Serial Lekarze znów pokazał, że Toruń jest wdzięczną scenografią do produkcji filmowych i telewizyjnych. W przeszłości nasze miasto wielokrotnie pojawiało się w polskich filmach.
REKLAMA
1 z 9
Zamach
Komenda Główna Armii Krajowej skazała Franza Kutscherę na karę śmierci za masowe egzekucje Polaków w okupowanej Warszawie. Film o przygotowaniach i realizacji wyroku śmierci na hitlerowcu zrealizował Jerzy Passendorfer. Wystąpili w nim: Bożena Kurowska, Grażyna Staniszewska, Zbigniew Cynkutis, Andrzej Kostenko, Roman Kłosowski, Tadeusz Łomnicki, Andrzej May, Stanisław Mikulski.
Zdjęcia powstały głównie w Warszawie i w Toruniu. Na moście drogowym zrealizowano sceny rozgrywające się w filmie na moście Kierbedzia.
2 z 9
1409. Afera na zamku Bartenstein
Ta komedia, którą współtworzyli członkowie nieistniejącej Kompanii M3, opowiada o niesfornym garnizonie oczekującym na wielką inspekcję. Bracia rycerze bawią się, uwodzą wieśniaczki i unikają wojny, a w tym samym czasie lud szykuje się do powstania.
W 1409 zagrali m.in. Jan Machulski, Jerzy Bończak, Tadeusz Szymków, Mateusz i Maciej Damięccy. Pojawili się w nim też aktorzy, którzy dzisiaj zyskali rangę gwiazd: Borys Szyc, Joanna Brodzik, Marcin Dorociński, Bartek Świderski, Jan Wieczorkowski i Andrzej Nejman.
3 z 9
Prawo i pięść
Prawo i pięść często określa się mianem polskiego westernu. Toruń zagrał w nim opuszczone niemieckie miasteczko, gdzie po wojnie zaczęli grasować szabrownicy. Próbuje ich powstrzymać samotny pozytywny rewolwerowiec, w którego wcielił się Gustaw Holoubek.
Zdjęcia do filmu Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego na podstawie powieści Józefa Hena powstały w 1964 roku. Sceny zrealizowano m.in. na Rynku Nowomiejskim i na ulicy Ciasnej.
Muzycznym motywem przewodnim filmu była śpiewana przez Edmunda Fettinga piosenka Nim wstanie dzień ze słowami Agnieszki Osieckiej i muzyką Krzysztofa Komedy.
4 z 9
Rok spokojnego słońca
Akcja filmu w reżyserii Krzysztofa Zanussiego rozgrywa się tuż po drugiej wojnie światowej. W starym zaniedbanym budynku mieszka Emilia, około 40-letnia kobieta, wraz ze swoją ciężko schorowaną matką. W Emilii zakochuje się Norman będący członkiem amerykańskiej komisji wojskowej mającej na celu odnalezienie ciał angielskich i amerykańskich pilotów. Pomimo bariery językowej, pomiędzy Polką a Amerykaninem rodzi się uczucie.
Zdjęcia powstały na toruńskiej Starówce, w filmie widać m.in. areszt śledczy, ul. Podmurną, Most Pauliński, Wolę Zamkową. Film zdobył Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji oraz nominację do Złotego Globu za najlepszy film zagraniczny.
5 z 9
Rejs
Rejs to kultowa komedia Marka Piwowskiego. Zdjęcia do filmu rozpoczęły się latem 1969 roku. W pierwszych scenach widać bulwar nadwiślański w Toruniu.
6 z 9
Wrony
Film Doroty Kędzierzawskiej mówi o potrzebie miłości. Bohaterkami są dwie małe dziewczynki. Kędzierzawska tak o tym mówi: - Myślę, że trudniej porozumiewać się z dorosłymi, którzy udają, zakładają maski. Dziecko jest szczere: jeśli jest złe to krzyczy, płacze i tupie nogami, jeśli jest głodne - mówi, że chce jeść. Dorośli nie są tak otwarci.
W filmie pojawiają się staromiejskie ulice i Bulwar Filadelfijski. Część zdjęć powstało w zabytkowej wilii przy ulicy Mickiewicza 20 w Toruniu.
7 z 9
Kto nigdy nie żył
Andrzej Seweryn wykorzystał Toruń, realizując swój filmowy debiut reżyserski Kto nigdy nie żył. Znany aktor opowiedział historię księdza Jana - nosiciela wirusa HIV, zmagającego się z chorobą, kryzysem kapłaństwa i wiary, w którego wcielił się Michał Żebrowski.
- Toruń wybraliśmy, bo podoba mi się architektura tego miasta. Jego klimat, faktura i kolorystyka w szczególny sposób pasują do naszego dzieła - mówił Andrzej Seweryn. Dobrze się u was pracuje też z tego powodu, że mieszkają tu spokojni, rozumni i rozsądni ludzie.
8 z 9
Jeszcze nie wieczór
Jeszcze nie wieczór opowiada o emerytowanych aktorach, którzy chcą stworzyć swoje ostatnie dzieło. Tym pomysłem zaraża ich aktor (w tej roli Jan Nowicki), a także dwoje młodych ludzi (wcielają się w nich Sonia Bohosiewicz i Antoni Pawlicki).
W produkcji wzięli udział m.in. Beata Tyszkiewicz, Irena Kwiatkowska, Danuta Szaflarska, Nina Andrycz oraz Roman Kłosowski.
W filmie wykorzystano areszt śledczy, Teatr Horzycy czy Piwnica Pod Aniołem. Pojedyncze ujęcie kręcono też na ul. Bankowej, Ciasnej i Flisaczej i Pod Krzywą Wieżą.
9 z 9
Wściekły
Dramat kryminalny wzbogacony o elementy psychologiczne; młody oficer milicji prowadzi trudne, wobec braku motywów zbrodni, śledztwo w sprawie nieuchwytnego mordercy. Kapitan Zawada z Komendy Głównej MO rozwiązuje zagadkę tajemniczych zabójstw.
W filmie zagrali m.in. Bronisław Cieślak i Barbara Brylska. Pojawiają się w nim zdjęcia dworca Toruń Główny.
Wszystkie komentarze