W styczniu 1978 r. rozpoczęła działalność Spółdzielnia Mieszkaniowa Rubinkowo. Jubileuszowe spotkanie z okazji jej 40-lecia, z udziałem władz miasta odbyło się w piątek w klubie "Jantar".
W 1975 roku powstały dwa pierwsze bloki dzisiejszego osiedla Postawiła je Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa. Przypominamy, jak zbudowano Rubinkowo.
REKLAMA
1 z 13
Tu na razie jest ściernisko
Osiedle wyrosło w latach 70. XX w. na terenie dawnych posiadłości Jakuba Kazimierza Rubinkowskiego. Tam gdzie jeszcze na początku dekady były pola i łąki, pod jej koniec stało mnóstwo wielorodzinnych budynków z wielkiej płyty.
2 z 13
Pierwsza ściana
8 stycznia 1975 r. w asyście władz miasta budowlańcy zamontowali pierwszy element ścienny pięciokondygnacyjnego budynku.
3 z 13
Niech się mury pną do góry
Budowlańcy ustawili na terenie robót tablice informacyjną z zobowiązaniami na najbliższe trzy lata.
4 z 13
Daleko od szosy
Budynki wyrastały jak grzyby po deszczu, ale brakowało dróg i chodników. Wielu mieszkańców do pracy chodziło z własną szmatką, by przetrzeć obuwie po spacerze w piachu.
5 z 13
Na zakupy do Hermesa
Osiedle się rozwijało i przyciągało nowych mieszkańców. To właśnie dla nich zbudowano supersam Hermes przy ul. Łyskowskiego.
6 z 13
Od Hermesa do Biedronki
Mieszkańcy Rubinkowa chętnie wybierali się na zakupy do sklepu. Po zmianach ustrojowych budynek często zmieniał właścicieli. Obecnie jest w nim Biedronka.
7 z 13
Szkoła z licznymi klasami
Dla najmłodszych lokatorów z Rubinkowa wybudowano przedszkole przy ul. Rydygiera i Szkołę Podstawową nr 4.
8 z 13
Na pocztę do Rubina
W połowie 1980 r. do użytku oddany został największy pawilon handlowy na Rubinkowie o powierzchni 7157 m kw., w którym obok placówek usługowo-handlowych uruchomiono aptekę, pocztę, placówkę PKO, bibliotekę i klub osiedlowy.
9 z 13
Rośnie jak na drożdżach
Na koniec 1980 r. Spółdzielnia Mieszkaniowa Rubinkowo miała 111 budynków wielorodzinnych, 100 domów jednorodzinnych, 8350 mieszkań o powierzchni ponad 400 tys. m kw. (na zdjęciu budowa bloków przy ul. Rydygiera 4, 6 i 8).
10 z 13
Mieszkańców przybywa
Na początku lat 80. XX w. brakowało mieszkań. Budowlańcy nie skończyli jeszcze budowy wszystkich bloków na osiedlu Rubinkowo I, a już zabrali się za budowę domów na osiedlu Rubinkowo II. ( na zdjęciu budowa pierwszych bloków na Rubinkowie II).
11 z 13
Koniec prac na jedynce
W 1981 r. skończyła się budowa bloków na osiedlu Rubinkowo I. Jako ostatni powstał wieżowiec przy ul. Buszczyńskich o odmiennej od innych elewacji. W tym czasie stało już wiele domów na osiedlu Rubinkowo II. (Na zdjęciu budowa bloków przy ul. Buszczyńskich 5 i 7).
12 z 13
W kolejce do telefonu
O telefonach komórkowych jeszcze nikt nie myślał. Dlatego do budek telefonicznych często ustawiały się długie kolejki.
13 z 13
Z rodziną na festyn
Mieszkańcy często spotykali się na festynach. Na zdjęciu lokatorzy z Rubinkowa zapoznają się z życiem i działalnością patrona ich ulicy - Ludwika Rydygiera. Jeśli macie Państwo zdjęcia z budowy osiedla na Rubinkowie prześlijcie je do nas: redkacja@torun.agora.pl. Opublikujemy je w naszym serwisie internetowym.