Fot. Wojciech Kardas / Agencja Wyborcza.pl
1 z 10
10. Żywe Muzeum Piernika
Pierniki i Mikołaj Kopernik to od lat dwie najbardziej rozpoznawalne wizytówki Torunia, co potwierdzają badania prowadzone wśród turystów i internautów. Wielu zwiedzających nie wyobraża sobie wycieczki do Torunia bez zajrzenia do muzeum przy ul. Rabiańskiej. Można tam zwiedzić piernikarnię urządzoną według XVI-wiecznych planów i nauczyć się przyrządzać piernikowe ciasto zgodnie z tradycyjną recepturą.
2 z 10
9. Fontanna Cosmopolis
Wodotrysk powstał w 2008 r. według koncepcji toruńskiego artysty Zbigniewa Mikielewicza. Inspiracją była jedna ze stron dzieła Kopernika ?O obrotach sfer niebieskich?, przedstawiająca układ heliocentryczny. Fontanna ma 113 dysz na sześciu okręgach. Woda wystrzeliwuje na wysokość 5 m w towarzystwie kolorowych świateł i przy akompaniamencie muzyki.
Fot. Robert Górecki / Agencja Wyborcza.pl
3 z 10
8. Ratusz Staromiejski
To jeden z największych tego typu budynków w Europie. Jego budowa była prowadzona etapami w XIII i XIV w. Ratusz spłonął podczas oblężenia Torunia przez wojska szwedzkie, w XVIII w. został odbudowany. Jeszcze w połowie XX w. w tym gmachu urzędowały władze miejskie, obecnie jest w nim Muzeum Okręgowe.
Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Wyborcza.pl
4 z 10
7. Dom Kopernika
Budynek przy ul. Kopernika mógł być miejscem narodzin wybitnego astronoma, chociaż niektórzy historycy mają co do tego wątpliwości. Z pewnością w XV w. dom należał do rodziny Koperników. Dziś jest to oddział Muzeum Okręgowego. W środku można zobaczyć zrekonstruowaną pracownię uczonego, pamiątki po najwybitniejszym toruńskim odkrywcy oraz makietę przedstawiającą XV-wieczne miasto.
Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Wyborcza.pl
5 z 10
6. Zamek Krzyżacki
Powstał w XIII i XIV w. 1454 został zaatakowany szturmem przez mieszczan toruńskich i zburzony. Te wydarzenia zapoczątkowały polsko-krzyżacką wojnę trzynastoletnią. Ruiny w XX w. zostały uporządkowane i udostępnione do zwiedzania. W sezonie odbywają się w nich wydarzenia artystyczne i pokazy historyczne.
6 z 10
5. Pierniki
Pierwsze wzmianki o tym specjale pochodzą z ok. 1380 r. W XVI w. o piernikach z Torunia pisał poeta Fryderyk Hoffmann. Dziś prawa do produkcji Toruńskich Pierników ma miejscowa Fabryka Cukiernicza Kopernik. Jej firmowy sklep to obowiązkowy punkt każdej wycieczki. Pierniczki w ładnym opakowaniu mogą być miłą pamiątką lub upominkiem.
7 z 10
4. Krzywa Wieża
Średniowieczna baszta obronna sławę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu. Prawdopodobnie to efekt obsunięcia się piaszczystego podłoża. Ale legenda głosi, że wzniósł ją pewien krzyżak, który wbrew zakonnej regule spotykał się z córką miejscowego kupca. Budowa pochyłej wieży miała być dla niego pokutą.
8 z 10
3. Bulwar Filadelfijski
Najniższe miejsce na podium najciekawszych toruńskich atrakcji zajął nadwiślański bulwar za murami obronnymi Starówki. To zaskoczyło nawet autorów badań. Na Bulwarze Filadelfijskim nie ma wyjątkowych zabytków ani bogatej oferty rozrywkowej, a do tego w ostatnich latach prowadzono tam remont. W sezonie letnim popularne są za to kawiarnie urządzone na przycumowanych do nadbrzeża barkach. Wkrótce entuzjastów mogą znaleźć nowe boiska, plac zabaw, miejsce do grillowania i ścieżki dla rowerów.
Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Wyborcza.pl
9 z 10
2. Planetarium
Powstało 20 lat temu w budynku po nieczynnej gazowni i szybko stało się jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Torunia. Pod koniec 2012 r. Planetarium przywitało trzymilionowego gościa. Najliczniejsza widownia kosmicznych pokazów to dzieci ze szkolnych wycieczek. Prezentacje wykorzystują kopułę o średnicy 15 metrów, która tworzy sztuczne niebo. Na miejscu jest też Orbitarium, wystawa interaktywna.
10 z 10
1. Starówka
Od 1997 r. toruńska Starówka znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. To prestiż i nieocenione korzyści promocyjne. Układ toruńskiego Starego Miasta nie zmienił się od stuleci. Zwiedzających przyciągają kupieckie i mieszczańskie kamienice, gotyckie kościoły i mury obronne. Najcenniejsze zabytki w ostatnich latach zostały odnowione dzięki unijnym dotacjom.
Wszystkie komentarze