Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Wyborcza.pl
Planetarium im. Władysława Dziewulskiego
Certyfikat dostało w 2010 r.
O budowie planetarium i obserwatorium astronomicznego w Toruniu mówiono już w latach 50., ale dopiero w 1982 r. rada miasta przekazała na ten cel zbiornik nieczynnej XIX-wiecznej gazowni przy ul. Franciszkańskiej. Prace ruszyły pełną parę, gdy prezydentem miasta został fizyk z toruńskiego uniwersytetu, Jerzy Wieczorek. W 1990 r. powstała Fundacja Przyjaciół Planetarium i Muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu, której trzy lata później miasto przekazało budynek. Fundacja została zobowiązana do samodzielnego zarządzania placówką. Dzięki pieniądzom zgromadzonym przez organizację, wsparciu sponsorów oraz pomocy Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej udało się zaadaptować i wyposażyć budynek. Do dzisiaj Fundacja prowadzi planetarium wyłącznie z własnych pieniędzy i nie korzysta z zewnętrznych dotacji - toruńska placówka jest jedyną tego typu w Europie.
W czasie 20 lat działania planetarium odwiedziło trzy miliony widzów oraz odbyło się tu kilkadziesiąt autorskich projekcji. Wiedzę o kosmosie placówka popularyzuje nie tylko poprzez pokazy, ale także dzięki interaktywnym wystawom. W 2005 r. otwarto Orbitarium, a w 2012 r. salę Geodium. Pierwsza w zrozumiały i atrakcyjny sposób objaśnia zjawiska zachodzące w kosmosie, można tu również wywołać tornado, wytworzyć zorzę polarną i sprawdzić, ile ważyłoby się na Księżycu. Ciekawostką jest także zawieszony na środku sali 3,5-metrowy model sondy Cassini, która jest tylko dwa razy krótsza od oryginału, który w 1997 r. NASA wysłało w kierunku Saturna.
Sala Geodium poświęcona jest naszej planecie. W centralnym miejscu znajduje się model kuli ziemskiej o średnicy ponad dwóch metrów. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu można łatwo się przekonać dlaczego mamy cztery pory roku oraz dwie pory dnia. Nie brakuje tu również interaktywnych urządzeń, dzięki którym można poeksperymentować, obejrzeć instalacje pokazujące historie planety, zobaczyć wybuchający wulkan czy makietę cywilizacji człowieka.
Planetarium stało się wizytówką Torunia, marką rozpoznawalną nie tylko w kraju, ale i za jego granicami.
Wszystkie komentarze