Miasto wydzierżawi Kościołowi ponad 9,5 tys. m kw. gruntu na osiedlu JAR w Toruniu za 1 proc. jego wartości. W ciągu 15 lat ma tam stanąć świątynia. - Budujmy kościoły, a nie meczety, to jest stanowisko naszego klubu - mówił szef PiS w radzie miasta.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O przekazaniu nieruchomości zdecydowali w czwartek toruńscy radni. Zgodnie z dokumentem, który poparła koalicja PiS, PO i prezydenckiego Czasu Gospodarzy oraz Marian Frąckiewicz z SLD i Maciej Cichowicz z Czasu Mieszkańców, Kościół dostanie działkę przy ul. Konrada Grasera 5 wartą 1,6 mln zł w dzierżawę wieczystą na 99 lat bez przetargu i z 99-procentową bonifikatą, czyli za 16 tys. zł. Prezydent Michał Zaleski ustalił pierwszą opłatę w wysokości 25 proc. ceny nieruchomości, która po uwzględnieniu zniżki wynosi 4031,33 zł. W kolejnych latach parafia będzie płacić za dzierżawę 48,38 zł rocznie.

Tylko dwoje rajców przeciw

Chociaż pomysł budził sporo kontrowersji i wątpliwości przed głosowaniem, na sali sesyjnej nie było ich widać. Inne stanowisko w kwestii działki miała tylko dwójka rajców opozycyjnego Czasu Mieszkańców. Zdaniem Jakuba Gołębiewskiego maksymalna bonifikata powinna nieść za sobą jakąś ofertę ze strony Kościoła dla wszystkich torunian, nie tylko tych wierzących. Rajca przypomniał, że żadna inna wspólnota takich zniżek nie dostaje. - Kościół nie będzie wybudowany sam dla siebie, bo przy każdej parafii jest wiele innych usług towarzyszących przeznaczonych dla wszystkich mieszkańców miasta, są świetlice, stołówki, pikniki - odpowiedział mu Wojciech Klabun z PiS. - Z tego, co wiem, nikt nie pyta wchodzących, jakiego są wyznania.

Z kolei Sylwia Kowalska z CzM chciała wiedzieć, co się stało z wnioskiem zielonoświątkowców, którzy oprócz kościoła chcieli na tym terenie postawić przedszkole i żłobek nastawione na dzieci na wózkach oraz ośrodek dla starszych niepełnosprawnych. Na odpowiedź musi jednak poczekać, dostanie ją na piśmie w późniejszym terminie.

Cichowicz bezskutecznie próbował wpisać do uchwały wymóg zorganizowania przez parafię konkursu architektonicznego na projekt kościoła.

PiS: Budujmy kościoły, a nie meczety

Radni PiS wykorzystali dyskusję o przekazaniu działki, do zamanifestowania swoich poglądów religijnych. - Budujmy kościoły, a nie meczety, to jest stanowisko naszego klubu - grzmiał szef PiS w radzie miasta Ludwik Szuba.

- Jesteśmy osobami wierzącymi i powinniśmy, a nawet musimy wspierać wszystkie inicjatywy związane z naszą wiarą - dodał Karol Wojtasik.

- Myślę, że nasza uchwała idzie w dobrym kierunku, zgodnie z wolą mieszkańców - oznajmiła Danuta Zając z Czasu Gospodarzy.

A Frąckiewicz podsumował: - Kościół katolicki od lat ma ugruntowane miejsce, ma swoją pozycję, jest szanowany dlatego należy stwarzać warunki, żeby wierni mogli z niego korzystać. Dyskusja o wysokości bonifikaty jest nie na miejscu. W latach poprzednich przekazywaliśmy bezpłatnie grunty pod obiekty sakralne i nie budziło to kontrowersji.

Szef magistrackiego wydziału gospodarki nieruchomościami Wiktor Krawiec poinformował, że w ostatnich latach Kościół dostał z bonifikatą w dzierżawę działki przy ul. Szubińskiej, Legionów, Przy Skarpie i Szczecińskiej, a od Lasów Państwowych - na Konstytucji 3 maja. Kupił też od miasta za 14 tys. zł kamienicę po straży miejskiej przy ul. Podmurnej.

Komentarz

" Budujmy kościoły, nie meczety" - te słowa Ludwika Szuby niektórych może i śmieszą, ale powinny budzić naszą grozę. Wypowiedź szefa klubu PiS oznacza, że niektóre związki wyznaniowe i religie powinny w Toruniu zasługiwać na specjalne traktowanie. Gdyby o miejskie grunty starała się gmina muzułmańska, żydowska albo jakiś protestancki związek wyznaniowy, nie mogłyby liczyć na przychylność radnych. Radny Szuba dołączył do grona prawicowych islamofobów i dał popis totalnego odklejenia od rzeczywistości. Dokopując innowiercom, których w Toruniu właściwie nie ma, tak bardzo chciał się przypodobać Kościołowi, że sam się kopnął. A to naprawdę wymaga cyrkowych zdolności.

Grzegorz Giedrys

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
A w rodzinnym mieście Kopernika ziemia jast nadal płaska.
"Z tego co wiem nikt nie pyta ..." Nie pyta bo zna odpowiedź na każde pytanie.
Żłobek i i przedszkole rajców nie interesuje, Torunianie zapamiętajcie ich przy wyborach. A kościół zadymia, jeśli będzie tam coś więcej to pod wynajem i za kasę. On musi zarabiać bo kocha pieniądze.
A budujcie sobie, byle za swoje.
Rozerwie mnie. Normalnie mnie rozerwie. Kiedy uwolnimy ten umęczony kraj od czarnej stonki?
Dobry pomysł, tylko żeby te świątynie zaprojektowali odpowiednio duże, by nasze wnuki mogły je przerobić na hale sportowe.
By żyło się lepiej. Czarnym.
A może szpitale panie radny?
Na krzyżu wisi Żyd, ten którego pochodzenie tak brzydzi prawdziwych polaczków. Ale skoro można trzepać z tego kasiorę, to obrzydzenie mija. Zamienia się w uwielbienie i tacę.