Przez trzy dni, od 16 do 18 lutego, naukowcy z NASA i Uniwersytetu Harvarda, a także laureatka Pokojowej Nagrody Nobla będą starali się w Toruniu znaleźć odpowiedzi na pytania, jakie nowe rewolucje czekają na nas w przyszłości.
Toruń przyznał kolejne medale kopernikańskie z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Honorowane są nimi osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla zachowania tradycji kopernikańskiej.
Pomnik Mikołaja Kopernika został wpisany do rejestru zabytków województwa kujawsko-pomorskiego. Taką decyzję na wniosek gminy wydał Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków 19 grudnia br.
Zwieńczeniem Roku Kopernikańskiego był koncert "Muzyka i Kosmos", który zabrzmiał w Arenie Toruń. Muzyczno-multimedialne widowisko przyciągnęło setki miłośników dobrej muzyki.
Nie takiej reklamy potrzebuje Mikołaj Kopernik. Prezydent Michał Zaleski, żeby zyskać punkty u swoich pisowskich przyjaciół, porównuje ich pracę do dzieła Kopernika.
9 i 10 grudnia 2023 w Toruniu spotkają się polskie organizacje astronomiczne i kosmiczne, a także nauczyciele i popularyzatorzy astronomii. Trwa rejestracja na Polskie Forum Kosmiczne. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Obraz, który znajduje się w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu, należy do najsłynniejszych wizerunków Mikołaja Kopernika. Eksperci z UMK ustalili datowanie portretu.
"Mikołaj Kopernik porusza Toruń i świat" taki tytuł nosi mural, który powstał na wieżowcu na toruńskim osiedlu Na Skarpie.
170. rocznica odsłonięcia toruńskiego pomnika Mikołaja Kopernika przypada w środę, 25 października.
Podpisaniem listu intencyjnego przez rektorów trzech uniwersytetów o utworzeniu Międzynarodowego Centrum Badań Kopernikańskich rozpoczęły się w Toruniu finałowe obrady Światowego Kongresu Kopernikańskiego.
Wielka wystawa "Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu" w Muzeum Okręgowym w Toruniu otwarta. Uświetni obchodzoną w tym roku 550. rocznicę urodzin najsłynniejszego torunianina Mikołaja Kopernika.
III edycja Nocy Muzeów odbędzie się w Toruniu w sobotę pod hasłem "Pod niebem Kopernika".
W galerii handlowej Copernicus odbędą się dwa koncerty muzyki klasycznej. Wystąpią muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w repertuarze łączącym utwory muzyki klasycznej i kinowej.
Pisząc tę biografię, widziałem astronoma jako potencjalnego bohatera popkultury. Pamiętamy zeszyt z przygodami "Tytusa, Romka i A'Tomka". Kopernik mógłby stać się bohaterem thrillera historyczno-naukowego w stylu Dana Browna. Parę razy w swojej książce pokazuję miejsca, w którym nasz profesor Langdon mógłby badać krzyżackie i królewskie spiski z Kopernikiem w tle - mówi Wojciech Orliński, autor biografii Mikołaja Kopernika
Zrozumieć przestrzenny i społeczny kontekst życia Mikołaja Kopernika i jego przodków - taki cel postawił sobie prof. Krzysztof Mikulski z Wydziału Nauk Historycznych w publikacji "Mikołaj Kopernik. Środowisko społeczne, pochodzenie i młodość". Jej wznowienie z okazji Roku Mikołaja Kopernika oraz Światowego Kongresu Kopernikańskiego przygotowało Wydawnictwo Naukowe UMK.
W sobotę i niedzielę na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego zobaczymy spektakl teatralny "Pięć dni z życia Kopernika". Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest Dariusz Bereski, były aktor Teatru Horzycy w Toruniu, który od 2017 roku pracuje w Teatrze Polskim we Wrocławiu.
Dyrektor toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej Danetta Ryszkowska-Mirowska i Jan Rodziewicz, prezes toruńskiej firmy budowlanej ARS Renowacje, podpisali w piątek 30 czerwca umowę w sprawie rozbudowy biblioteki. Koszt to 30 mln zł.
Blisko 300 rzeźb i 18 obrazów na szkle poświęconych Mikołajowi Kopernikowi, wybranych z obszernej kolekcji muzealnej liczącej ponad 450 dzieł, można będzie oglądać na wystawie "Kopernik na ludowo. Sztuka artystów nieprofesjonalnych". Wernisaż wystawy w czwartek, 29 czerwca br.
