Fot. Lech Kamiński
Park pamięci otwarto wieczorem w sobotę 8 sierpnia 2020 r. Znajduje się w kompleksie, który o. Rydzyk pobudował w Porcie Drzewnym w Toruniu obok Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, sanktuarium pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Tuż obok powstają: Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II oraz geotermia toruńska.
Otwarcie i poświęcenie parku poprzedziła msza św., której przewodniczył metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź.
W sanktuarium zasiedli: prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, wicepremierzy Piotr Gliński, Jacek Sasin, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, szef MON Mariusz Błaszczak, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Był też prezydent Torunia Michał Zaleski.
Park, opatrzony mottem 'Zachowali się, jak trzeba', to rząd 100 postumentów umieszczonych w wyłożonej granitem alei tworzącej kontur Polski. Znalazło się na nich 18 457 nazwisk Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. W sobotę odsłonięto też tablice z nazwami miejscowości - miejscami kaźni Polaków w czasie wojny. W przyszłości park upamiętni łącznie ok. 40 tys. osób. Będą tu także uwiecznieni Ukraińcy ratujących Polaków - ofiary rzezi wołyńskiej.
- To miejsce łączy nas z tymi, którzy w czasach zagłady 'uświęcili Polskę krwią' i rzeczywiście 'zachowali się, jak trzeba'. Dlatego w Toruniu chcemy, aby Park Pamięci Narodowej był dla nas i następnych pokoleń wezwaniem, że na polskiej ziemi mamy zawsze zachowywać się jak bracia: zgodni, solidarni i spieszący sobie z pomocą - powiedział podczas uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.
Wszystkie komentarze
Ale tylko sobie, czy np. osobom LGBT i ateistom także?