmu
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @roman_ Ten kto w tej sprawie jest optymistą, liczy chyba na cud? W naszym systemie ochrony zdrowia to nie pieniądz idzie za pacjentem, tylko szpital ma określoną ilość pieniędzy na określoną ilość zabiegów. Wszystko zapisane w kontrakcie z NFZ. Skąd przyjdą lekarze, skoro już teraz ich brakuje, a ubędzie ich jeszcze przed Brexitem, bo rząd WB planuje sprowadzić ich jeszcze więcej? Pacjentów też będzie coraz mniej, bo od kilku lat mamy niż demograficzny. Nikt już nie buduje kombinatów szpitalnych, bo kończy się jak w Grudziądzu.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @seba-76 Zaraz, przecież to jest szpital wojewódzki, także chyba będzie dobrze , o ile samozwańcza metropolia weźmie się do roboty. Jako plan B, proponuję województwu, aby przestać dokładać do nikomu potrzebnego lotniska w "metropolii" i tak zaoszczędzone pieniądze przekażemy na dużo bardziej potrzebny szpital, który w niedalekiej przyszłości będzie kształcił najbardziej zdolnych w tym regionie, lub nawet kraju medyków. :)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0