Biografia Mikołaja Kopernika oraz zagadnienia muzealno-konserwatorskie poświęcone pamiątkom związanym z działalnością i dorobkiem astronoma to tematy przewodnie trzeciej odsłony Światowego Kongresu Kopernikańskiego, która od 21 do 24 czerwca odbywać się będzie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
W sobotę 10 czerwca wystartuje popularny nocny bieg ulicami Torunia "Nocna Dycha Kopernika. Tegoroczna edycja odbywa się w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.
Czy Kopernik posługiwał się językiem polskim? Jaki był jego stosunek do zakonu krzyżackiego? To tylko część wątków, które porusza książka "Mikołaj Kopernik. Szkice do portretu" autorstwa prof. Janusza Małłka, wznowiona przez Wydawnictwo Naukowe UMK z okazji 550. rocznicy urodzin astronoma.
Trasa sztafety będzie wiodła przez trzy województwa.
O Mikołaju Koperniku, filozofii i pieniądzach mówią naukowcy zaproszeni na krakowską część Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Wydarzenie potrwa do piątku, 26 maja.
Artyści z Galerii Rusz włączą się w świętowanie 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na billboardach i autobusie MZK możemy oglądać prace inspirowane dokonaniami wielkiego astronoma.
Policjanci z Chełmży szukają młodych mężczyzn, którzy zniszczyli wystawę "Szlak Kopernikowski na Kujawach i Pomorzu". Wandale zostali uwiecznieni przez kamery monitoringu.
- Weekendy praktycznie od stycznia do grudnia są w Toruniu pełne. Ciężko jest z czwartku na piątek znaleźć wolne miejsce noclegowe - twierdzą władze miasta.
Inaugurująca w Toruniu sezon Wiosenna Rowerowa Masa Krytyczna odbyła się pod hasłem "Kręcimy wokół Słońca!", upamiętniającym przypadającą w tym roku 550. rocznicę urodzin najsłynniejszego torunianina Mikołaja Kopernika.
Oko Kopernika, najwyższe mobilne koło widokowe w Polsce, jest już gotowe. Z wysokości 55 metrów od weekendu będzie można podziwiać toruńską Starówkę.
W rajdzie wzięło udział prawie 700 harcerzy z 25 hufców z całej Polski. Świętowali 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.
484 ochotników wzięło udział w ustanowieniu rekordu Polski w jednoczesnym przepisywaniu dzieła naukowego - fragmentu "De revolutionibus" Mikołaja Kopernika.
Gratka nie tylko dla bibliofilów. Trzy najwcześniejsze wydania największego dzieła Mikołaja Kopernika "De revolutionibus orbium coelestium" będzie można obejrzeć w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu.
Wszyscy chętni mogą się włączyć w próbę bicia rekordu Polski w jednoczesnym przepisywaniu fragmentu najsłynniejszego dzieła Mikołaja Kopernika.
Mikołaj Kopernik porozumiewa się ze światem za pomocą najpopularniejszego obecnie modelu językowego - GPT3 Generative Pre-trained Transformer. Można z nim porozmawiać o wszystkim. Nawet o programach ministerialnych.
W sobotę na "Party Kopernika" wszystko było słusznych rozmiarów. Czterometrowej wielkości figura Mikołaja Kopernika częstowała 100-kilogramowym tortem, a goście śpiewali "tysiąc lat" i bawili się przy dźwiękach wielkich bębnów.
Jedna wystawa stanęła przy siedzibie Archiwum Państwowego na pl. Rapackiego, drugą można oglądać w Ratuszu Staromiejskim.
- To, że minister Czarnek będzie brał udział w niezwykle ważnym wydarzeniu, jakim jest 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika i inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego, jest obrazą dla mieszkańców i naszego uniwersytetu - uznał Arkadiusz Myrcha, poseł Koalicji Obywatelskiej z Torunia.
Tytuł nawiązuje do 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Premierowy pokaz nowego seansu w toruńskim planetarium odbędzie się w piątek.
W piątek 17 lutego wszyscy chętni będą mogli się poczęstować darmową kawą i piernikami z logo Książnicy Kopernikańskiej.
Uroczysta sesja rady miasta Torunia otworzyła w czwartek obchody 550. rocznicy urodzin najsłynniejszego torunianina Mikołaja Kopernika.
Ks. prof. Paweł Bortkiewicz, częsty gość mediów Tadeusza Rydzyka, poprowadzi dyskusję filozoficzną podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Toruniu. Wykładowca Akademii Kultury Społecznej i Medialnej pozwala sobie na homofobiczne, transfobiczne i rasistowskie komentarze, a opozycję nazywa "bandą przygłupów".
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.